Meglepő továbbjutás, szomorú távozás – így őrült meg egész Románia az Eb-n

2024. július 3. – 17:49

Szurkolók követik a román-ukrán mérkőzést Bukarestben, 2024. jún. 17-én – Fotó: Andreea Campeanu / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Gakpo és Malen góljaival kedd este Hollandia 3-0-val kiejtette Romániát a labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében. Ezzel véget ért a román csapat idei Eb-kalandja, mi pedig megnéztük, hogyan hozta lázba az egész országot az aranygeneráció után csak a lélek generációjaként (Generaţia de Suflet) becézett csapat.

Románia tavaly novemberben ugyan csoportelsőként jutott ki az idei Európa-bajnokságra, megelőzve többek között Svájcot és Izraelt is, de a kontinensviadalra 8 év után visszatérő csapattól nem vártak sokat a szurkolók. A felkészülési meccsek nem is ígértek túl sokat, idén márciusban Kolumbiától 3-2-re kaptak ki, majd Észak-Írországgal 1-1-es döntetlent játszottak. Közvetlenül az Eb előtt sem mutatott sokkal harapósabb formát a csapat, gól nélküli döntetlent játszottak Bukarestben a bolgárokkal, majd néhány nappal később a még gyengébb játékerőt képviselő Liechtensteinnel is csak döntetlenre futotta.

Az első csoportmeccsükön a legutóbbi Eb-n még negyeddöntős ukrán csapattal kezdtek a románok. Húsz perc álmosító játék után magára talált a csapat, majd egy ukrán védelmi hibát kihasználva a 29. percben megszerezték a vezetést. A csapatkapitány, Nicolae Stanciu akkor bombagólt lőtt a jobb felsőbe bő 20 méterről, hogy Lunin hiába nyújtózkodott, esélye sem volt elérni a labdát. Ez a gól pedig lendületet adott a csapatnak, amely az 53. percben megduplázta az előnyét, Răzvan Marin lőtte ki a jobb alsó sarkot, majd négy perccel később ismét betaláltak. Egy szöglet után Dennis Man parádés cselt mutatott be, majd középre adta a labdát, amit Denis Drăguș közvetlen közelről betuszkolt az ukrán kapuba. Bár az utolsó percekben még voltak helyzeteik az ukránoknak, Florin Niță mindig a helyén volt. A győzelem azt jelentette, hogy Románia 24 év után újra meccset nyert a foci-Eb-n, ami megadta az alaphangot a következő mérkőzésekre. És egyben egész Romániát focilázba hozta, még azok is elkezdtek szurkolni a csapatnak, akik korábban talán csak elvétve néztek meccseket. A romániai városok terei pedig megteltek emberekkel a második csoportmeccsre.

Nyolcezren követték a román-belga mérkőzést Kolozsváron, a TIFF filmfesztivál keretén belül – Fotó: Simion Sebastian Tataru / Inquam Photos

A belgák ellen már nem sok babér termett a románoknak. Már a 2. percben hátrányba kerültek Tielemans találata révén, majd a meccs nagy részében alárendelt szerep jutott nekik. Végül „csak” 2-0 lett a vége, de ehhez a VAR is kellett. Az eredmény egyáltalán nem szomorította el a szurkolókat, akik még nagyobb lelkesedéssel várták az utolsó csoportmeccset a szlovákok ellen. Az akkori állás szerint mindenkinek 3 pontja volt a csapatban, és lényegében bárki továbbjuthatott.

A kölni lelátó a Belgium-Románia mérkőzésen, 2024. június 22-én – Fotó: Thilo Schmuelgen / Reuters A kölni lelátó a Belgium-Románia mérkőzésen, 2024. június 22-én – Fotó: Thilo Schmuelgen / Reuters
A kölni lelátó a Belgium-Románia mérkőzésen, 2024. június 22-én – Fotó: Thilo Schmuelgen / Reuters
Fan zone Kölnben, ahol a belga gólokat követően már kevésbé örülhettek a románok – Fotó: Teresa Kröger / UEFA / Getty Images

A szlovákok ellen aztán csupán néhány percre került veszélybe a románok továbbjutása. A 24. percben ugyanis előnybe került az ellenfél. A szlovákok a saját térfelükről indították a jobb szélen elfutó Pekaríkot, ő pedig Kuckához passzolt, aki tökéletesen adta be a labdát középre Dudának, aki a kapuba fejelte. A románok viszont nem adták fel, a 37. percben pedig egy tizenegyesből egyenlítettek is, miután Hancko felrúgta a jobb szélről befelé megiramodó Hagit. A bíró elsőre szabadrúgást ítélt, de a VAR-szobában arra jutottak, hogy a szabálytalanság a tizenhatoson belül történt. Így jöhetett a büntető, amit Răzvan Marin magabiztosan bombázott a kapuba. A szakadó esőben a végére már láthatóan nem nagyon akartak kockáztatni a csapatok, pláne, hogy az 1-1-es döntetlen mindkettőjüknek tökéletes eredmény volt, hiszen közben a belgák sem mentek túl sokra Ukrajnával, 0-0-t játszottak. Románia végül csoportelsőként jutott a nyolcaddöntőbe, ami minden várakozást felülmúló eredmény volt. Az országban pedig egy estére ünnepi hangulat kerekedett, az autósok összevissza dudáltak, a szuroklók spontán skandálásba kezdtek.

Nem fogták vissza magukat a szurkolók a frankfurti lelátón, 2024. jún. 26-án – Fotó: Kirill Kudryavtsev / AFP
Román szurkoló a Szlovákia elleni mérkőzésen Bukarestben, 2024. június 26-án – Fotó: Saul Pop / Inquam Photos / Reuters
Nem csak a stadionban, hanem a fan zone-ban is ünnepelték a továbbjutást a román szurkolók Frankfurtban, 2024. jún. 26-án – Fotó: Neil Baynes / UEFA / Getty Images
Több mint húsz évet kellett várni arra, hogy a román válogatottat ünnepelhessék Bukarestben – Fotó: George Călin / Inquam Photos
A szökőkútba is bemászott egy szurkoló a román továbbjutást követően Kolozsváron, 2024. június 26-án – Fotó: Cristi Vescan / Inquam Photos

Ezek után nem meglepő, hogy az esősre forduló időjárás sem tudta megakadályozni az igazán elhivatott szurkolókat, hogy kimenjenek a terekre a csapatot biztatni. Rájuk is fért a biztatás, hiszen az addig nem sokat mutató holland csapat a legjobb formáját húzta elő a Románia elleni nyolcaddöntőre. Az elején még kiegyenlített volt a játék, sőt a románoknál volt többet a labda. Lövésig is eljutottak, Dennis Man bombázott távolról a kapura, és nem is sokkal lőtt fölé. A 20. percben viszont egy szép akció végén a hollandok szereztek vezetést. A románok nem omlottak össze a góltól, több jó kísérletük is volt, de a hollandok egyre inkább nyeregbe kerültek. A második félidőt ismét a románok kezdték nagyobb lendülettel, de gólig nem jutottak, és kijött a hollandokkal szembeni tudáskülönbség, akik nyomasztó fölénybe kerültek a végére. A 83. percben viszont a hollandok belőtték a másodikat, amivel nagyjából eldöntték a továbbjutásukat, majd Malen a hosszabbításban beállította a 3-0-as végeredményt.

Holland és román drukkerek együtt érkeznek a mérkőzésre a müncheni stadion előtt, 2024. július 2-án – Fotó: Stefan Puchner / AFP
Szurkoló Münchenben, a holland-román meccsen, 2024. július 2-án – Fotó: Michaela Stache / Reuters
Hollandia-Románia meccs Bukarestben, 2024. július 2-án – Fotó: Andreea Campeanu / Reuters
Esőben szomorkodtak a román szurkolók Kolozsváron, a hollandok második gólját követően – Fotó: Tóth Helga / Transtelex
Búcsúkönnyek Münchenben, 2024. júlis 2-án – Fotó: Bradley Collyer / Pa Images / PA Wire / Getty Images

Románia küzdött az Eb-n, amit kieséssel együtt is nagyra értékeltek a szurkolók. Az egykori aranygeneráció után, amelynek lényegében a 2000-es győzelme volt az utolsó megvillanása és egyben a román labdarúgó-válogatott legutóbbi győzelme az Eb-n, a sajtó el is nevezte csapatot Edi Iordănescu edző nyilatkozata nyomán a lélek generációjának, amely nem a játéktudásával, hanem a győzni akarásával tűnt ki, és amelyhez a szurkolókat különleges kapcsolat fűzi (a „de suflet” kifejezés nehezen fordítható le magyarra, nagyjából szívhez közel állót jelent). A Generaţia de Suflet szerda este érkezik haza a németországi Eb-ről.