A szavazói remények elárulása. Gondolatok az első Bolojan-csomagról

Horváth Réka
közgazdász, politológus

A költségvetés „gatyába rázására” szükség van, ezt senki sem vitatja. Hogy ez csak nehéz lehet, az is evidencia. De az első Bolojan-csomag, amelyért múlt hétfőn felelősséget vállalt a kormány, egy dolgot biztosan mutatott, a koalíciós pártokat nem érdeklik a választók, maximum akkor, amikor választási kampányról van szó. Ha érdekelte volna őket, akkor ebbe a csomagba mást is tettek volna, mint például a pártok finanszírozásának valós csökkentését vagy a parlamenti képviselők és szenátorok fizetésen felüli juttatásainak korlátozását. Emellé még jól fogott volna egy nagy adag őszinte és közérthető magyarázat is. Magyarázat, ami több annál, hogy „szarban” vagyunk.

A „megszorító intézkedések” nevű politikai termék felépítése tavaly decemberben kezdett szárnyra kapni. Románia költségvetési problémái viszont már 2018-ban kezdtek evidenssé válni, bár ekkor a költségvetési hiány még „csak” megközelítette a 3%-os határt (2,8% az Eurostat adatai szerint), de 2019-ben már 4,3% lett. A Covid-időszakban a legmagasabb a 9,2%-os hiány volt 2020-ban, innen sikerült 2022-re 6,4%-ra csökkenteni, és ettől jutottunk 2024-re 9,3%-ra (mind Eurostat adatok). Ennek a gyökerei a Romanian Economic Monitor elemzése szerint a 2015-ös fiskális és költségvetési politika változásaiban keresendők, amikor az akkori stabil és jó költségvetési helyzetet kihasználva a politikum lazított a fiskális fegyelmen.

Akármilyen logikában is működünk (politikai, gazdasági, civil), az mindenki számára evidencia, hogy Romániát, az államot, a kormány vezeti és a Parlament hozza meg a törvényeket. Azaz a felelősök az ország állapotáért mégiscsak ezek az intézmények, illetve az ebben lévő emberek, a pártok, akik odaküldték őket. Lehet persze azt mondani, hogy igen, de a nyugdíjemelések, a fizetésemelések az embereknek szóltak. Igen az emberek kapták, sok esetben gazdaságilag-társadalmilag indokoltan és a politika érdekeinek megfelelően. Ezzel együtt

a felelősség a kormányzaté, a benne lévő pártoké, azoké, akiknek rendelkezésére állnak az adatok az ország helyzetéről.

A Bolojan-csomag magyarázható a politikai logika mentén, a sokpárti kormányzással, amely csak ezt, csak így tette lehetővé. A céges lobbi jobban meg tudja szervezni magát, mint a nagy tömegek, akiket érintenek az intézkedések. Az is látható, hogy kormányzás-technika szempontjából ez egy jó időpont megszorítások bevezetésére. A lakosság most már vakációban gondolkozik, a júliusi munkáért csak augusztusban kapjuk a fizetést. A megszorítások teljes hatása a lakosság jövedelmére nem azonnal fog érződni. A szakszervezetek sem feltétlenül a nyári hónapokban tudnak a legjobban mozgósítani. Mindezek mellett a tavalyi és az idei megismételt elnökválasztás rá kellett volna döbbentse a pártokat, stratégáikat arra, hogy nemcsak a politikai kommunikációban, hanem a tettekben is vissza kellene tenni cselekvéseik középpontjába az embereket. Nemcsak a különböző kapcsolathálókban lévőket, hanem általában az embereket.

A jelenlegi kormányban lévő pártok elvileg azért vannak megint kormányon (ha komolyan vesszük, hogy az AUR elnökjelöltjének győzelme esetén ellenzékbe vonultak volna), mert a választók egy része elhitte, leginkább reménykedett abban, hogy egy másfajta elnököt szavaztak meg. Nem arról van szó, hogy az TVA-t nem kellett volna emelni. Ez a leggyorsabb módja a költségvetésbe jutó pénzösszegek megnövelésének. Tűzoltáskor ilyen eszközök is vannak. De ugyanilyen gyorsan mellé lehetett volna tenni például a pártok finanszírozásának azonnali csökkentését is. Közelben sincsenek választások (amit egyébként is külön fizet a költségvetésből az állam, azaz a mi adónkból is), ott is nyári hónapok jönnek és erőteljes, látható, politikai termékként ez hosszú távon is eladható lett volna. Sikeresen kommunikálható és egyben a szélsőjobb erejét csökkentő intézkedés, lenne valami, ami azt mutatja a választópolgárnak, hogy a politikusok, a nagyon gazdagok, a „hatalmasok” is részt vállalnak, az emberektől elvárt és most valóban szükséges áldozatokból.

Amúgy meg pont a politikusok, a nagyon gazdagok, a „hatalmasok” éreznék meg legkevésbé azt az áldozatot, amit azért kell meghozni a lakosságnak, mert sok éven keresztül a hatalmon levők csak a saját rövid távú érdekeiket nézték.

Ez egy véleménycikk. A Transtelex feladatának tartja, hogy teret biztosítson a különböző értelmezéseknek és segítse az eligazodást a közéleti folyamatokban.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!