A 19. századi spiritizmusban még a szeánszok népszerű kelléke volt a szellemtrombita, ami afféle túlvilági megafonként működött. Aztán jött a Ouija-tábla.
Elgondolkodott már azon, miért van az, hogy a legtöbb gyerekmesében a farkas a főgonosz? Vagy hogy miért is ellenszenvesebb, mint a többi nagy ragadozó? A válasz nem is olyan kézenfekvő, mint gondolnánk.
A kifejezés már 1923-ban megszületett, de a megalkotója már nem érte meg az elterjedését, mert két évvel később végzett magával.
Nemcsak nem mulasztja el a vérzést, de még árthat is.
Csak azért, mert ott a határ. Közel 9000 kilométeren át.
Fájdalomcsillapítókkal csalt, így az agya tovább bírta a forróságot, mint a teste. A nagy riválisa, aki így is legyőzte, hat hetet feküdt utána kómában égési sérülésekkel.
Kate Warne-ról alig maradtak fel jegyzetek, keveset tudni róla, és még fotón sem látták. Mégis neki köszönhető, hogy Amerikában elkezdtek női nyomozókat alkalmazni.
A rekordszállítmány elfogását büszkén mutatták, azt ígérték, hogy ezt a hatalmas mennyiséget gyógyászati célokra fogják használni, aztán váratlanul nyoma veszett. A vizsgálat hét hónap után szűnt meg.
Laura, a papagáj egy kisebb vagyonba került, ezért a müncheni állatkert mindent megtett, hogy denácifikálják.
Csak a fotózás hajnalán volt olyan hosszú az expozíciós idő, hogy fárasztó legyen mosolyogni a művelet alatt – később valószínűleg más oka lehetett, hogy olyan mogorvák voltak az első portrék.
Van köztük 75 ezres város, ötfős helység, de még egy apró hegy is. A legtávolabbi 16 ezer kilométerre fekszik a mindnek nevet adó közel-keleti Betlehemtől.
Ha a hatvanas évek technológiája mellett sikerült ezt összehozni többször is, fél évszázadnyi fejlődés után ennek már rutinnak kellene lennie – gondolná az ember. A magyarázat egészen lehangoló.
Az erős mezőnyben halak, hüllők és rákok is versenyeznek, de a tudomány elég szigorúan veszi a választ. Pajzsosrák és pajzsosrák között óriási lehet a különbség, akármit is mondjon a Guinness.
Federico Castelluccio játszotta a Nápolyból importált testőrt, aki beleszeret Tony Soprano feleségébe. A való életben az olasz festészet szakértője, aki egy borzasztó állapotban lévő, sutba vágott festményben felismerte a mestermunkát.
És ha olyan nehéz, miért nem esik a fejünkre?
Hildegart Rodríguez Carballeira még nem volt nagykorú, amikor az 1930-as évek legjelentősebb spanyol szexuális aktivistájaként szerzett magának nemzetközi hírnevet. A kor eszméiben jártas, több nyelven beszélő jogászlány élete tragikus hirtelenséggel ért véget.
Bár sok tapasztalati tény mutat arra, hogy egyre hülyébbek az emberek, a tesztek szerint egy mai átlagember száz éve szinte zseninek számított volna. Lehet, hogy az IQ-teszt nem pont azt méri, amit kéne? Vagy tényleg okosabbak vagyunk, mint az elődeink?
Nem. És nem is azért kell sapkát hordani, mert a fejünkön adnánk le a legtöbb testhőt, mivel ez sem igaz.
Választania kellett a Német Birodalomnak, hogy kolbászt esznek, vagy a briteket bombázzák. Végül a kolbászról mondtak le, szigorúan ellenőrizték is, hogy a tehénbél a katonasághoz kerüljön.
Még a gyerekeknek is muszáj, mert a legközelebbi kórház 1000 kilométerre van, és senki nem akar úgy járni, mint egy orosz orvos, akinek saját magát kellett megműtenie.
Városi legenda, hogy a másnaposság enyhítésére jó módszer az izzadás, de a tudomány azt mondja, hogy inkább érdemes elkerülni a szaunát ilyenkor.
Ub Iwerks közel sem volt akkora sztár, de ma már az amerikai animáció legnagyobbjai között emlegetik. Ő volt az, aki Walt Disney skiccéből megalkotta a világ leghíresebb rajzfilmegerét.
A hidegháború idején az amerikaiak folyamatosan reptettek nukleáris bombákat szállító gépeket. Időnként viszont történtek olyan balesetek, amelyek miatt az élesítetlen bombáktól meg kellett szabadulniuk, vagy odavesztek. Az amerikai partoknál, egy japán szigetnél és Grönlandon is van egy bomba a tengerfenéken, amelyre sosem akadtak rá.
Formózusz holttestét csak azért exhumálta az utódja, hogy az oszladozó holttestének fejére olvashassa az állítólagos bűneit.
A lámpás hölgy teljesen elborzadt a krími háborúban megsérült brit katonák életkörülményein, így mindent megtett, hogy ne haljanak bele egy náthába.
Fritz Lang némafilmjében nem nagyon tudott hangeffektekre hagyatkozni, ezért lassú visszaszámlálással növelte a drámai feszültséget egy űrutazós filmjében.
Azért, mert nem csak éjjel van fent az égen. A kérdés inkább az, hogy miért nem látjuk mindig.
Az amerikai kódfejtők vezetője a feltörés közben 18 hónap után ideg-összeroppanást kapott, de végül anélkül is megfejtették a kódot, hogy akár egy működő gépet is láttak volna.
Anna Ivanovna 1730 körül került hatalomra. A befolyásos arisztokraták naivan azt gondolták, hogy egy férj nélküli, fiatal hercegnőt könnyű lesz irányítani. Hát nem így volt; Anna cárnő az egyik legkegyetlenebb uralkodóként írta be magát az orosz történelembe.
Rémálmok, forgolódás, álmatlanság – népi megfigyelések szerint a telihold rossz hatással van az alvásra. De mit mond a tudomány? A telihold erős fénye logikus magyarázat lenne a jelenségre, mégsem ez a valódi ok.