A csoki, ami a Tiktoktól lett az, ami

2024. november 16. – 11:32

A csoki, ami a Tiktoktól lett az, ami
A kereskedelemben kapható dubaji csoki – Fotó: Gozner Gertrud / Transtelex

Másolás

Vágólapra másolva

Onnan tudom, öregedem, hogy hozzám már csak akkor ért el a TikTokot hetek (sőt akár hónapok) óta izgalomban tartó dubaji csoki láz, amikor már a Lidlben is megjelent az akciós édesség, amikor már a kismama csoportokban osztják a legjobb recepteket, illetve amikor a Kaufland is úgy népszerűsíti magát a reels-videójában, hogy mindent be lehet tőlük szerezni, amire szükség van az elkészítéséhez. Szóval, megnéztük, hogy mi az az őrület?

A dubaj vagy dubaji csoki egy pisztáciapaszta és knafeh keverékével töltött tábla. A knafeh (más néven kunafa, kanafeh, kataif, kenfafeh, kunafah, künefe) a Földközi-tenger menti arab országok enyhén sós desszertje. Hagyományosan olvadt sajt van benne, amit jól kiegészít a ropogós kataifi-tészta. Az egészet cukros sziruppal öntik nyakon, amit gyakran rózsavízzel ízesítenek. A név egyébként utalhat magára a desszertre, de a cérnametélthez hasonló tésztára is. A pisztáciát gondolom nem kell különösebben részletezni, nagyjából minden szupermarketban megtalálható.

A leírások szerint úgy tűnik, hogy az eredeti dubaji csoki (erről a következőkben részletesen lesz szó) erre az élményre játszik rá, egyszerre roppanós, ragacsos és nyúlós. A gombamód szaporodó házi (és nem csak házi) dubaji csokik esetében ez már nem annyira jellemző.

Kitalálták a Can't Get Knafeh of It csokit

Az eredeti csokit egy 2021-ben alapított dubaji – mi más lett volna? – csokoládémanufaktúra, a Fix Dessert Chocolatier találta ki. A manufaktúra vezetője, Sarah Hamouda mellékállásban kísérletezett csokikészítéssel. Terhességi sóvárgása sarkallta arra, hogy ne tipikus csokoládéval kísérletezzen, hanem valami különlegest hozzon létre. Van sóspereces csokijuk, kukoricapelyhes, filotésztás, vanília pudingos és persze van knafeh tésztás csokijuk is. Szóval mindennel kísérleteznek.

„Élményt akarunk adni”- mondta a manufaktúra vezetője, Sarah Hamouda, amikor idén nyáron a CNN náluk forgatott.

Ettől azonban még nem lettek volna világszenzáció a dubaji csoki, amit Dél-Afrikától az Egyesült Államokig mindenhol készítenek. Ehhez még szükség volt egy TikTok-influenszerre is. Maria Vehera tavaly decemberben töltötte fel azt a videóját, amiben eléggé gusztustalanul eszik egy csokoládét az autójában. A csoki roppan, ez az ASMR-hatás fontos a videóknál, a töltelék nyúlik, ez vizuálisan nem túl bizalomgerjesztő, de Maria Vehera a közízlésnek megfelelően szép, és annak régi története van annak a reklámiparban, hogy szép nőkkel adjanak el mindent.

Vehera videója aztán virális lett, azóta már több mint 98 millióan látták, és egyelőre nem úgy tűnik, hogy csillapodna az érdeklődés iránta. Ez indította el a lavinát:

„Hogy őszinte legyek, nem gondoltam volna, hogy ez globális lesz” – mondta a cég tulajdonosa a CNN-nek. Kanadától Romániáig mindenhonnan érkezett rá reakció, és a cég termékei iránt megélénkült az érdeklődés. Egyszámjegyűről napi 500-ra emelkedtek az eladásaik. Azért ennyire, mert a csapat korlátozott mennyiséget tud előállítani. Mindent kézzel készítenek, festéstől – az eredeti csokiknak ugyanis élénk színű festésük is van – egészen a formázásig.

Elmondása szerint februártól érzik azt, hogy nagyon népszerű lett a videó, és határozottan kihívást jelent teljesíteni az igényeket. Hamouda és férje idén februárban még családi vállalkozásként az otthonukban állították elő a csokikat, nyárra már konyhát béreltek, ahol 10 fős csapattal készítették az édességet.

A kitalálója szerint a titok a különleges forma, és az, hogy lehetőségük van bőven megtölteni a táblákat. Az eredeti csokikban tényleg nem spórolnak a töltelékkel. Ugyanakkor a csokoládék egyedi neveit említette Hamouda, mint ami különlegessé és vonzóvá teszi őket, amit a férje talál ki, valamint azt, hogy olyan közel-keleti ízek köszönnek vissza belőlük, mint a datolya, a karak teakeverék vagy épp a dubaji csoki esetében is használt kunafa. Ha már a csoki nevét említette, amit manapság dubaji csokiként emlegetünk, azt a FIX hivatalosan Can't Get Knafeh of It néven árulja Dubajban.

Megszületik a dubaji/dubaj csoki

Az eredeti változatot ugyanis csakis ott lehet kapni, csak Dubajban szállítanak ki. A tulajdonos szerint így is néhány perc alatt elfogy a napi rendelésük. Az értékesítés naponta 17 órakor indul, és néhány perc alatt túladnak rajtuk, pedig a 200 grammos táblák kifejezetten drágák, nagyjából 20 dollár körüli összegbe kerülnek (illetve kerültek a nyáron). Hamouda szerint az interneten sokakban ellenérzéseket is kiváltottak azzal, hogy nem készítenek többet, voltak olyanok, akik arra panaszkodtak, csak marketingfogás az egész.

Innentől a történetet már nem túl nehéz felfejteni. Ahhoz képest, hogy a hájp világméretű, a kínálat nevetségesen szűkös, aminek egyértelmű eredménye, hogy mindenki elkezd házi megoldásokban gondolkodni, valamilyen módon utánozni az eredeti gyártót. Így születik meg a dubaji csoki, amit mostanság inkább már a pisztáciapaszta és knafeh keverékével töltött táblára értik.

A csoki kitalálója hízelgőnek tartja, hogy mások utánozni próbálják, és végső soron konkurenciát jelentenek számára. Elmondása szerint olyan üzeneteket kaptak az emberektől, amiben megköszönték, hogy inspirálták őket az otthoni kreativitásra. „Ez olyan, amikre büszke vagyok” – jelentette ki.

A keresletre a csokigyártók is reagáltak, illetve az áruházak is felvették a kínálatukba. Nemcsak Romániában jelentek meg a különböző csoportokban, hanem világszerte felvirágzott a dubaji csokik piaca, pláne, hogy viszonylag kevés energiabefektetéssel jó pénzt lehet vele keresni.

Nem is festett, nem is nyúlik, de mi is kóstolhatjuk – Fotó: Gozner Gertrud / Transtelex
Nem is festett, nem is nyúlik, de mi is kóstolhatjuk – Fotó: Gozner Gertrud / Transtelex

Az ajánlóban említett, Lidlben kapható 100 grammos táblát 25 lejért adják, és nagyjából semmi köze ahhoz a nyúlós, ragacsos érzéshez, mint amivel az eredeti tábla megfutott. Van olyan kolozsvári kézműves – és nem is nagyon extra – cukrászda, amely 35 lejt kért egy ugyanekkora darabért, igaz, abban legalább látványosabb a töltelék. Dél-Afrikából például arról számoltak be, hogy átszámolva 50 eurós áron kínáltak egy táblát.

Először a dubaji csokis fagyit és szeletet (egyadagos kiszerelésű sütemény) találtuk ki, mert olyan nem volt a piacon

– magyarázza a kolozsvári Adriatica olasz fagyizó tulajdonosa. A témában több romániai cukrászt, illetve a termékeit a közösségi médiába hirdető amatőrt is megkérdeztünk a dubaji csoki készítésével kapcsolatban, végül csak ők válaszoltak.

Leírásuk szerint először egy közel-keleti városból hazatérő ismerősüktől hallottak az édességről valamikor augusztusban, és ő javasolta, hogy készítsenek néhány dubaji csokis terméket. A receptet a közösségi médiában könnyű volt megkapni, és szeptember közepére már el is készült az első ilyen ízesítésű fagyi, egy esküvőn debütáltak vele. Akkor még nem gondoltak arra, hogy csokival is jelentkeznek, mert az ő specialitásuk a fagyi, de aztán lett dubaji csoki ízesítésű szeletjük, illetve később pedig már a csokoládégyártásba is belevágtak.

Azt mondják megéri, mert az érdeklődés még mindig jelentős iránta, pedig most már többféle is kínálják az édességet a városban.

Nem csak azok profitálnak belőle, akik gyártják az édességet. A bevezetőben már írtam, hogy a Kaufland is úgy hirdeti magát, mint ahol minden hozzávaló megtalálható, a dubaji csoki hájppal próbálják meg eladni a lisztet és az olajat is. Az eMagon is találni olyan szilikonformát, amit kifejezetten a dubaji csokihoz ajánlanak.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!