Călin Georgescu: az oroszpárti, legionárius szimpatizáns, akit a Tiktok futtatott fel a román elnökválasztáson

Călin Georgescu: az oroszpárti, legionárius szimpatizáns, akit a Tiktok futtatott fel a román elnökválasztáson
Fotó: Octav Ganea / Inquam Photos

150

Călin Georgescu győzelme a romániai elnökválasztás első fordulójában óriási politikai bombaként robbant, hiszen 2 millió 120 ezer szavazattal, minden előzetes várakozást felülmúlva végzett az élen. A mainstream média és a politikai elemzők szinte teljesen figyelmen kívül hagyták a független jelöltet, akit sokáig marginális szereplőnek tartottak. Most azonban mindenki azt kérdezi: ki is ez az ember, aki képes volt megrengetni a politikai status quo-t? Georgescu radikális, EU- és NATO-szkeptikus nézetei, valamint a botokkal és trollokkal támogatott online jelenléte révén szinte a semmiből tört előre, megszólítva az elégedetlen, rendszerellenes szavazók millióit. Győzelme nemcsak a politikai elitnek, hanem az egész társadalomnak kihívást jelent, hiszen új fejezetet nyithat Románia jövőjében.

Călin Georgescu, az egykori AUR-jelölt és mostani független induló, a román elnökválasztások egyik legvitatottabb szereplője lett. Radikális nézetei, legionárius szimpátiái és oroszpárti kijelentései ellenére – vagy talán éppen ezek miatt – képes volt meglepő eredményt elérni az első fordulóban, úgy, hogy a mainstream média számára gyakorlatilag láthatatlan maradt.

Călin Georgescu szakmai karrierje: Fenntartható fejlődés és közigazgatás

Călin Georgescu szakmai pályafutása a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés területén indult. 1962-ben született Bukarestben, tanulmányait a Bukaresti Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen végezte melioráció szakon, később talajtanból doktorált. Szaktudását hamar a közigazgatásban kamatoztatta, és meghatározó szereplővé vált a romániai környezetpolitika és fenntartható fejlődési stratégiák kidolgozásában.

  • 1991-ben kezdett el dolgozni a Környezetvédelmi Minisztériumban, ahol Marcian Bleahu miniszter tanácsadója lett Theodor Stolojan kormányában.
  • 1997-1998-ban a Környezetvédelmi Minisztérium főtitkára volt, majd folytatta munkáját fenntarthatósági projektek vezetésével.
  • 2000 és 2011 között a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Központ (CNDD) ügyvezető igazgatójaként a román Fenntartható Fejlődési Stratégia kidolgozásában vállalt kulcsszerepet. Ez idő alatt két jelentős stratégiai dokumentum született (1999 és 2008), amelyek célja az ország hosszú távú fejlődésének megalapozása volt.
  • 2004-2005-ben a Külügyminisztériumban dolgozott igazgatóként, majd 2006-2012 között a Projektfejlesztési és Innovációs Intézet ügyvezető igazgatója lett.

Nemzetközi szinten is figyelemre méltó szerepeket töltött be. Részt vett az ENSZ fenntarthatósági programjaiban, és tagja volt a tekintélyes Club of Rome szervezetnek. Georgescu munkássága során előszeretettel hangsúlyozta a fenntarthatóság fontosságát, ám nézetei idővel egyre inkább eltértek a mainstream nemzetközi környezeti irányelvektől.

Az AUR-ral való kapcsolata: Szövetség a radikalizmus határán

Călin Georgescu neve politikailag az AUR-hoz (Románok Egyesüléséért Szövetség) kötődik, bár soha nem volt hivatalos párttag. Az AUR, amely a 2020-as parlamenti választások után került be a közéletbe, Georgescut kétszer is miniszterelnök-jelöltként nevezte meg.

  • 2020-ban, a parlamenti választások után, az AUR őt javasolta kormányfőnek, hivatkozva szakértelmére a fenntartható fejlődés terén. A pártvezetés szerint Georgescu független jelöltként alkalmas lett volna arra, hogy a pártot a közéleti fősodorba emelje.
  • 2021-ben, a kormányválság során ismét miniszterelnök-jelöltként említették a nevét, ám politikai nézetei miatt egyre több kritikát kapott, mind a közvéleménytől, mind a párton belüli vezetőktől.

Az AUR és Georgescu közötti szövetség 2022-ben ért véget. George Simion, az AUR vezetője, nyilvánosan elhatárolódott Georgescu legionárius szimpátiáitól és szélsőséges kijelentéseitől. A vita a nyilvánosság előtt zajlott, miután Georgescu nem volt hajlandó egyértelműen elhatárolódni a legionárius eszméktől, és pozitív színben tüntette fel Corneliu Zelea Codreanut és Ion Antonescut. Simion kijelentette, hogy Georgescu „nincs összhangban a párt ideológiájával”, és a továbbiakban nem támogatták politikai törekvéseit.

Az AUR-ral való kapcsolatának megszakadása után Georgescu független politikai szereplőként folytatta pályafutását, radikális nézeteivel azonban továbbra is megosztotta a közvéleményt. Az AUR-tól való távolodása ellenére kampánya során továbbra is hasonló üzeneteket képviselt, amelyek az elégedetlen szavazók egy részét magához vonzották.

Legionárius eszméktől az oroszpártiságig és NATO-ellenességig

Georgescu neve az AUR-ral való szakítás után, 2022-ben került a szélesebb közvélemény figyelmébe, amikor Corneliu Zelea Codreanut és Ion Antonescut, a román történelem hírhedt szélsőjobboldali alakjait, „nemzeti hősökként” méltatta. Az általa elmondottakban Antonescu háborús bűnei és a legionárius mozgalom terrorcselekményei bagatellizálódnak, miközben „történelmi hamisításokra” hivatkozik. Georgescu ezzel nemcsak a demokratikus értékekkel ment szembe, hanem egyértelműen megsértette Románia jelenlegi törvényeit, amelyek tiltják a fasizmus és a legionárius ideológiák népszerűsítését.

Nemcsak a múltba révedés teszi Georgescut ellentmondásossá: politikai nézetei is szöges ellentétben állnak Románia jelenlegi euroatlanti irányultságával. „A Deveselui rakétapajzs egy diplomáciai szégyen” – mondta, hozzátéve, hogy a NATO nem nyújt valódi biztonsági garanciákat Romániának, és az országot csak egy „fegyverkezési konfrontáció” áldozatává teszi. Georgescu állításai szerint a román külpolitika az Egyesült Államok „gyarmati” érdekét szolgálja, nem a nemzeti szuverenitást. Ez az álláspont nemcsak a NATO-ban és az EU-ban elfoglalt helyünket ássa alá, hanem kifejezetten az orosz geopolitikai érdekeknek kedvez.

TikTok-kampány és választási trükkök

Georgescu videói provokatívak és polarizálóak voltak. Olyan témákat érintett, mint az EU és NATO kritikája, valamint a román nemzeti identitás védelme. Radikális kijelentései, például a Deveselui rakétapajzs „diplomáciai szégyennek” nevezése, vagy a román kormányok NATO-párti politikájának „gyarmati” jellege, nagy port kavartak. Ezek az üzenetek sokakban felháborodást keltettek, de egy másik réteg számára vonzónak bizonyultak.

A kampánystábja kiválóan használta ki a TikTok vizuális formátumát. Videói gyakran erőteljes nemzeti szimbólumokat, például a román trikolórt és történelmi hősöket idéző képeket tartalmaztak, amelyek érzelmi töltetet adtak üzeneteinek. A rövid, lendületes formátum lehetővé tette, hogy radikális nézeteit gyorsan és tömören közvetítse.

A platform algoritmusai a virális tartalmakat részesítik előnyben, különösen akkor, ha ezek erős érzelmeket váltanak ki. Georgescu provokatív stílusa és éles politikai üzenetei pontosan megfeleltek ennek a mintának, így videói több milliós nézettséget értek el.

Georgescu tudatosan célozta meg a fiatal, politikailag elégedetlen szavazókat, akik nyitottak az alternatív és radikális üzenetekre. Ez a közönség kevésbé kötődik a hagyományos médiához, és aktívan keresi a „rendszerellenes” hangokat. A Központi Választási Iroda néhány nappal a választások előtt elrendelte több videójának törlését, mivel azok nem tartalmazták a kötelező választási azonosítókat. Ez nemcsak szabálysértésnek minősült, hanem azt a látszatot is keltette, hogy Georgescu tisztességtelen eszközökkel próbálja befolyásolni a választókat.

A TikTok-kampány azonban addigra megtette a hatását, Georgescu népszerűsége ugrásszerűen megnövekedett az utolsó hetekben, különösen a fiatalok és a politikai rendszerrel elégedetlen szavazók körében.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!