Nyílt levélben tiltakoznak a Mango kulturális kisajátítása ellen a kalotaszegiek

Nyílt levélben tiltakoznak a kalotaszegi írásos kulturális kisajátítása ellen a régió „tárgyi és kulturális örökségének helyi képviselői, kutatói és népszerűsítői”. A levélben – amelyet a La Blouse Roumaine osztott meg a Facebookon – az aláírók elfogadhatatlannak tartják, hogy „a Punto Fa S.L., azaz a Mango fast fashion divatáruház új kollekciójának bizonyos darabjaihoz kisajátította és forrásmegjelölés nélkül használta fel a kalotaszegi írásos varrottasok mintáit”.
A három nyelven – románul, magyarul és angolul – megfogalmazott tiltakozásban felelevenítik, hogy a Mango által kisajátított minták a magyar népi varrottasok legismertebb és egyik legelterjedtebb típusába tartoznak, az ún. írásos varrottasok közé.
„Ennek története, mintakincse több száz éves, korai, a 19. század első feléből származó darabjai ma múzeumok gyűjteményeiben találhatóak Kolozsváron, Bukarestben, Budapesten stb. Sajátos, jól felismerhető mintákról van szó, amelyeket főként lakástextíliák – függönyök, párnahuzatok, asztalterítők, falvédők stb. – díszítésére használtak fel, de a népviselet egyes darabjain is megtalálhatók. Lévén, hogy ezek nagyon egyedi megjelenésű motívumegyüttesek, amelyek főképp stilizált növényi ornamentikát használnak fel, a világ minden tájáról vannak kedvelői, sőt, készítői is ezeknek a kézimunkáknak. Így nem csak magyar nyelvű publikációk jelentek meg az írásos varrottasról, hanem angolul is gazdag szakirodalma van. Ezt minden bizonnyal a mintákat forrásmegjelölés nélkül lemásolók is ismerhették” – írják.
Azt írják, hogy örvendenek annak, ha a helyi értékeikre külföldön is felfigyelnek, de csak abban az esetben tartják elfogadhatónak a régió mintakincsének felhasználását, ha a kalotaszegi közösséget is megnevezik mint a kulturális örökség létrehozóját.
„Ezért kérjük, hogy a hagyományos varrottasok, viseletek bármely elemének kereskedelmi célú felhasználására, módosítására csak a közösséggel való konzultáció után kerüljön sor. A felhasznált motívumok hitelességének és integritásának tiszteletben tartásával történjen az átdolgozás, ezek ugyanis Kalotaszeg kulturális örökségét képezik” – írják, és egyben arra kérik a hazai és külföldi döntéshozó politikusokat, hogy lépjenek fel a kulturális örökség védelmében.
Az aláírók közül többen a Bokréta Kulturális Egyesület tagjai, de vannak kutatók, művészettörténészek, iparművészek is köztük. A teljes listát itt lehet elolvasni.
A La Blouse Roumaine hívta rá fel a figyelmet, hogy egy kalotaszegi mintát sajátított ki a legújabb kollekciójához a Mango. Arra a Keszeg Anna divatkutatóval készített interjúnk is rávilágít, hogy ez miért problémás.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!