Dubaji csokit ettünk, a kalotaszegi minta lenyúlásán háborogtunk, Popovicinak szurkoltunk – így éltünk 2024-ben

2025. január 3. – 10:29

Dubaji csokit ettünk, a kalotaszegi minta lenyúlásán háborogtunk, Popovicinak szurkoltunk – így éltünk 2024-ben
A román válogatottat ünneplik a szurkolók Bukarestben – Fotó: George Călin / Inquam Photos

Másolás

Vágólapra másolva

Azahriahval indult az év, rég nem tapasztalt román sportsikereket hozott a nyár, őszre pedig az is kiderült, hogy tényleg MrBeast forgatott a tordai sóbányában. Közben a TikTokon nemcsak az elnökválasztást térítették el, hanem a dubaji csoki sikerét is berobbantották, és az is kiderült, hogy az erdélyi minták továbbra is tarolnak a nagy nemzetközi divatcégeknél, csak sajnos elfelejtenek szólni róla, hogy az nem az övék.

A dubaji csoki forradalma

Nemcsak egy furcsán alakult választást „köszönhetünk” idén a TikToknak, hanem az idei év legmeghatározóbb gasztronómiai terméke, a dubaji csoki is ennek a platformnak köszönhetően robbant be.

A dubaji csoki, amelyet egy terhes anyuka talált ki, nem egyszerűen különleges édesség, legalább ennyire fontos, hogy drágán forgalmazható jelző/név/íz is, amit az év végére már a sarki kisboltban is meg lehet kapni. Amikor november közepén bemutattuk a sztoriját, még csak a dubaji csokis fagyiról és dubaji szeletről írtunk, de karácsonyra fordulva Magyarországon megjelent a dubaji csokis szaloncukor, a kolozsvári karácsonyi vásárban ilyen ízesítésű kürtős kalácsot kínáltak. A szupermarketek polcain pedig dubaji csokis tortát és dubaji csokis eklert is láttunk.

Dubaji csokis kürtőst kínálnak a kolozsvári karácsonyi vásáron – Fotó: Gozner Gertrud / Transtelex
Dubaji csokis kürtőst kínálnak a kolozsvári karácsonyi vásáron – Fotó: Gozner Gertrud / Transtelex

Annak, aki maga szeretné elkészíteni az édességet, a Telex gasztronómiai rovatának cikkét ajánljuk, aki a csokoládé ötletét adó künefét szeretné kipróbálni, annak pedig ezt.

Brat

Június elején kijött Charli XCX legújabb albuma, a Brat, és a többi már történelem. „A brat több mint egy rendkívül sikeres album, a brat egy kulturális jelenség, amely világszerte visszhangra talált az emberek körében, és brat summer esztétikaként és életmódként honosodott meg” – érveltek a brat mellett a Collins Dictionary kurátorai, amikor a kifejezést az év szavának választották.

A brat szó pontos meghatározásával kapcsolatban eleinte kissé tanácstalan volt a közvélemény is. A fogalom „keresztanyja”, Charli XCX a brat girl, azaz a brat lányok karakterét úgy jellemezte, mint akik egy kicsit káoszosak, szeretnek bulizni és néha hülyeségeket beszélnek. „Aki önazonosnak érzi magát, de talán van egy kis zavarodottsága is. Nagyon őszinte, nagyon nyers. Kicsit ingatag. És hülyeségeket csinál. Ez a brat” – magyarázta egy TikTok-videóban. A szótár szerint a brat olyasvalaki, akit magabiztosság, függetlenség és az élet habzsolása jellemez.

Stephen Colbert humorista Alexandria Ocasio-Cortez képviselővel beszélget, miközben egy „Kamala is brat” feliratú kolbászcsomagot tart a kezében a Demokrata Párt jelölőgyűlésén 2024 augusztusában, Chicagóban – Fotó: Andrew Harnik / Getty Images via AFP
Stephen Colbert humorista Alexandria Ocasio-Cortez képviselővel beszélget, miközben egy „Kamala is brat” feliratú kolbászcsomagot tart a kezében a Demokrata Párt jelölőgyűlésén 2024 augusztusában, Chicagóban – Fotó: Andrew Harnik / Getty Images via AFP

A hozzá szorosan kapcsolódó limezöld esztétikával pedig az is találkozott, akinek fogalma sem volt arról, hogy milyen a brat. Feltűnt Kamala Harris választási kampányában, irtózatos mennyiségű mémben, de még a budapesti Néprajzi Múzeum is készített róla egy Insta-posztot.

A lélekcsapat

A Sepsi OSK teljesítménye vagy a magyar labdarúgó-válogatott eredményei után sokszor érezhettük az elmúlt években, igaz a kijelentés, hogy kell egy csapat. Idén a román fociválogatott volt a csapat, ami izgalomba hozta az országot.

Az Ukrajna elleni első csoportmeccsükön 24 év után győzött ismét a román fociválogatott az Eb-n, ami olyan lendületet adott nekik, hogy végül csoportelsőként jutottak a nyolcaddöntőbe. Az akkori aranygeneráció mintájára pedig a csapattagok rögtön megkapták lélekgeneráció jelzőt, akik nem a játéktudásukkal, hanem a győzni akarásukkal tűntek ki. A lélekgeneráció egész Romániát focilázba hozta, még azok is elkezdtek szurkolni a csapatnak, akik korábban talán csak elvétve néztek meccseket. A romániai városok terei pedig megteltek focirajongókkal.

A lélekgeneráció lendülete még az őszi Nemzetek Ligája meccsekre is kitartott, veretlenül nyerték meg a C liga 2. csoportját.

2025-re a másodosztályt vezető FK Csíkszereda hozhat élményeket, az azért nem lenne semmi, ha két székelyföldi csapat szerepelne a SuperLigában.

A román sportnyár

A nyári sportcsoda pedig nem ért véget a labdarúgó-Európa-bajnoksággal. Az olimpián is úgy érezhettük, hogy a román sport feléled a halott állapotából. Először nyert bajnoki címet román férfi úszó, David Popovici nem akármilyen csatában győzött 200 méteres gyorsúszásban, majd lett bronzérmes 100 méteren, és már rögtön el is döntötték, hogy az épülő kolozsvári uszodát róla fogják elnevezni.

David Popovici a győzelme után ünnepel a párizsi olimpián – Fotó: Francois-Xavier Marit / AFP
David Popovici a győzelme után ünnepel a párizsi olimpián – Fotó: Francois-Xavier Marit / AFP

Emlékezetes körülmények között lett ismét tornászérem, Ana Bărbosu nyert bronzot talajon, a román evezősök ismét úgy húztak, mint fénykorukban.

Hogy mégsincs minden rendben a román sport környékén, bizonyítja Popovici nagy visszhangot kiváltó nyilatkozata, Fángli Henrietta története, aki idéntől már Kovács Ági magyar csúcsait döntögeti mellúszásban, míg az év végére a román evezősöket is otthagyta a sikerkovács olasz edző, Antonio Colamonici.

Az év fellépése

Az olimpia nemcsak a sportolók teljesítménye marad emlékezetes. Már az is rendkívüli lett volna, hogy nem egy stadionban, hanem a Szajnán szervezték a megnyitót, de párizsi szervezők keményen indítottak. A megnyitóra elképzeltek egy dionüszoszi ünnepséget, amiben a francia Drag Queen leszek! műsor számos szereplője is feltűnt, és tartott divatbemutatót. A szexuális sokszínűséget ünneplő Festivity jelenet egyike volt annak a 12 tablónak, amellyel a francia életérzést és szellemet szerették volna megragadni. A jelenetben megjelent az asztalon fekvő kék Dionüszosz is, amint fölötte a show résztvevői állnak, amiről sok embernek da Vinci Utolsó vacsorája jutott eszébe.

A műsortól több jámbor kereszténynek is vérbe borult a szeme. Hiába nyilatkozta a jelenet művészeti vezetője, Thomas Jolly, hogy nem az Utolsó vacsorát akarta megidézni, mert a valóság 2024-ben már senkit sem érdekel. Akkora lett a felháborodás, hogy a hullámai egészen Kalotaszegig csaptak, Vincze Minya István református esperes válogatott kínzásokat emlegetve támadta az LMBTQ-közösség tagjait. Az eset miatt végül le kellett mondania az említett kalotaszegi református esperesnek.

A román női ing tündöklése és a kalotaszegi minta bukása

Korábban is volt már példa arra, hogy egy romániai mintát lenyúlt egy nagy nemzetközi divatcég, 2017-ben a Belényes környéki román népviselet egyik látványos darabját másolta le az egyik kollekciójához a Dior divatház anélkül, hogy hivatkozott volna rá, de idén felpörgött a kulturális értékeink kisajátítása. Először a Louis Vuitton koppintotta a Szeben-Hegyalja régióra jellemző női inget, hogy „sajátjaként” adja el. Abból nagy felháborodás lett, egészen miniszteri szintig jutott az eset, és végül Louis Vuitton visszavonta az idei nyári kollekcójának az említett darabját. Később egy Mango-dzsekin tűnt fel egy kalotaszegi minta, és hiába a helyiek nyílt levele, annak már nem volt látványos eredménye.

Kalotaszegi írásos varrottas – Fotó: Sara Meaker
Kalotaszegi írásos varrottas – Fotó: Sara Meaker

Közben az is egyértelművé vált, hogy sokan nem értik, mit is jelentene lehivatkozni egy mintát, ezért készítettünk egy tanulságos interjút a kulturális kisajátításról.

Azahriah az év előadója

Nem csupán a májusi tripla Puskás Aréna-koncertje miatt, hanem azért is, mert a Novák Katalint is elsodró pedofilbotrány kirobbanása után is volt egy emlékezetes „fellépése” a Hősök terén, amelyen élesen kritizálta a Fidesz által felépített rendszert. Az addig hímestojásként kezelt előadóba rögtön belement a kormánymédia, amitől a második csíki fellépése is hangosabb lett, mint arra számítani lehetett.

Annak ellenére, hogy idén ősszel bejelentette a visszalépését, az év végére is jutott egy kis figyelem neki az Erdélyben is bemutatott Mi vagyunk Azahriah filmmel.

MrBeast kolozsvári jelenése

Még azelőtt, hogy az Amazonon bemutatott megalomán műsorával, a Beast Gamesszel új korszakot nyitott volna a tévés vetélkedők történetében, Jimmy Donaldson, azaz Mr Beast, a YouTube koronázatlan királya egyszer csak megjelent Kolozsváron. Sokáig csak pletykák terjedtek arról, hogy ő forgatott egy videót a tordai sóbányában, majd többen is állították, hogy látták Kolozsváron is csokit vásárolni, illetve a Sétatér egyik padján ücsörögni, majd októberben végül hivatalos lett, hogy hét napot töltött a föld alatt.

A nemzetközi sajtóba inkább a vetélkedője körüli botránnyal került. Mr Beast hétköznapi gameplayvideósként indult, aztán a videójátékos tartalmait felváltották az őrült élőzések, például amikor egy ültő helyében elszámolt tízezerig. A vlogger azokkal a szórakoztató videóival ért el rekordnézettséget, melyben nagy összegeket ajánl fel véletlenszerűen kiválasztott embereknek. Emellett dollártízezreket osztogatott más streamereknek, hajléktalanoknak, pizzafutároknak, pincéreknek, a nézőinek, de aztán később videókban sorsolt ki autókat, házakat és elképzelhetetlen mennyiségű vagyont. Minél nagyobb és drágább produkciókat forgatott, annál nagyobb lett a bevétele, így még tovább fokozta a pénzosztásokat, és még őrültebb videókat forgatott.

MrBeast jófiú imázsát azonban kétes szponzorációs ügyein kívül egy per is megtépázta. Los Angelesben ugyanis öt nő kezdeményezésére eljárást indítottak MrBeast produkciós cége és a youtuberrel produkciós szerződésben álló Amazon ellen. A vádirat szerint az Amazon Prime-ra készülő Beast Games nevű valóságshow forgatásán induló nők nemük miatti hátrányos megkülönböztetésnek és gyűlölködő megjegyzéseknek voltak kitéve. A vádiratból az is kiderült, hogy a forgatáson nem csak a nőkkel való bánásmód volt kifogásolható; a résztvevők „alultápláltak és túlhajszoltak voltak”, ritkán és keveset kaptak enni; egy korábban kiszivárgott beszámoló szerint valaki 20 órán keresztül nem jutott táplálékhoz.

Az év sorozata a Sógun

A Sógun főhőse egy holland hajó angol kormányosa, John Blackthorne, aki a 16. század legvégén egy merész hajóúton hazájának szülöttei közül először jut el Japánba. A gond az, hogy a spanyolok és a portugálok pár évtizeddel megelőzték őt, kiépítettek diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatokat Japánnal, és nem szeretik az arra kódorgó protestánsokat. A japánok pedig eleve gyanakodva néznek minden külhonira, és egyébként is elég feszült a helyzet a polgárháború előtt álló országban.

A Sógun lehetett volna egy szexszel és vérrel dúsított trónokharcás sorozat is, sőt elveszhetett volna a politikai intrikákban, de sokkal inkább két kultúra találkozásáról szól. Blackthorne ugyanis nemcsak főhős, hanem rezonőr is, aki nyugati elmével próbálja értelmezni Japánt, és vele együtt teszi ezt minduntalan a néző is. Jut vér, némi szex és politika is, de pontosan annyi, amennyi szükséges. A forgatókönyv inkább arra összpontosít, hogy az egymásnak feszülő akaratok milyen dialógusokat szülnek.

Ehhez jönnek hozzá a lenyűgöző díszletek, a látványos kosztümök erősítik, és az emlékezetes alakítások. Cosmo Jarvis jól hozza az eseményekkel sodródó európait, Hiroyuki Sanada Toranagája egyszerűen tökéletes, sejteni engedi a karakter határozottsága mögött megbújó gyötrődést és kétségeket, míg Toda Marikót alakító Anna Sawai most mutatja meg igazán, milyen jól tud játszani arca finom rezdüléseivel.

A Sógun nem hiába tarolt a legutóbbi Emmy-gálán, gyűjtött be néhány Golden Globe-jelölést, és nem hiába kezdtek még két évad fejlesztésébe, noha limitált szériának indult.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!