Simion toronymagasan vezet – Nicușor Dan és Antonescu fej-fej mellett a továbbjutó helyért

Simion toronymagasan vezet – Nicușor Dan és Antonescu fej-fej mellett a továbbjutó helyért
George Simion – Fotó: Sabin Cirstoveanu/ Inquam Photos

A mai romániai elnökválasztás tétje jóval túlmutat egy egyszerű államfőválasztáson: a szavazók nemcsak új elnököt keresnek, hanem arról is döntenek, milyen irányba haladjon az ország – Európa vagy a bezárkózó nacionalizmus, demokratikus stabilitás vagy populista kiszámíthatatlanság felé.

Cikkünk folyamatosan frissül!

A második helyért volt igazán nagy küzdelem, a függetlenként induló főpolgármester, Nicușor Dan és az PSD-PNL-RMDSZ kormánykoalíció jelöltje, Crin Antonescu között. Călin Georgescu kizárása után a szuverenisták jelöltjévé előrelepő George Simion AUR-elnök elsőkörös győzelmét minden felmérés biztosra vette. Simion simán meg is nyerte az elnökválasztás első fordulóját, miközben Crin Antonescu második helyezése egyelőre billegőnek néz ki, nem tudta végérvényesen leszorítani Nicușor Dant a második helyről – úgy sem, hogy mögötte három kormánypárt teljes gépezete állt: fej-fej mellett a két politikus, a diaszpóra szavazatai dönthetik el, hogy ki felé hajlik a mérleg nyelve.

A romániai elnökválasztás első fordulójában, a szavazatok több mint 85%-ának feldolgozása után, George Simion, az AUR jelöltje, 39,97%-os eredménnyel vezet. Crin Antonescu, a PSD-PNL-RMDSZ koalíció jelöltje, 20,98%-kal a második helyen áll, míg a független jelölt, Nicușor Dan, 20,00%-kal a harmadik helyet foglalja el, mindössze 80.000 szavazattal lemaradva Antonescutól, viszont a diaszpóra szavazataival ez a távolság hamarosan lenullázódhat és Dan átveheti a vezetést.

Mint az INSCOP közvéleménykutató vezetője, Remus Stefureac a nap folyamán kijelentette, történelmi hatással lesz a külföldön leadott szavazatok száma a román elnökválasztásra. Ștefureac még az exit poll közzététele előtt belengette, hogy „a diaszpóra tollával írják most a történelem első és – valószínűleg – második fordulóját is”, és olyan választás körvonalazódik, amely hosszú távon is meghatározhatja Románia politikai irányát.

George Simiont nehéz lesz legyőzni, és Crin Antonescu erre nem is lenne képes, mondta Traian Băsescu egy, a România TV-nek adott interjúban, amelyről a G4Media számolt be. A volt államfő úgy véli, hogy a vasárnap este bejelentett exit pollok alapján Nicuşor Dan be fog jutni az elnökválasztás második fordulójába. Bírálta is a kormánykoalíciót a jelöltjük miatt.

A volt államfő arról beszélt, hogy Crin Antonescu elvesztené a PSD összes szavazóját a második fordulóban, majd saját politikai tapasztalataira hivatkozva kijelentette, a diaszpóra fog dönteni, és ez szerinte Nicuşor Dannak fog kedvezni. Hozzátette, George Simiont mindenképpen nagyon nehéz lesz legyőzni, de szerinte Antonescuval lehetetlen lett volna.

Băsescu most is bírálta a kormánykoalíciót, amiért Crin Antonescut támogatják az elnökválasztáson. „Hogyan lehet előállni valakivel, aki tíz éve munkanélküli, és Cotroceni-be adni neki egy állást? Mennyire kell hülyének nézni a románokat, hogy ilyen jelöltet állítsanak? Mennyire kell hülyének nézni a PSD és liberális szervezetek tagjait, hogy támogassanak egy tíz éve munkanélkülit?” – tette fel a kérdést Băsescu.

Felemlegette, Elena Lasconi tavaly úgy jutott be a második fordulóba, hogy semmije nem volt, és a kormánykoalíció, a nagy pártok akkor sem tudtak embert küldeni a második fordulóba.

Victor Ponta közvetlenül az urnazárás és az első exit pollok után élesen bírálta a kormánykoalíció két kulcsfiguráját, Marcel Ciolacut és Crin Antonescut.

Ponta szerint Marcel Ciolacu, a PSD jelenlegi vezetője „elárulta saját pártját” azzal, hogy a szociáldemokraták szavazóit arra kérte, hogy a kormánykoalíció jelöltjére, az egykori PNL-elnök Crin Antonescura voksoljanak. „Ez valódi árulás. És ezt az árulást Ciolacu meg fogja fizetni politikailag” – mondta Ponta.

Az egykori miniszterelnök Antonescut sem kímélte. Azt rótta fel neki, hogy nem fogott kezet a többi jelölttel a kampányzáró eseményeken. „Ez nemcsak udvariatlanság, hanem a frusztráció és a neheztelés jele” – fogalmazott. Szerinte Romániának nem egy ideges elnökre, hanem kiegyensúlyozott vezetőre van szüksége.

Ponta azt is állította, hogy pártbeli forrásai szerint a PSD és a PNL egyes vezetői – név szerint Paul Stănescu és Hubert Thuma – utasításokat adtak a szavazókörzetekben dolgozóknak arra, hogy bizonyos szavazatokat érvénytelenítsenek. Ponta ezzel kapcsolatban azt mondta, „ha 10 százalékos lesz az érvénytelen szavazatok aránya, senki nem fogja elhinni, hogy ezek a választások tiszták voltak”.

Az exit poll adatok szerint George Simion vezeti toronymagasan az elnökválasztás első fordulóját, mögötte szoros versenyben Crin Antonescu és Nicușor Dan. Ponta a negyedik helyen áll, 14 százalék körüli eredménnyel. A választás hivatalos végeredményeire hétfő hajnalban lehet számítani.

Nem fest túl szép képet az országról, a szavazókörzetek 60,63 százalékának az összesítése, eszerint Maros, Hargita, Kovászna, Szatmár megyéket kivéve, ahol Crin Antonecu, illetve Bukarestet, ahol Nicușor Dan vezet, mindenhol George Simion áll az első helyen.

Forrás: ROAEP
Forrás: ROAEP

12178 szavazókörzet eredményeinek (összesen 20085) az összesítése után a következő a sorrend:

  • George Simion 41,74%
  • Crin Antonescu 22,05%
  • Nicușor Dan 16,52%
  • Victor Ponta 14,76%
  • Elena Lasconi 2,55%

Fontos megjegyezni, hogy ez nem jelenti azt, hogy a szavazatok 60 százalékát összesítették volna, először ugyanis a kisebb, falusi körzetek eredményei futnak be.

Kelemen Hunor úgy érzi, úgy látja, úgy gondolja, hogy Crin Antonescu ott lesz a második fordulóban, mondta egy Facebookon közzétett videóban.

Kelemen arra buzdította a magyarokat, hogy május 18-án mutassák fel a közösség erejét: „Még egy nagy összefogással, még egy nagy hajrával le tudjuk győzni Simiont. Le kell győznünk Simiont, ez az érdeke a magyar közösségnek, ez a mi közös érdekünk, hogy ne ő legyen Románia elnöke” – mondta az RMDSZ elnöke.

Megköszönte a magyar közösségnek, hogy meghallgatták a Szövetség az ajánlatát, aminek értelmében támogatták Crin Antonescut a koalíció jelöltjét. Az exit pollok eredményeit nem kívánta kommentálni, a szavazatok összeszámolására vár.

„Látni fogják, hogy Antonescu úr ott lesz a döntőben” – mondta Marcel Ciolacu, miután elhagyta Crin Antonescu kampányközpontját. A HotNews.ro cikke szerint a miniszterelnök biztos abban, hogy a „Románia, előre!” választási szövetség jelöltje ott lesz a második fordulóban két hét múlva.

Ciolacut arról is kérdezték, lemond-e a miniszterelnöki tisztségéről az Antonescu eredményei függvényében, mire azt válaszolta: „Miért mondanék le? Nem nem is indultam a választáson.”

Urnazárásra végül sikerült megdönteni a novemberi elnökválasztás első fordulójának részvételi eredményét. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint eddig összesen 9 571 740 állampolgár szavazott, ami már most több, mint a novemberi 9 465 257 szavazó. A magas részvételi arány elsősorban a diaszpóra szavazóknak tudható be, 152 ezerrel éltek többen most a szavazati jogukkal, mint novemberben.

Az Állandó Választási Hatóság adatai szerint novemberben összesen 9 465 650-en szavaztak összesen, ebből 821 703-an külföldön és 8 643 947-en az országban. A mostani (még nem végleges, mert akik sorban állnak, még éjfélig szavazhatnak) választáson 9 571 740-en voksoltak, ebből 973 129-en a diaszpórában és 8 598 611-en az országban. Ez most 53,21%-os részvételt jelent, míg novemberben a választásra jogosultak 52,56%-a szavazott.

A legalacsonyabb választási részvétel Vaslui megyében volt uranzáráskor, 32,72%-kal végeztek a lista végén, előtte pedig Szatmár (36,39%) és Botoșani (37,91%) megyék álltak. Kovászna megyének sikerült eggyel feljebb kapaszkodnia a végére, 38,56%-kal a negyedik legalacsonyabb választási részvétel lett a vége.

A lista másik végén Ilfov megye áll, magasan ott vettek részt a legnagyobb arányban a választásokon, 68,12%-kal végeztek az első helyen. Utána Giurgiu (59,41%) következik. Kolozs megyének a végére sikerült nagyon belehúznia, mert 55,99%-kal a harmadik helyre került az országos rangsorban.

Az USR köszöni mindenkinek, aki az egyetlen progresszív, Európa-barát jelöltre szavazott, akinek esélye volt bejutni a második fordulóba, Nicușor Danra, mondta Diminic Fritz, a párt alelnöke egy közösségi médián közzétett videóban az exit pollok eredményei után.

Hozzátette, Nicușor Dan támogatása Lasconival szemben egy néhány héttel ezelőtt meghozott fájdalmas, de szükséges döntés volt, ma azonban látják, hogy igenis jól döntöttek.

„Ma egy jó nap a demokrácia számára, egy lépés az emberek bizalmának helyreállítása felé a demokráciában. Mert ahol van izgalom, ott a játszmák még nem dőltek el, ott minden egyes szavazat számít és ennek örülünk”- mondta Fritz.

A párt várja a szavazatok számának véglegesítését, bizakódóak, hogy a diaszpóra szavazataival kiegészülve számukra kezdevő eredménnyel zárul majd az első forduló, amelynek értelmében Nicușor Dan ott lesz majd a második fordulóban.

A románoknak mindig igazuk van, mondta Elena Lasconi, de arra nem válaszolt, hogy kit támogatna a második fordulóban, miután nyilvánosságra hozták az exit pollok eredményeit, amelyek szerint a negyedik helyen végzett.

„Szeretném ezután feltenni Önöknek a kérdést: mi változott meg az elmúlt hat hónapban az állami intézményekben? Úgy tűnik számomra, hogy semmi – nincs semmilyen felelősségvállalás a tavaly történtekért.”- mondta Lasconi.

Arra a kérdésre, hogy ennek az eredménynek szerinte van-e köze a nemrégiben lezajlott fotóbotrányhoz, azt felelte, hogy Nicușor Dan hálával tartozik neki ezért.

Bár az exit pollok szerint fölényesen nyerte az elnökválasztás első fordulóját, George Simion egyelőre nem ünnepel, és csak az összes szavazat megszámlálása után hajlandó hivatalos nyilatkozatot tenni. Hangsúlyozta: ez a választás „nem csupán politikai győzelem, hanem a román nemzeti méltóság visszaszerzése”.

A függetlenként induló, de az AUR támogatásával kampányoló Simion köszönetet mondott a diaszpórának, külön kiemelve azokat, akik „kilométereket tettek meg, hogy szavazhassanak”. Egyúttal felszólította a szavazatszámláló bizottságokban dolgozókat, ne írják alá a jegyzőkönyveket, ha szabálytalanságot észlelnek, és ne engedjenek semmilyen választási csalásnak.

Ünnepelnek az AUR székházánál – Fotó: George Calin / Inquam PhotosÜnnepelnek az AUR székházánál – Fotó: George Calin / Inquam Photos
Ünnepelnek az AUR székházánál – Fotó: George Calin / Inquam Photos

Beszédében megerősítette: tartja magát korábbi vállalásához, miszerint ha elnökké választják, szerepet szán Călin Georgescunak, a rendszer által kizárt jelöltnek. Simion korábban azt ígérte, hogy Georgescu stratégiai tanácsadóként vagy akár kormányfőjelöltként is helyet kaphatna egy „új rendszerű Romániában”.

„Most a hiénák a hatalomért marakodnak – de ez nem a mi harcunk. Mi a történelem részévé válunk, nem a politikai játékszereké” – üzente Simion, aki szerint a rendszer torzította el az üzenetét, de az emberek vasárnap „megszólaltak”.

Victor Ponta néhány perccel a bejelentés előtt már reagált az exit pollok becsült eredményeire, számolt be a G4Media.

„Elfelejtettétek a 2024. november 24-i exit pollokat? Sosem volt ekkora félelemkeltés a polgármesterekkel, hivatalnokokkal és a közintézményektől függőkkel szemben! Kérem a szavazatszámláló bizottságok minden tagját, hogy védjék meg a románok szavazatát, ne hajtsák végre néhány PSD-s és PNL-s báró parancsait! A románok szavaztak – a szavazatukat most tiszteletben kell tartani!” – írta Victor Ponta a Facebookon.

A bejegyzéséhez képeket is csatolt, amelyen a tavaly novemberi exit poll eredmények láthatók, ezzel azt sugallva, hogy a mostani számokban sem bízik meg.

A demokrácia egy, sokszor a végeltekig vívott harc az eszmék mentén, mondta Crin Antonescu, a koalíció jelöltje az exit pollok eredményeire reagálva, amelyek értelmében a második helyen végzett.

Elmondása szerint abban reménykedik, hogy a választási folyamat demokratikus körülmények között fog zajlani és hogy ő is ott lehet majd a második fordulóban. Megköszönte mindenkinek, aki bizalmat szavazott neki és kiemelte, nem szabad elfelejtenünk, hogy mindannyian ugyanannak az országnak a gyermekei vagyunk.

Az urnazárás után Nicușor Dan mérsékelt hangvételű beszédet tartott kampányközpontjában, ahol szimpatizánsai vastapssal fogadták. Az exit pollok szerint George Simion biztosan vezeti az elnökválasztás első fordulóját, míg a második helyért Dan és Crin Antonescu fej-fej mellett állnak – az Avangarde kutatása szerint teljesen egyforma eredménnyel, míg a CURS Antonescunak ad 2 százalékos előnyt.

Dan arra figyelmeztetett:
🔸 az exit pollok nem tartalmazzák a diaszpóra voksait,
🔸 csak 19 óráig mérték az adatokat,
🔸 így mindenkit óvatosságra int az értelmezésükben.

„A demokrácia a közösségek problémáiról és vágyairól szól. Még sok utat kell megtennünk, hogy ezekhez felnőjünk” – mondta. Kiemelten köszönetet mondott az adományozóknak, önkénteseknek és közéleti támogatóknak, akik lehetővé tették a kampányt.

Fotó: Octav Ganea / Inquam Photos Fotó: Octav Ganea / Inquam Photos
Fotó: Octav Ganea / Inquam Photos

Külön kérte az összes párt delegáltját a szavazatszámláló bizottságokban, hogy szavatolják a tisztességes, átlátható szavazatszámlálást. „Ez nemcsak a románok, de partnereink bizalmáról is szól. Egy új kezdet előtt állunk – ez a mi közös felelősségünk.”

Dan úgy fogalmazott: ha elnökké választják, egy nyugatbarát, jobboldali reformkormányt szeretne, amelyben az USR vezető szerepet kap. A miniszterelnök személyéről nem nevezett meg senkit, de a célja egy stabil parlamenti többség, amely végig tudja vinni a szükséges reformokat.

A közvélemény-kutatók sem tudtak dönteni, hogy Crin Antonescu vagy Nicușor Dan jut a második fordulóba. Az AVANGARDE exit poll adatai szerint fej-fej mellett van a függetlenként induló főpolgármester és a PSD-PNL-RMDSZ kormánykoalíció jelöltje. Az INSCOP és a CURS mérése is Crin Antonescut hozta ki második helyre, de előnye mindkét közvélemény-kutatónál viszonylag minimális Nicușor Dan előtt.

Ugyanakkor a közvélemény-kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy ezek a 20 óráig történt lekérdezések eredménye, és egyik exit poll felmérésben sem mérték a diaszpórában élők szavazását, márpedig azok jelentősen befolyásolhatják az eredmény, hiszen közel 1 millió szavazatról van szó.

Egyre nő a feszültség a román kormánykoalícióban, írja a Hotnews, a vasárnapi első forduló estéjén a PSD több vezető politikusa is aggodalmát fejezte ki Crin Antonescu eredményét illetően. Bár a koalíció hivatalosan magabiztosnak mutatja magát, a háttérben „senki sem nyugodt”.

A szociáldemokraták úgy látják, hogy Victor Ponta jelentős mértékben elszívott szavazatokat a saját bázisukból, miközben a diaszpóra szavazataira inkább Nicușor Dan számíthat, akinek jóval erősebb külföldi támogatottsága van. Ez azért is problémás, mert az este 21 órakor megjelenő exit pollok nem tartalmazzák a diaszpórában leadott voksokat, így a valós sorrend akár jelentősen eltérhet a nyilvánosságra kerülő becslésektől.

További gondot jelent, hogy az RMDSZ szavazóbázisában gyenge volt a mozgósítás: Hargita megyében a részvétel csak 41% körül volt,Kovásznában még alacsonyabb, 38%, miközben az országos átlag ekkorra már elérte a 47%-ot. Ez újabb csapás a koalíció számára, amely Crin Antonescu mögé sorakozott fel, és amely – legalább papíron – jelentős intézményi előnnyel indult a választási küzdelemben.

A PSD vezetői, köztük Marcel Ciolacu, Sorin Grindeanu és Paul Stănescu a párt központi székházában, a Kiseleff úton gyűltek össze, és várhatóan 22 óra körül Antonescu kampánystábjához csatlakoznak nyilatkozni – függetlenül attól, hogy az eredmények milyen irányba mozdulnak el.

Forrásokra hivatkozva az Adevarul hírportál arról ír, hogy egyre élesebb bírálatok érik az RMDSZ-t a magyar többségű megyék gyenge mozgósítása miatt. A koalíciós vezetők Kelemen Hunort tették felelőssé azért, hogy Hargita és Kovászna megyék az utolsó helyeken szerepelnek a választási részvétel tekintetében.

A vasárnap esti adatok szerint Kovászna megyében alig 34,3%, Hargita megyében pedig kicsivel 37% felett volt a részvétel valamivel 19 óra után. A két megye ezzel az országos rangsor utolsó hat helyezettje között szerepel – annak ellenére, hogy hagyományosan az RMDSZ legfontosabb bázisának számítanak.

Források szerint a második fordulóba jutásért rendkívül szoros verseny zajlik, ezért a helyi RMDSZ-es polgármesterek mozgósítása döntő jelentőségű lehetett volna a koalíció közös jelöltje, Crin Antonescu számára – vélik koalíciós források.

Miközben az RMDSZ mozgósítását kritizálják, Robert Thuma, a PNL Ilfov megyei elnöke dicséretet kapott a koalíción belül. Ilfov megyében – ahol a liberális polgármesterek jól aktivizálták a választókat – a részvétel meghaladta a 60%-ot, ezzel az első helyen állt a megyék rangsorában. Giurgiu és Argeș megyék szintén erős részvételt mutattak, mindkettőben 50% fölött voksoltak a választók.

Továbbra is Vaslui (29,69%), Szatmár (32,45%) és Kovászna (33,78%) megyében vettek legkisebb arányban részt a választásokon a polgárok, derül az Állandó Választási Hatóság (AEP) 19 órai adataiból. A lista másik végén Ilfov megye áll, magasan ott vettek részt a legnagyobb arányban a választásokon, 58,4%-kal vezet. Utána Giurgiu (50,28%) következik, majd Argeș (49,18%). Úgy néz ki, hogy estére sikerült belehúzni Kolozs megyének is, mert most már 48,53%-kal a negyedik helyen áll az országos rangsorban.

Soha nem szavaztak még ilyen arányban külföldön élő románok elnökválasztáson: a vasárnap esti adatok szerint a voksok több mint 11%-át a diaszpóra adta le – hívta fel a figyelmet Remus Ioan Ștefureac politológus. 2024-ben ez az arány „csak” 8,7% volt, de már az is döntőnek bizonyult.

A tavalyi választás első fordulójában a diaszpóra segítette második helyre Elena Lasconit, ugyanakkor szintén külföldről érkeztek tömegesen szavazatok George Simionra és Călin Georgescura is. A mostani mozgósítás tehát kétélű lehet: míg az európai orientációjú szavazók a mérsékelt vagy progresszív jelölteknek kedvezhetnek, az online kampányokkal célzott nemzeti érzületű, szélsőjobboldalt követő rétegek viszont Simion vagy más radikális jelöltek malmára hajthatják a vizet.

Ștefureac szerint „a diaszpóra tollával írják most a történelem első és – valószínűleg – második fordulóját is”, és olyan választás körvonalazódik, amely hosszú távon is meghatározhatja Románia politikai irányát.

Megtiltotta a belépést az újságíróknak az államfőválasztás első fordulójának napján az AUR a kampányközpontjába, a jelenlegi jogi konfliktusukra hivatkozva, tájékoztat a Hotnews.

A George Simion államfőjelölt által vezetett párt megtiltotta az Antena 1, Antena 3 CNN, România TV és G4Media újságíróinak belépését a kampányközpontba. Az orgánumok riporterei jelenleg az épület előtt tartózkodnak. A România TV újságírói megpróbáltak bemenni az épületbe, de az illetékesek azonnal kikísérték őket.

Az AUR egyik kommunikációs munkatársa, aki a sajtókonferencia helyszínéért is felelt, megerősítette, hogy a România TV-nek nincs engedélye belépni az AUR székházába, a sajtóközleményben is említett jogi konfliktus miatt.

Az AUR párt képviselői már csütörtökön jelezték – amikor tájékoztatták az újságírókat, hogy akkreditálhatják magukat a május 4-i eseményre –, hogy az Intact Media Group médiacsoport (beleértve az Antena 1-et és Antena 3-at), a România TV és a G4Media képviseletében érkező akkreditációkat nem fogadják el, mivel „az AUR jelenleg jogi konfliktusban áll hamis információk terjesztése miatt a választási kampány során”.

Úgy néz ki, hogy a tavaszi időjárás elvette az emberek szavazókedvét, mert a reggeli rekordrészvétel 19 órára stabilan a novemberi alatt van. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap kora estig a választók 47,21%-a voksolt, ami összesen 8 492 879 állampolgárt jelent. Novemberben 19 óráig a választói névjegyzékben szereplők 49,01%-a szavazott, ami 8 827 310 ember jelentett.

Külföldön viszont már most sikerült megdönteni a novemberi választási részvételt: a novemberi választásokon összesen 821 703 személy voksolt, vasárnap este 19 óráig 896 230 román állampolgár élt a jogával külföldön. Igaz, most csak romániai idő szerint 21 óráig szavazhatnak, bárhol is tartózkodnak.

Városon 5 132 675, vidéken 3 360 204 ember szavazott.

Georgiana Teodorescu, az AUR európai parlamenti képviselője a szavazási idő meghosszabbítását kéri a diaszpórában, írja a HotNews.

Sorok alakultak ki több külföldi szavazóhelyiségnél, emiatt a romániai idő szerinti 21:00 órás urnazárás nem teszi lehetővé, hogy mindenki leadhassa a szavazatát, többek között erről beszélt Teodorescu.

A képviselő Nicolae Vlahu AUR-os szenátor társaságában egy sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy halottakat is találtak a választói listákon, és az esetekről értesítették a hatóságokat. Emellett mozgóurnákkal való visszaéléseket is említett.

A Digi24-hez befutott, politikai forrásokból származó információk szerint szerint már körvonalazódnak a különbségek az élmezőnyben: a második helyezett mintegy 5 százalékponttal előzi a harmadik helyre esőt, míg az élen álló jelölt 8 százalékkal vezet az őt követő előtt. A negyedik helyen álló versenyző viszont már 6 százalékos hátrányban van a harmadikhoz képest.

Fontos: ezek nem hivatalos exit pollok, hanem kampánycsapatok belső adatai alapján készült becslések, a 16 óráig összegyűlt számokból. Mindez arra utal, hogy a második fordulóba jutásért folyó harc nem annyira fej-fej melletti, mint ahogy sokáig tűnt.

Diana Șoșoacă, a szélsőséges SOS România párt elnöke egész kis performanszt rendezett vasárnap a szavazókörben: lila filctollal húzkodta ki a jelöltek neveit, saját neve mellé Ceaușescut, Codreanut, Avram Iancut és más történelmi figurákat írt, mindezt kamerába beszélve, három percen át. A választási szabályokat figyelmen kívül hagyva senki nem állította meg, miközben a szavazólapját látványosan érvénytelenítette.

A klip nagyot robbant a TikTokon: hat óra alatt több mint 34 000 megosztása lett, közel 40 000 reakció érkezett rá, és ezrek mentették el.

Nem sokkal később Tudor Ionescu, a Noua Dreaptă neolegionárius mozgalomból érkező parlamenti képviselő és Șoșoacă párttársa is közzétett egy bejegyzést, amiben arra buzdítja követőit, hogy ne szavazzanak senkire, inkább írják rá a lapra a korábban kizárt jelölt nevét. Állítása szerint „így lehet tiltakozni a rendszer visszaélései ellen”.

Ionescut jól ismerni a radikális szcénából: szerepelt már magyarellenes, homofób, antiszemita és oltásellenes tüntetéseken is, és rendszeresen próbálja magára irányítani a figyelmet szélsőséges megnyilvánulásaival.

Egyébként az SOS Románia Párt, miután pártelnökjüket kigolyózták az indulók közül, nem állt be egyetlen jelölt mögé sem: sem Simiont, sem más kevésbé szélsőséges jelöltet nem támogatnak.

Aucklandben, helyi idő szerint este 21:00 órakor lezárult a szavazás, ahol 168 ember adta le a voksát a 2025-ös romániai államfőválasztás első fordulóján, írja a News.ro.

A román külügyminisztérium (MAE) közleményében azt írja, „a Románia elnökének megválasztására irányuló választások első fordulójában a külföldi szavazás 2025-ben Aucklandben, Új-Zélandon, helyi idő szerint 21:00 órakor lezárult. A szavazás nagyon jó körülmények között zajlott, és nem történt olyan esemény, amely befolyásolta volna a választójog gyakorlását.”

A portál megjegyzi, a 2024-es novemberi államfőválasztáson 98 ember voksolt, abból a legtöbben akkor Elena Lasconira szavaztak, 56-an.

Az új-zélandi Aucklandben május elsejétől lehetett szavazni – Fotó: Románia melbourni konzulátusának Facebook-oldala
Az új-zélandi Aucklandben május elsejétől lehetett szavazni – Fotó: Románia melbourni konzulátusának Facebook-oldala

Délután 17 óráig 7,1 millió román állampolgár élt szavazati jogával az elnökválasztás első fordulójában – ebbe beletartoznak a külföldön voksolók is. Belföldön azonban csak 6,3 millió fő szavazott eddig, ami 35,08%-os részvételt jelent, és elmarad a korábbi évek hasonló időpontban mért adataitól (2024-ben: 6,8 millió, 2019-ben: 6,9 millió).

Különösen a vidéki térségekben tapasztalható demobilizáció: 2024-ben ilyenkor 3 millió vidéki választó szavazott, most csupán 2,7 millió. A városokban ezzel szemben nagyjából azonos szinten maradt a részvétel (4,3 millió fő), de már érzékelhető a nagyvárosi mozgósítás megindulása, az elemzők arra számítanak, hogy a nagyvárosokban az esti órákban lesz egy újabb erős szavazási hullám.

Ugyanakkor Észak-Amerikában is példátlan mozgósítás zajlik: Kanadában több mint háromszorosára nőtt a részvétel 2024-hez képest (6.238 fő most, szemben a tavalyi 2.247-tel), az Egyesült Államokban pedig 8.615-en adták le voksukat, ami szintén meghaladja a 2019-es és 2024-es számokat.

Országszerte több szavazókörzetben is elhunyt személyek szerepelnek az állandó választói listákon, nyilatkozták vasárnapi sajtótájékoztatójukon a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselői, tájékoztat az Agerpres.

A párt egyik szenátora, Nicolae Vlahu szerint Bukarestben és Prahova megyében is több helyen észlelték, hogy elhunyt személyek szerepelnek a választói listákon. Erről konkrét bizonyítékaik vannak, jelentette ki a politikus, majd biztosított mindenkit, hogy az esetekről értesítették a hatóságokat. Elmondása szerint az ország minden részéről kaptak ilyen jelzéseket, a legtöbbször maguktól az elhunytak hozzátartozóitól. „Mindezért azok a minisztériumi illetékesek a felelősek, akik minket vádoltak meg félretájékoztatással. De a félretájékoztatás nem nálunk van, hanem az önök listáin” – fogalmazott Nicolae Vlahu.


Georgiana Teodorescu EP-képviselő a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy más „klasszikus, jól bevált” csalási módszerekre is van példa. Az egyik ilyen módszer szerinte a mozgóurnával való visszaélés. „A szavazóhelyiségek megnyitását követően két óra alatt háromszor annyi igénylés érkezett a mozgóurnára, mint az előző választásokon. Argeș megyében például, ahol a 2024-es elnökválasztáson 102 ilyen kérelmet jegyeztek, ma 1400 volt” – mondta Teodorescu.

Szerinte sok helyen a szavazókörzeti választási irodák elnökei a kitöltetlen jegyzőkönyvek aláírására kötelezik a tagokat, és arra is volt példa elmondása szerint, hogy a választási iroda elnöke hazament a pecséttel.

Továbbra is az utolsók között kullognak a magyarok lakta megyék a választási részvétel tekintetében, nem sokat javított a helyzetükön, hogy országosan is megtorpant a választási kedv – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

16 óráig továbbra is Ilfov megyében volt a legnagyobb a részvételi kedv, itt a választók 43,77%-a vonult az urnákhoz. Ezt követik Argeș (37,82%) és Giurgiu (36,82%) megyék.

Ezzel szemben a magyar lakta megyék választási kedve a leggyengébbek között van, 16 órakor Vaslui megye megyében a legalacsonyabb a választási részvétel (22,13%) majd Szatmár (23,61%) és Kovászna (25,26%) következik.

A Román Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) vasárnap délután közölte, hogy minden olyan romániai weboldal, amely célpontja lehetett a NoName057 / DDOSIA nevű oroszbarát hackercsoport támadásainak, jelenleg újra működik.

A támadás során ideiglenesen elérhetetlenné vált a belügyminisztérium, az igazságügyi minisztérium, valamint Crin Antonescu, a PNL–PSD–RMDSZ koalíció államfőjelöltjének kampányoldala is. A felhasználók különböző hibákkal szembesültek, amikor megpróbálták elérni ezeket az oldalakat május 4-én, vasárnap.

A független újságíró, Victor Ilie korábban jelezte, hogy a NoName057 nevű, oroszbarát, de a Kremlhez közvetlenül nem köthető hackercsoport túlterheléses (DDoS) támadást indított román intézményi és kampányoldalak ellen. A támadást a csoport hivatalosan is vállalta.

Crin Antonescu vasárnap délután megerősítette: weboldalát valóban célba vette a csoport, amelyet Kreml-párti irányultságúnak nevezett. Hozzátette, hogy az oldal rövid ideig nem volt elérhető, de azóta ismét működik.

Megtorpant a délelőtt tapasztalt nagy választási kedv, az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap 16 óráig a választók 35,92%-a voksolt, ami már kevesebb, mint novemberben, amikor 16 óráig 36,76%-a élt az államipolgári jogával.

Ez számszerűen 6 461 593 választót jelent, míg néhány hónappal ezelőtt már 6 619 919 voksoltak eddig az időpontig.

Városon 3 974 277, vidéken 2 248 316 ember szavazott. A külföldön élő román állampolgárok közül 745 763-an gyakorolták alkotmányos jogukat.

A VotCorect koalíció vasárnap 12:00 óráig több mint száz bejelentést kapott, a legtöbb panasz a kampánycsend megsértésével, a lepecsételt szavazólap közzétételével, valamint a szavazóhelyiségekben tapasztalható szervezési problémákkal, többek között nem megfelelő urnákkal vagy pecsétekkel kapcsolatos, tájékoztat az Agerpres.

Az Expert Forum (EFOR) weboldala, a votcorect.ro lehetőséget biztosít az állampolgároknak, hogy jelentsék, ha szabálytalanságot észlelnek, emellett pedig információforrásként is szolgál, ha valaki tájékozódni szeretne a szavazásra vonatkozó előírásokról.

Fotó: Octav Ganea / Inquam Photos
Fotó: Octav Ganea / Inquam Photos

Septimius Pârvu, az Expert Forum koordinátora elmondása szerint több megfigyelő arra panaszkodott, hogy rendvédelmi dolgozók igazoltatták őket. Pârvu szerint ez visszaélésnek minősül, még akkor is, ha a rendvédelmi dolgozók a szavazókörzeti választási iroda elnökének kérésére végzik az igazoltatást.

Bejelentés érkezett a VotCorect platformra azért is, mert Curtea de Argeș egyik szavazóhelyiségéből az AUR képviselője élőben közvetített. Egy másik betelefonáló arról számolt be, hogy egy választópolgár a szavazóhelyiségnek otthont adó iskola folyosóján az AUR-nak kampányol. Mindkét incidenst jelentették a választókerületi választási irodának.

De nem csak az EFOR, az AUR is szabálytalanságokról számolt be a Facebook oldalán, ahol egy felvétel leírásában az olvasható, hogy: „A kormánykoalícióhoz tartozó helyi hatóságok képviselőinek fel kell hagyniuk mindenféle próbálkozással, amellyel befolyásolni akarják a választókat! Optași (Olt megye) alpolgármesterét és Pleșoi (Dolj megye) polgármesterét azon kapták, hogy utasításokat adnak a polgároknak, hogyan szavazzanak”. Hozzátették, ez csak kettő a több száz bejelentés közül, amelyek eddig eljutottak hozzájuk.

Az EFOR egy közösségi média bejegyzésben összesítette az eddigi bejelentések alapján a következtetéseket olyan kihágásokról, amelyek eszközei lehetnek a személyes adatok védelmére vonatkozó jogszabályok megsértésének vagy a választók megfélemlítésének. Eszerint a gyűjtött adatok értelmében a szavazóhelyiségek megnyitását pozitívan (jónak vagy nagyon jónak) értékelték az esetek több mint 99%-ában, több mint 250 megfigyelt szavazókör esetében, beleértve a pénteki és szombati napokat is külföldön. Kitértek a TikTokon történő élő közvetítések szabályellenességére is egy külön posztban, ahol pedig arra buzdították az embereket, hogy jelentsék, ha ilyesmivel találkoznak.

Ha szabálytalanságot észlel a szavazás kapcsán, azt a www.votcorect.ro-n, a Vote Monitor alkalmazásban, illetve a 0800 460 002-es telefonszámon jelentheti.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!