Egyenlőség, Eurovízió, lézershow – Párizs új szintre emelte az olimpiai nyitóünnepségek show-ját
2024. július 27. – 01:42
Párizs felrúgta az eddigi gyakorlatot és nem egy egy stadionban, hanem a város kiemelt részén, a Szajna partján, illetve részben magán a Szajnán rendezte a 2024-es olimpia megnyitóját. A grandiózus, helyenként az Eurovízió hangulatába csapó buli új szintet hozhat az olimpiák történetében, főleg, hogy négy év múlva a showcsinálásról ismert Amerikában, azon belül is Los Angelesben rendezik majd a játékokat, az ottani szervezők pedig minden bizonnyal le akarják majd nyomni a franciákat.
De mitől is működött a párizsi megnyitó, mitől volt egyedi és szórakoztató?
Az előzetes hírek alapján már alapból nagy show-ra lehetett számítani onnantól, hogy kiszivárgott, Lady Gaga és Céline Dion is része lehet a pénteki műsornak. A pletykaszinten kijött információk remekül keretbe foglalták a műsort, Lady Gaga szinte az elején felbukkant egy kabarészámmal, a négy év után először színpadra álló Dion pedig a lezárást hozta: akkor énekelte a L’Hymne à l’amourt Edith Piaftól, amikor Marie-José Pérec és Teddy Riner már meggyújtották a Párizs fölé hőlégballonon felemelt olimpiai lángot.
A kettő között volt minden, például feloldatlan rejtély arról, hogy ki is a rejtélyes maszkos fáklyahordozó. Látványos hajós felvonulás a Szajnán, amit ezentúl minden, nagyobb folyóval rendelkező olimpiarendező város irigyelni fog, amíg világ a világ. A hajós vonulás közé beékelt műsorban tökéletesen állt össze a francia történelem, kultúra, sport és jelenkor, megfért A nyomorultak mellett az egyén politikai és szexuális szabadságáról szóló rész, a világ egyik leghíresebb és legszebb városának nevezetességei mellett egy vízen futó robotló, a Notre-Dame újjáépítésén dolgozó szakemberek előtt tisztelgő előadás mellett egy részben LMBTQ-divatbemutató a Szajna fölötti hídon, amin a melegjogi aktivistaként is ismert dj, Barbara Butch pakolta a leghíresebb francia popzenéket. Egyedül a Daft Punk újbóli összeállása hiányzott.
Ja, és mindezt a szakadó esőben vezényelték le – kívülről nézve – lényegében teljesen zökkenőmentesen, a megnyitó egyetlen elemén sem lehetett érezni, hogy az időjárás miatt csökkenteni kellett volna az élvezeti értéket.
Mire besötétedett, és az eső miatt is mindegy volt már mindenkinek, a fáklya végső célba jutása idejére óriási lézershow-t indítottak az Eiffel-torony főszereplésével, hogy aztán a Louvre és a francia sportélet ikonjai vegyék át a főszerepet. Az külön piros pont, hogy a szervezők nem csak a francia legendák kezébe adták oda a lángot – Zinedine Zidane például egyből a Párizst a Roland Garroson 14-szer meghódító teniszcsillag, Rafael Nadal kezébe adta át a fáklyát. Jött aztán Serena Williams, Carl Lewis és Nadia Comăneci, majd a francia sport krémje Amélie Mauresmóval, Tony Parkerrel, Michaël Guigou-val, vagy épp a legidősebb, még élő francia olimpiai bajnokkal, Charles Coste-tal.
Párizs túlélte az esőt, egy-két szegmenstől eltekintve rég nem látott szórakozást jelentő megnyitót csinált, a java pedig csak most jön.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!