Horváth Réka
Miért szavazzunk erdélyi magyarként az elnökválasztás első fordulójában?
Azt nem várhatjuk el, hogy mindig mások működtessék helyettünk a demokratikus Romániát, vagy „válasszák meg az államelnököt, mert úgyis az övék”.
Ha meguntuk a kampányokat, de nem hagynánk ki az elnökválasztást: váltsunk perspektívát!
Unjuk már a kampányokat, a szlogeneket, a plakátokat és a „nagy bejelentéseket”? Érthető. De ha már úgyis elkerülhetetlen, hogy belebotoljunk az elnökválasztásba, mi lenne, ha ezúttal más szemmel...
Vissza a kályhához, avagy a mesterséges intelligencia és dezinformáció kezelésének lehetséges...
Azok a szövegek, amelyeket az MI generál, nem feltétlenül állnak a tudomány talaján. Ez pedig tovább erősítheti az áltudományos szövegek terjedését vagy a tudományba vetett bizalom csökkenését.
Újradefiniálja a politikát és átalakítja a világot az elitellenes, gazdasági logikával kevert...
Azt látjuk, hogy az újfajta hatalomgyakorlás radikálisan átalakítja a politikai szcénát, összemossa az elitellenességet és a gazdasági logikát, miközben szédítő gyorsasággal bontja le a korábbi...
A manipulálás és a hatalomkoncentrálás tökéletes eszköze: a mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia nem csupán a technológiai fejlődés motorja, hanem egyben a társadalmi és gazdasági hatalmi viszonyok alakítója is, hiszen azok, akik fejlesztik és irányítják, saját...
Minőségi média és tájékozott állampolgárok kellenek az információs hadviselés elleni védekezéshez
Lettország már több mint harminc éve frontvonalban harcol egy láthatatlan háborúban – az információs hadviselésben. Dr. Rihards Bambalsszal, Lettország Állami Kancelláriájának stratégiai...
Globális bizalomhiány: hogyan veszítette el hitelességét a politikai elit, és van-e kiút?
A közéletben és a választások eredményeiben egyre inkább megjelenik a bizalmatlanság kérdése, és ez nem új jelenség, hiszen különböző nemzetközi kutatások már évtizedek óta mérik ezt a tendenciát.
Az EU mi vagyunk, a vezetői között pedig ott ülnek a tagországok kormányainak tagjai is
A tagállamok kormányai kulcsszerepet játszanak az EU szabályainak alakításában, és mindannyiunk felelőssége, hogy beleszóljunk ebbe a folyamatba.
Hogyan küzdhetünk a dezinformáció ellen? Lettország, mint a jó gyakorlat egyik példája
A lett példa egyértelművé teszi, hogy a dezinformáció elleni küzdelemben a siker kulcsa a társadalom felkészítése, az együttműködés és a stratégiai kommunikáció fejlesztése.
Az egyetemek a megváltozott világban: a kritikus gondolkodás és túlélési eszközök átadásának...
Az egyetemnek nemcsak egy szakma elsajátításának helyszíneként kellene működnie, hanem olyan közegként is, ahol a hallgatók megtanulják, hogyan váljanak a jövő aktív, felelős és tájékozott polgáraivá.