Lasconi lesifotókkal támadja Dant az utolsó száz méteren – Antonescu hátradől és nézi, ahogy nyílik előtte az út

Két nappal a választások előtt Elena Lasconi bedobta a kampány utolsó nagy botrányát: néhány képet, amelyekről azt sugallja, hogy Nicușor Dan egy háttéralkuban vett részt Victor Pontával és Florian Coldeával. A fotók homályosak, a kontextus ismeretlen, a hitelességüket senki nem vizsgálta – mégis elindították a politikai lavinát. Dan nem hátrált meg, azonnal reagált, hamisítványnak nevezte a képeket és vizsgálatot kezdeményezett. A manőver látszólag Lasconi támadása, de politikai haszonélvezője nem ő, hanem Crin Antonescu: miközben a két ellenzéki szereplő egymással foglalkozik, a kormánykoalíció jelöltje csendben erősíti pozícióját a második fordulóra.
Május 1-jén este újabb fordulatot vett a romániai elnökválasztási kampány, miután Elena Lasconi, az USR államfőjelöltje több, állítása szerint kompromittáló fényképet tett közzé Facebook-oldalán. A képeken – amelyek külön-külön készültek, de ugyanabból az épületből kilépő személyeket ábrázolnak – Lasconi szerint Nicușor Dan főpolgármester, Victor Ponta volt kormányfő és Florian Coldea, a SRI (Román Hírszerző Szolgálat) volt első helyettese szerepel.
Lasconi számítása: maximális politikai hatást tud kiváltani, miközben minimális az esélye annak, hogy az állításokat időben cáfolják vagy ellenőrizzék
A Lasconi által bedobott fotók, amelyeken a független jelölt együtt szerepelne a korrupt szekusfőnökkel különösen érzékenyen érintené Dant, mivel Coldea korábban a román titkosszolgálat egyik legbefolyásosabb alakja volt, aki befolyást gyakorolt a román igazságszolgáltatásra és politikára is.
A bejegyzéséhez fűzött kommentárban Lasconi így fogalmazott: „Az igazság szellemében, úgy gondolom, mindannyiunknak szüksége van néhány magyarázatra ezekkel a fényképekkel kapcsolatban.” Azt azonban nem közölte, mikor és hol készültek a fotók.
Coldeát 2017-ben függesztették fel a SRI-ből Sebastian Ghiță vádjai után, de egy belső vizsgálatot követően visszahelyezték pozíciójába. Később azonban lemondott és kérte nyugdíjazását. Coldea neve számos botrányban felmerült, többek között 2007-ben, amikor Mircea Geoană, a PSD akkori vezetője, azzal vádolta meg, hogy befolyásolta a Alkotmánybíróság döntését Traian Băsescu felfüggesztésével kapcsolatban. 2017-es távozása után Florian Coldea üzleti tevékenységekbe kezdett. 2024 májusában a DNA hivatalosan vádat emelt Coldea ellen befolyással üzérkedés és pénzmosás miatt. A vádak szerint 100 000 eurót fogadott el Cătălin Hideg üzletembertől, hogy befolyásolja az ellene folyó korrupciós eljárást, amely európai uniós alapokkal való visszaélés miatt indult.
Elena Lasconi időzítése nem véletlen: két nappal a választások előtt nyilvánosságra hozni kompromittálónak szánt fotókat olyan lépés, amely nem a tisztázásról, hanem a politikai kár okozásáról szól. A képek tartalma homályos, hitelességüket senki nem igazolta, de ez nem is feltétlenül cél – a gyanú elültetése ilyenkor önmagában elég lehet ahhoz, hogy bizonytalan szavazókat eltántorítson vagy átrendezze az erőviszonyokat. Lasconi a támadást úgy keretezi, hogy „csak kérdéseket tesz fel”, így megpróbálja minimalizálni a jogi és politikai felelősséget, miközben rákényszeríti Nicușor Dant, hogy a kampány hajrájában védekezzen, ne pedig a saját üzenetét közvetítse. Ez a taktika kockázatos – különösen, ha visszaüt –, de egy erős kampányvégső manőverként működhet, ha a cél a zavarkeltés és a közvélemény bizonytalanságba sodrása.
Az első reakciók a fotók közzététele után
Röviddel a Lasconi-poszt után Nicușor Dan Facebook-oldalán reagált: „A képek, amelyeket Elena Lasconi közzétett, durva hamisítványok. Az állítólagos találkozó soha nem történt meg.” A főpolgármester aznap este 22:15-re sajtótájékoztatót hirdetett kampányközpontjába, a bukaresti Elisabeta sugárút 38. szám alá.
Victor Ponta még határozottabban cáfolt: egy élő Facebook-videóban kijelentette, hogy „soha, semmilyen privát környezetben” nem találkozott Nicușor Dannal, és Florian Coldeával is csak miniszterelnöki időszaka alatt, amikor Coldea a SRI-nél dolgozott. A kijelentést egy Biblia társaságában tette meg: „Hívő vagyok, és a Bibliára tett kézzel esküszöm, hogy nem találkoztam velük.”
Ponta emellett élesen bírálta Antena 3 televíziót és Dan Voiculescut, azt állítva, hogy Elena Lasconit „a rendszer hasznos idiótájaként” használták fel egy lejárató kampányhoz. Bejelentette, hogy büntetőfeljelentést tesz Elena Lasconi és az Antena 3 ellen.
A fényképek egy nappal azután kerültek nyilvánosságra, hogy Lasconi az Antena 3 egyik választási vitáján rákérdezett Nicușor Danra, volt-e más találkozása Florian Coldeával a francia nagykövetségen ismert eset mellett. Dan akkor határozottan tagadta ezt. Lasconi azóta az Europa FM-nek elmondta, hogy a képeket e-mailben kapta, és „próbára akarta tenni” Nicușor Dant: „Tudtam, hogy hazudik.”
Az elnökjelöltnő szerint a találkozó – ha valóban megtörtént – egy lehetséges politikai alku része lehetett, amely Dan elnökjelöltségéről szólt: „Azt hiszem, ez volt a megállapodás a jelölésre.”
Sajtótájékoztatót is tartott Nicușor Dan: Büntetőfeljelentést teszek Elena Lasconi ellen. A rendszer kétségbeesett
Május 1-jén késő este Nicușor Dan főpolgármester és független államfőjelölt sajtótájékoztatót tartott, és határozottan visszautasította a vádakat. Bejelentette: büntetőfeljelentést tesz Elena Lasconi ellen hamisítás és megtévesztés miatt.
„Nem találkoztam Florian Coldeával máskor, csak tíz éve a Francia Nagykövetség egyik nagyszabású fogadásán, ahol több száz, akár ezer ember is jelen volt” – mondta. Hozzátette: Victor Pontával kizárólag hivatalos eseményeken futott össze.
Dan a sajtótájékoztatón hangsúlyozta:
„Ez az egész egy lejárató kampány része. A rendszer kétségbeesett, és Lasconi Crin Antonescu, a rendszer jelöltje játékát játssza.”
Az állítólagos fotókkal kapcsolatban elmondta, hogy a képek egy része szerinte manipulált lehet, és nem lehet beazonosítani, hol készültek:
„Nem tudom, mi az a helyszín. Az egyik képen lehet, hogy én vagyok, de nem tudom, hol készült. Lehet, hogy több kép van összevágva. A szakértők majd eldöntik.”
Kijelentette továbbá, hogy:
- a képek nem bizonyítanak semmit,
- Coldea nem járt a polgármesteri hivatalban vele találkozni,
- Lasconi néhány napja egyértelműen „a rendszer embereként” viselkedik.
Dan kritizálta az Állandó Választási Hatóságot (AEP) és a román média egyes szereplőit is, akik szerinte kampányt folytattak ellene hazugságokkal, míg a CNA (a médiahatóság) hallgatott.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy Florian Coldea SRI-alelnöki időszaka alatt káros befolyás volt az igazságszolgáltatásra, és ez negatív hatással volt az egész társadalomra.
Zárásként ismét arra buzdította a választókat – különösen a diaszpórában élőket –, hogy okosan és szívből szavazzanak, ne a rendszerre, ne Oroszországra, hanem az észszerű változásra.
Crin Antonescu kívülállónak mutatja magát, de neki kedvezett Lasconi akciója
Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje csütörtök este a Digi24 műsorában reagált Elena Lasconi akciójára, amely alig két nappal a választás előtt robbantotta rá a közvéleményre a Coldea–Ponta–Dan-fotóbotrányt. Antonescu látszólag ironikus távolságtartással értékelte az ügyet: megjegyezte, hogy „nem meglepő” Nicușor Dan lassú reakciója az ügyre, és hogy Victor Ponta valószínűleg „nem konzultált Sebastian Ghițăval”. A képek tartalmát és politikai súlyát pedig úgy kommentálta: „ha valóban megtörtént ez a találkozó, az egyiküknek sem lesz előnyös, hanem kölcsönösen káros”, utalva arra, hogy mind Dan, mind Ponta politikai hitelessége csorbulhat egy ilyen kapcsolat látszatától.
Bár Antonescu mindent megtett, hogy úgy tűnjön, őt egyáltalán nem érinti az ügy, nyilvánvaló, hogy leginkább ő profitálhat Lasconi manőveréből.
- Lasconinak minimális esélye van a második fordulóba jutni, így bármilyen támadás Dan ellen – aki valós esélyes – nem őt, hanem a legerősebb másik jelöltet, vagyis Antonescut segíti.
- A botrány arra volt kalibrálva, hogy áttematizálja a kampány utolsó napjait, így Dan defenzívába került, miközben Antonescu háttérből, támadás nélkül, stabilan megőrizheti szavazóbázisát.
- A gyanú és bizalmatlanság keltése Dan körül az ingadozó szavazókat is elbizonytalaníthatja, ami nem Lasconi javára, hanem az ismert, „rendszerbarát” jelölt, Antonescu javára billentheti a mérleget.
Az elemzők szerint a helyzet egy klasszikus háromszögmanőverre hasonlít, amelyben a gyenge szereplő (Lasconi) támadása a legerősebb kihívó (Dan) ellen a státus quo jelöltjének (Antonescunak) teremt politikai előnyt. Nicușor Dan nem véletlenül fogalmazott úgy: „Lasconi most már nyíltan a rendszer játékát játssza.”
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!