Kamala Harris telefonon gratulált Donald Trumpnak, az Egyesült Államok 47. elnökének

2024. november 5. – 07:55

frissítve

Azok az államok, amelyeket az AP, a New York Times vagy a CNN már odaadott a jelölteknek. A vörössel jelölt államokat Trump, a kékkel jelölteket Harris nyeri meg.

Másolás

Vágólapra másolva
  • A republikánus Donald Trump megnyerte az elnökválasztást, ő az Egyesült Államok 47. elnöke, a januári beiktatása után visszaköltözik a Fehér Házba.
  • A győzelemhez legkevesebb 270 elektorra volt szükség, a Fox News elsőként jelentette be, hogy Trump Pennsylvania után Wisconsint is megnyerte. A többi nagy tévé és hírügynökség a feldolgozottság alapján csak órákkal később adta oda Wisconsint Trumpnak.
  • Trump már magyar idő szerint szerda kora reggel győzelmi beszédet mondott, és sorra gratulálnak neki a világ vezetői is.
  • Ellenfele, a demokrata Kamala Harris helyi idő szerint szerda délután mond majd beszédet. Joe Biden leköszönő elnök még nem szólalt meg.
  • Harris több csatatérállamban is rosszabbul szerepelt fontos megyékben, mint Biden négy éve, Trump pedig számos választói csoportban javítani tudott.
  • A republikánusok megszerezték a többséget a szövetségi kongresszus felsőházában, a szenátusban is.
  • Trump megválasztásának hírére emelkedett a Dow Jones, kilőttek a Tesla és a Trump Social részvényei.

A magyar miniszterelnök már 2016-ban Trumpra tette tétjeit, és először be is jött neki, bár az üzletember elnökválasztási győzelme nem hozta el a várt nagy nyitást Washington felől. Orbán azonban 2020-as választási buktája ellenére is kitartott Trump mellett, és a kitartó közeledés meghozta gyümölcsét, rendszeressé vált a baráti üzengetés a két politikus közt, akik személyesen is találkoztak már. A mostani kampányban sem váltott oldalt a magyar vezetés, ami már csak a velük nem túl barátságos, demokrata irányítású Fehér Ház miatt is képtelenség lenne. Hogy Orbán jó lóra tett-e, az hamarosan kiderül, és ha elolvassa ezt a cikket, akkor még több érdekesség is kibukhat a két politikus viszonyáról.

Szerda reggelre okosabbak leszünk az amerikai választásokat illetően. Vagy nem. Azért néhány adat rendelkezésünkre áll majd, pár államról tudni fogjuk, trumpista vagy harrisista lett, így lesz mit kielemezni az Elektor műsorunk élő adásában. Hogy kik lesznek Csurgó Dénes műsorvezető vendégei szerda reggel, azt ide klikkelve eláruljuk.

A válasz: lehet, hogy csak hétvégén. Az ABC-re költözött FiveThirtyEight átnézte az összes tagállam szavazatszámlálási tempóját történeti kitekintésben, és arra jutott, a folyamat nem lesz gyors. Ennek egyik fő oka, hogy ciklusról ciklusra egyre többen voksolnak levélben, a levélszavazatok hitelesítése pedig több időbe telik, mint a normál, személyesen leadott voksoké. 2020-ban csak a keddi választás után napokkal, szombaton hirdettek eredményt, de a 2022-es szenátusi választásokon is ez történt.

Két faktor számít igazán: hogy milyen gyorsan számolnak az egyes államokban, illetve hogy mennyire lesz szoros a meccs. A felmérések alapján ez lehet az egyik legszorosabb elnökválasztás, habár az sem elképzelhetetlen, hogy az egyik jelölt behúzza a csatatérállamok többségét. A gyors számolás már sok mindenen múlik. Főleg azon, hogy milyen mennyiségű levélszavazat érkezik be, illetve azon, a tagállami jogszabályok mennyire egyszerűsítik le vagy nehezítik meg a számlálási folyamatot. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy emberi mulasztásból vagy gépi hibából eredő késések is lehetnek, valamint egyes jelöltek újraszámolást kérhetnek itt-ott. Az ökölszabály az, hogy a naplementével haladnak keletről nyugatra az urnazárási időpontok is, tehát alapvetően Vermontban előbb lesz eredmény, mint Alaszkában. Akit részleteiben is érdekel mindez államonként, idekattintva és legörgetve megtalálja, ki milyen gyorsan számlál.

Fotó: Rebecca Noble / AFP
Fotó: Rebecca Noble / AFP

Akármilyen hülyén is hangzik, az is sokat számíthat egy választásnál, hogy éppen milyen idő van aznap. Az előrejelzések alapján Montanában lehet, hogy nem is mindenki fog elmenni szavazni, ugyanis ott akár még hóvihar is lehet így november elején, de ezt az államot amúgy is szinte biztos, hogy behúzza Donald Trump, így nagy hatása ennek sem lenne a végeredményre. Az AP cikke alapján a hét legszorosabb csatatérállamban ugyanakkor legfeljebb egy kis eső zavarhat be, konkrétan így néznek ki ezek:

  • Arizonában valószínűleg nem fog esni, ellenben nagyjából 15 és 20 fok közötti, kellemes őszi hőmérsékletre lehet számítani, bár az északi régióban hidegebb is lehet pár fokkal;
  • Georgiában 20-23 fok között lesz a hőmérséklet, délnyugaton lehet egy kis eső;
  • Michigan déli részén akár 26 fok is lehet, és pár helyen viharokra is lehet számítani, míg a ritkábban lakott északi részen 10-20 fok között lesz a hőmérséklet, és eshet némi csapadék;
  • Nevadában elég változatos a helyzet, lokációtól függően 10 és 20 fok is lehet, a hegyekben pedig mínuszokra is lehet számítani;
  • Észak-Karolinában huszonpár fok lesz, a nyugati részen eshet egy kis eső;
  • Wisconsinban 15-20 fok körül lesz a hőmérséklet, de a minnesotai határ közelében ennél jóval hidegebb lehet, durván 8 fokot jósolnak, és az egész államban lehet némi eső.

Általánosságban az ország középső részén valószínűbb a csapadék és a viharok, Montanán kívül pedig Idahóban, Washingtonban és Oregonban is lehet havazás.

A közvélemény-kutatók a fejüket fogják és a körmüket rágják izgalmukban, mert abszolút nem tudják megmondani, Trump vagy Harris nyeri-e az amerikai elnökválasztást. Az áradásként emelkedő Trump lendülete pont a szavazás napjára torpant meg, Harris elkezdett lendületet venni, de még így is elképzelhető valamennyi forgatókönyv: akár az is, hogy valamelyikük az összes kritikus ingaállamot megnyeri. Hogy milyen lehetőségek vannak, no meg mikorra várhatunk eredményt, azt a Telex keddi elemzéséből hámozhatják ki.

Donald Trump a Michigan állambeli Grand Rapidsben tarotta utolsó kampánygyűlését, ahol, szokásához híven elég meredek dolgokat mondott. Nancy Pelosit, a Kongresszus alsóházának volt házelnökét például kis híján egy nőstény kutyához hasonlította, bár aztán inkább nem fejezte be a káromkodást. Nemcsak a már visszavonult demokrata politikusnak, de az egész pártnak is alaposan beszólt, amikor azt mondta:

„Le fogjuk győzni a korrupt rendszert Washingtonban. Mert én nem Kamala ellen indulok a választáson, én a gonosz demokrata rendszer ellen indulok. Ezek gonosz emberek.”

Szavazóit pedig a csendes többségnek nevezte, és mindenkit arra buzdított, hogy menjen el szavazni. Arról is beszélt, hogy micsoda csodás élmény volt neki a kampány, és kicsit szomorú, hogy vége. (CNN)

Támogatók Donald Trump, Grand Rapidsben tartott kampányrendezvényén 2024. november 5-én – Fotó: Carlos Osorio / Reuters
Támogatók Donald Trump, Grand Rapidsben tartott kampányrendezvényén 2024. november 5-én – Fotó: Carlos Osorio / Reuters

„Mentsétek meg magatokat. Szavazzatok Donald Trumpra” – ezzel a kijelentésnek álcázott felszólítással élt Nigel Farage, a brexit egyik atyja, a brit konzervatívoktól jobbra álló politikus a RealClearWorld oldalán megjelent írásában. Hazai példával nyit, miszerint megbánták már a választók, hogy hatalomba szavazták a mostani, Keir Starmer vezette munkáspárti brit kormányt. Farage szerint azóta emelkednek az adók, terjed a bűnözés, jönnek a migránsok. Farage állítja, az amerikai demokraták és a brit Munkáspárt közeli szövetségesek, az utóbbi emberei segítették is a demokrata kampányt. És ha Kamala Harris hatalomra kerül, úgy fog kormányozni, mint „Starmer és bandája”.

Az egykori Brexit Párt, most Reform Párt vezetője azt is írta, ha valaki adóemelést, a diverzitás és egyenlőség (oktatás)politikába emelését és Amerika külföldi kiröhögését akarja, szavazzon a demokratákra. Bár hozzáteszi, akkor létrejönne egy „transzatlanti, globalista-baloldali szövetség Westminster és Washington között”. Szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök, Hszi Csinping kínai elnök és Ali Hamenej iráni ajatollaj is örülnének Harris győzelmének, majd a nagy cégek elleni fejtegetésbe kezd (ami azért is furcsa, mert egy vállalatcsoport volt vezetője a másik oldal jelöltje, aki csökkentené a nagy cégek adóit). Trump szerinte lenyűgöző munkát végzett azzal, hogy Elon Muskot és Robert F. Kennedyt a közelébe vonta. Végül azzal zárja fejtegetését, hogy Amerika nem engedhet meg még négy év demokrata kormányt magának, ahogy Nagy-Britannia megengedett ötöt a Munkáspártnak. Ezért kell Trumpra voksolni.

Az Egyesült Államokban hatalmas különbségek vannak vidék és város, gazdag és szegény, latin, fekete és fehér választók között. Kiben bízhat Trump, kiben bízhat Harris? Az október 30-i Elektorban bemutattuk a csatatérállamok szerepét az amerikai választáson.

Az amerikai elnökválasztásról szóló cikkeinket, műsorainkat és a választási előzetes térképünket itt találjátok a mellékletünkben.

Most már tényleg mindjárt kiderül, hogy Donald Trump vagy Kamala Harris lesz az Egyesült Államok következő elnöke, ám egyelőre még bizonytalanság van, és csak az előzetes eredményekre, meg a jelenleg nem túl hatékony közvélemény-kutatásokra lehet támaszkodni abban, hogy ki lehet majd a győztes. Ebben a helyzetben felmerülhet, hogy a mesterséges intelligenciát kérdezzük meg, de mielőtt ön is így tenne, inkább fogadja meg a tanácsunkat, és ne tegye, mert semmi értelme.

Arról már rengetegszer olvashattak a Telexen, hogy a generatív mesterséges intelligencia, illetve az úgynevezett nagy nyelvi modellek hajlamosak hallucinálni, azaz téves, akár teljesen légből kapott információkat kitalálni. Persze nemcsak emiatt teljesen alkalmatlanok arra, hogy olyan komplex témát elemezzenek, mint egy elnökválasztás, hanem azért is, mert alapból nem tudnak elemezni. Ezek a modellek nagyon leegyszerűsítve úgy működnek, mint a prediktív bevitel a régi telefonokon –

hiába tűnik emberinek és koherensnek a szöveg, nincs mögötte emberi gondolatiság, ok-okozati következtetések és bármi egyéb, ami miatt releváns lenne, hogy mit tippelnek egy elnökválasztás eredményeként.

Ezt a népszerűbb modellek alkotói – vagyis a Google és az OpenAI – is tudják, ugyanis sem a Google Geminije, sem a Bingbe beleépített, a GPT-4-en alapuló Copilotja nem hajlandó válaszolni semmilyen kérdésre az elnökválasztásról. Még olyan alapvető kérdésekre sem, mint hogy ki a demokraták jelöltje. A sima ChatGPT nem ilyen gátlásos, az simán megmondja, hogy a demokraták jelöltje Joe Biden, ami komoly hibának tűnhet, de csak akkor, ha az ember nincs tisztában azzal, hogy az ingyenes verzió 2023. októberéig rendelkezik naprakész információkkal. Erről amúgy a chatbot elég transzparensen tájékoztatja is a promptolót.

Egy, a napokban megjelent kutatás szerint mondjuk egy fokkal rosszabb a helyzet, a Geminit például sikerült rábírni bizonyos kérdések megválaszolására, és a kisebb modellekkel is lyukra lehet futni, szóval ha például valaki a Brave modelljétől szeretné megtudni, hogy szavazhat-e az arizonai Glendale-ben, az lehet, hogy félre lesz vezetve. Kérdés, hogy van-e olyan élő ember, aki kizárólag a Brave Leót kérdezi meg erről, és tényként fogadja el a válaszát ahelyett, hogy megnézné bármelyik hivatalos forrást erről.

A kutatás amúgy figyelmen kívül hagyja, pontosabban helytelenül tünteti fel, hogy a fizetős ChatGPT mellett a Copilot is csatlakozik az internetre, és gond nélkül ki tud keresni bármilyen friss információt is, ha az nem az elnökválasztásról szól. Az mindenesetre biztos, hogy az MI-modelleket alapból is teljesen értelmetlen az elnökválasztásról kérdezni, most meg aztán pláne, mikor a legnagyobbak nem is hajlandóak válaszolni ilyen kérdésekre.

Befolyásolni viszont így is tudnak: Taylor Swift azután állt ki nyíltan Kamala Harris mellett, hogy Trump MI-generált képekkel büszkélkedett a támogatásával, a deepfake-ek pedig általánosságban is rengeteget tudnak ártani azzal, hogy elbizonytalanítják az embereket, hogy mi is a valóság. Vagy akár azzal, hogy a deepfake hangokkal akár el is lehet tántorítani az embereket a szavazástól. Az Atlantic témába vágó cikke szerint pedig pont emiatt a választások után is biztos, hogy bűnbakot fognak csinálni belőle, akárki is győz.

Fegyverkezési versenynek nevezte egy politológus azt, amit a kampányhirdetésekkel művel a Demokrata és a Republikánus Párt Amerika-szerte. Egy nappal ezelőtti cikkünkben azt jártuk körül, mennyi pénzt égettek el (nagyon sokat) a nagy pártok az elnök- és kongresszusi választási kampányokra, sőt egyes helyeken a népszavazási mozgósításokra is. Arról is szól a cikk, milyen platformokon és miért hirdetnek a politikai aktorok, és hogy milyen kampányfinanszírozási kiskaput hozott létre maga a legfelsőbb bíróság.

Egy korszak mindenképp lezárul majd az amerikai elnökválasztás mostani tetőzésével: Donald Trump nem tart több választási nagygyűlést – emlékeztet az NBC News. Az első gyűléseit még 2015-ben tartotta, miután bejelentette, hogy elindul az elnökségért, azóta mintegy 900 erődemonstrációt tartott. A legutolsót hétfő este a michigani Grand Rapidsben.

Az NBC megemlékezésében azt írja, Trump szeret a középpontban lenni, ezért e gyűléseken valamely kijelentésével mindig feltűnést keltett, ezek az események igazi spektákulumok voltak. „Ez a végéhez ér. Kilenc éve és most, tudja... Sohase voltak még ilyen gyűlések” – mondta Trump az NBC-nek a témában. Hozzátette, élvezte a műfajt mindig is, ami látszik az utóbbi pár kampánygyűlésén, ahol csapongóan, olykor durván beszélt ellenfeleiről. Trump maga is elismerte az NBC-nek, ő sem tudja világosan, miért is működnek ennyire az összejövetelek, amiket a 2020-as pandémiás időszakban is megtartott. De a legnagyobb veszély a júliusi fegyveres merénylet idején érte, amikor egy fiatal férfi egy tetőről rálőtt a pennsylvaniai Butlerben, kioltva egy néző életét, a fülén megsebesítve Trumpot.

Mindenesetre annyit leírhatunk, hogy ennyire még kár temetni a Trump-gyűlés műfaját, ugyanis – főleg egy mostani győzelme esetén – a 2026-os félidei választások kampányában még biztos besegítene a Republikánus Pártnak pár kampányeseménnyel. És akkor még ilyenek is előfordulhatnak újra:

Donald Trump egyik leglelkesebb hype embere, Tucker Carlson volt Fox News műsorvezető megfejteni véli, miért sújtotta az Egyesült Államok déli részét egymás után két hurrikán is nemrég. Carlson egy másik fő trumpiánus, a börtönből nemrég szabadult Steve Bannon podcastjában arról beszélt,

nem lehet következmények nélkül emberáldozatokban részt venni, arra utalva, hogy a fél államokat letaroló viharok valamiféle isteni büntetés az abortuszok miatt.

Ehhez két dolgot tett hozzá: egyrészt, hogy egyrészt ezért biztos sokan támadják majd, másrészt hogy ő egy alapvetően szekuláris ember.

Később a műsorban még olyan kijelentésekkel szórakoztatta Bannont és a hallgatóságot, hogy az atomfegyverek „démoniak” és nem emberi erők hozták azokat létre, és hogy az amerikai hadsereg a II. világháború óta célzottan irtja a világ keresztény népességét. Pár napja pedig arról beszélt, hogy az ágyában megtámadta egy démon.

Carlson, aki Trump mellett Orbán Viktorért is rajong , 2020-ban még azt mondta a Fox Newsnál dolgozó kollégáinak privátban, hogy „szenvedélyesen gyűlöli” Donald Trumpot és alig várja, hogy ne kelljen már róla beszélni állandóan, miközben műsorában rendíthetetlenül ismételgette azokat az alaptalan állításokat, hogy a demokraták elcsalták a 2020-as választást.

Észak-Karolina és Georgia korábban republikánus fellegváraknak minősültek, mára azonban egyértelműen csataterekké változtak. Ebben a cikkünkben vizsgáltuk meg a két állam belső szerkezetét és az itt rendezett korábbi választások eredményét.

Egy pennsylvaniai bíró döntése alapján folytatódhat az Elon Musk nevéhez köthető, America PAC nevű szervezet nyereményjátéka, amelyben naponta egymillió dollárt osztanak ki azoknak a csatatérállamokban élő szavazóknak, akik aláírtak egy szólásszabadságot és fegyvertartáshoz való jogot, vagyis az alkotmány első két kiegészítését támogató petíciót. Az ügyben eljáró Angelo Foglietta azután döntött így, hogy Musk ügyvédei és az America PAC igazgatója is azt mondták, hogy

valójában nem nyereményjátékról van szó, a győzteseket előre kiválasztják, de konkrét indoklást nem fűzött a döntéséhez.

Philadelphia kerületi ügyésze, az ügyben pert indító Larry Krasner azt mondta, ez a folyamat egy átverés, amellyel egy választást akarnak befolyásolni, a pénzosztás pedig nemcsak a választási törvénybe ütközik, hanem annak is ellentmond, amit Musk eredetileg megígért. Azt, hogy Musk véletlenszerűen kiválasztott nyertesről írt, az America PAC igazgatója is hibának nevezte a tárgyalás során.

Elon Musk Donald Trump egyik kampánygyűlésén 2024. október 5-én – Fotó: Kevin Dietsch / Getty Images
Elon Musk Donald Trump egyik kampánygyűlésén 2024. október 5-én – Fotó: Kevin Dietsch / Getty Images

Krasner a döntés után azt mondta, továbbra is vannak jogi lehetőségei, ugyanis neki az állami lottózás és a választások tisztaságának garantálása is a feladata. A jelek szerint előre kiválasztott győztesek közül egyébként egyelőre még senki sem kapta meg a pénzét.

(AP)

Visszájára fordulni látszik az amerikai tőkepiacokon az úgynevezett Trump-trade, a Kamala Harris iowai erősödését mérő közvélemény-kutatás hatására gyengül a dollár és a kriptovaluták árfolyama és erősödnek az amerikai államkötvények.

A Trump-trade egy piaci jelenség, ami azt írja le, hogy a befektetők, akik arra számítanak, hogy Donald Trump nyeri a választást, ezért olyan eszközökbe fektetnek, amelyek szerintük erősödnének Trump elnöksége alatt. Ezek a várható hatások nagyjából a következők: erősödhet a dollár; gyengülhetnek az amerikai kötvények; drágulhatnak az amerikai piacra szállító kisebb amerikai cégek, vagy az amerikai bankok részvényei; de nehezebb helyzetbe kerülhetnek a nagy exporttal rendelkező amerikai cégek, így akár a népszerű Big Tech vállalatok.

A New York Times cikke szerint viszont a választások előtti utolsó pillanatokban ezek a trendek megfordulni látszanak. Ez részben talán annak a felmérésnek tudható be, ami az amúgy republikánus államnak számító Iowában Harris előnyét mérte. A felmérést ráadásul egy igen elismert kutató, J. Ann Selzer készítette, bár ennek ellenére sokan óvva intenek attól, hogy készpénznek vegye bárki az eredményét.

Mindenesetre a felmérés hatására Trump esélyei csökkentek az olyan összesítő oldalakon, mint a Polymarket, amelyek lényegében lóverseny-fogadóirodaként számolgatják az elnökválasztás oddsait. A Polymarket oldal múlt hét közepén 67 százalékra tette Trump győzelmének esélyét, ez most 58 százalékra csökkent, ez pedig megingathatta a Trump-trade eddigi híveit a tőzsdéken. Trump azóta megint erősödött, jelenleg 60 százalék felett áll a Polymarketen.

Az amerikai választások általában a demokraták és republikánusok párharcaként csapódnak le a tengerentúlon, pedig akadnak még szereplők a politikai paletta minden oldalán. Azonban a két nagy párt dominanciája annyira erős, hogy ritkán osztanak lapot az ún. harmadik pártoknak vagy független jelölteknek. Voltak persze ellenpéldák a múltból, és idén is megpróbálják kikaparni a gesztenyét maguknak a libertáriusok, zöldek, függetlenek, magzatvédők, szesztilalmasok és egészen dilis figurák is. És mivel a csatatérállamokban akár pár ezer szavazat is döntő lehet Trump és Harris között, ezek a kis jelöltek alaposan bekavarhatnak a végeredménybe. Erről szóló cikkünket itt olvashatja.

Hétfőn Donald Trump és Kamala Harris is a fontos csatatérállamnak számító Pennsylvaniában kampányoltak, a republikánus jelöltnek viszont a gyűlései mellett egy másik fontos eseménnyel is szembe kellett néznie az államhoz kapcsolódóan. Konkrétan azzal, hogy a kampányának egy helyi koordinátorát, Luke Meyert öt hónapnyi közös munka után váratlanul kirúgták, mert kiderült, hogy online Alberto Barbarossa néven tevékenykedett, és vezetett podcastot Richard Spencerrel, az alt-right mozgalom emblematikus figurájával.

Arra, hogy Meyer valójában Barbarossa, a Politico újságírója jött rá, a koordinátor pedig a kérdésére nem is tagadta, hogy ez a helyzet. Válaszában azt írta, a kollégái elől is titkolta a kilétét, és arról írt, hogy a nézetei Trump kampányába is beszivárogtak, mind a szóhasználatában, mind például abban, hogy Trump az egykor náci gyűlésnek otthont adó Madison Square Gardenben beszélt nemrég. Meyer szerint ezen a ponton

ők már olyanok, mint a hidra, ha az ő fejét le is vágják, két másik bukkan fel a helyén, és pár év múlva lehet, hogy titokban vissza is veszik majd őt Trump csapatába.

A republikánusok pennsylvaniai szárnya viszont az újságíró kérdésére azt írta vissza, hogy ha tudtak volna Meyer online életéről, sosem vették volna fel, és amint tudomást szereztek róla, ki is rúgták őt. Meyer amúgy Barbarossaként többször kifejtette, hogy sok kérdésben nem ért egyet Trumppal, aki szerinte túlságosan kedvez a fekete és a zsidó szavazóknak. Így valójában inkább azért támogatja őt, mert reméli, hogy az elnöksége káoszt és hanyatlást szül, és a fehér felsőbbrendűséget hirdetők újra tudják építeni az országot a romokból.

Szögesdróttal, átláthatatlan kerítéssel, fémdetektoros beléptetőkapuval, fegyveres biztonsági őrökkel és bombakereséssel is védik Arizonában a szavazatszámlálókat – számolt be tapasztalatairól a BBC. Maricopa megyében négy éve fegyveres civilek grasszáltak a szavazatszámlálók épületében, akik fenyegetéseket is kaptak, mert Donald Trump cirka 11 ezer szavazattal elveszítette Arizonát. Azóta komolyan veszik a számlálók védelmét, sőt a fenti intézkedéseket drónok, lovasrendőrök és mesterlövészek bevetésével is készek fokozni. Russ Skinner megyei seriff azt mondta, a Super Bowlhoz, az amerikai foci évenkénti nagydöntőjéhez hasonlóan kezelik a mostani eseményt.

Ez annyiban nem csoda, hogy Maricopa megyében él Arizona lakosságának 60 százaléka, tehát aki itt nyer, jó eséllyel viszi az egész tagállamot is. Ezért bebiztosították a számlálást, amit 24 órában lehet követni videón, valamint most már nem 0,1 százalék alatti szoros eredménynél számolnak újra, hanem 0,5 százalékra vitték a limitet. A kommunikációra is ráálltak, hogy a számlálás tisztaságában kételkedők is meggyőződhessenek róla, nincs itt semmi sunyulás. 30 fős kommunikációs csapat dolgozik ezen, akik vezetett sétákat csinálnak a létesítményben, hosszas videókon mutatják meg a szavazógépek működését és minden felvetődő kételyre azonnal válaszolnak. Mindenesetre a Phoenix városát is magában foglaló megyében akár 13 napot is igénybe vehet majd a tűpontos szavazatszámlálás, akár az elnökválasztás eredményhirdetése is csúszhat ezzel.

Betonakadályok és biztonsági őrök a Maricopa megyei választási és szavazatszámláló központban 2024. november 4-én – Fotó: Olivier Touron / AFP
Betonakadályok és biztonsági őrök a Maricopa megyei választási és szavazatszámláló központban 2024. november 4-én – Fotó: Olivier Touron / AFP

100 dollárt kapott egy ismert orosz propagandistától és ügynöktől az az amerikai influenszer, aki először posztolta az X-re a videót, amin állítólag haiti bevándorlók beszélnek arról, Kamala Harrisre szavaztak. A videóról, amit több millióan láttak már és rengetegen megosztottak, elég hamar kiderült, hogy kamu, valószínűleg Dél-Afrikában készült és nagyon nagy valószínűséggel orosz állami megrendelésre, hogy így befolyásolják az amerikai választást.

A CNN-nek nyilatkozva a videót először posztoló trumpista influenszer, AlphaFox78 azt mondta, a posztért 100 dollárt kapott egy Szimeon Bojkov nevű, Ausztráliában élő orosz férfitől, akit ott orosz ügynökként tartanak számon. Az amerikai influenszer azt mondta, ez már legalább a tizedik poszt volt, amiért pénzt kapott a magát „ausztrál kozáknak” (AussieCossack) is nevező Bojkovtól, a pénzmozgásokat pedig a CNN más forrásból is meg tudta erősíteni. Azt mondta, az orosz propagandista/podcaster/ügynök először csak ártatlannak tűnő mémek posztolására kérte meg őt, majd jöttek más tartalmak, például a „Haiti” videó.

Ahogy korábban írtuk, amerikai szakértők szerint a videó a a Storm-1516 nevű orosz dezinformációs művelet jellegzetességeit viseli magán. Ennek részeként az amerikai hírszerző ügynökségek szerint az oroszok egy olyan álvideót is terjesztenek, amelyen az látszik, hogy Donald Trumpra leadott levélszavazatokat semmisítenek meg Pennsylvaniában.


Hajnalban élesedett a Telexen egy olyan cikk, amiből ön is képbe kerülhet az amerikai választási rendszerben. Az ugyanis innen nézve egész bonyolult, hisz a szavazók nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavaznak, hanem arra, tagállamuk elektorai kire voksoljanak majd. Igen, van egy közbeiktatott testület a rendszerben, de mivel tagállamonként változók a szabályok, az sem egyértelmű, melyik elektor hova szavazhat, hűtlenné válhat-e, mennyire kell tartania magát a választók által ráruházott feladathoz. Ha képbe akar kerülni, klikkeljen, kattintson, koppintson!

Nagy hagyomány az amerikai választásokon, hogy először a csöppnyi falu (vagy kb. inkább tanyaközpont), a New Hampshire-i Dixville Notch pörgeti le a voksolást. Ez idén sem történt máshogy, és a CNN szerint a dixville-iek tükrözték a közvélemény-kutatók országos eredményeit: döntetlenre hozták ki Donald Trump és Kamala Harris meccsét. A falunak négy regisztrált republikánus és két el nem kötelezett szavazója van, ennek ellenére hárman-hárman szavaztak mindkét jelöltre.

Dolgozik a választási bizottság a New Hampshire állambeli Dixville Notchban – Fotó: Reba Saldanha / Reuters
Dolgozik a választási bizottság a New Hampshire állambeli Dixville Notchban – Fotó: Reba Saldanha / Reuters

Dixville Notch az Egyesült Államok északkeleti csücskében, a kanadai határnál van, és az a hagyománya, hogy minden választáskor, kereken éjfélkor megnyitják a szavazókört, mindenki összegyűlik, gyorsan leszavaz, majd azonnal meg is számolják a voksokat, és eredményt hirdetnek. A már nem funkcionáló Balsams Hotelben ilyenkor általában több a riporter, mint a választópolgár. Egyébként az utóbbi két elnökválasztáson a demokrata jelöltekre szavaztak a dixville-iek, az idei republikánus előválasztáson pedig Trump helyett Nikki Haley-re.

Nevada hagyományos billegő állam, míg Arizonában 1948 óta csak másodszor nyert demokrata jelölt Joe Biden személyében 2020-ban. A két nyugati csatatérállam belső szerkezetét és korábbi szavazási megoszlásait vettük alaposan szemügyre ebben a cikkünkben.

Utolsó gyűlését tartja kedden a michigani Grand Rapidsben a republikánusok elnökjelöltje, itt pedig a jelek szerint ismét belelovalta magát a politikai ellenfeleinek szidásába, és nem sok hiányzott ahhoz, hogy keresetlen szóval illesse Nancy Pelosi volt házelnököt, egyben az egyik legbefolyásosabb demokrata politikust.

„Egy hazug, rossz ember. Gonosz, ő egy gonosz, beteg, őrült ku– K-val kezdődik, de nem fogom kimondani. Pedig ki akarom”

– mondta Trump (eredetileg természetesen bi– hangzott el a beszédben), majd azzal folytatta, hogy nem szokott gyakran káromkodni, csak egyszer-kétszer, és sosem mond nagyon durva szavakat, de amikor rossz emberekről van szó, akkor kicsit jobb.

Annyira nagy krízist okoznak a drogok Amerikában, hogy Donald Trump republikánus elnökjelölt közölte pittsburgh-i nagygyűlésén hétfőn: ha Kína és Mexikó nem teszi meg a tőlük telhetőt a drog áramlásának megállítására, újabb vámokat fog bevezetni ellenük – írja a Reuters. „Azonnal meg fogjuk állítani a határon átömlő drogokat” – mondta híveinek Trump, hozzátéve, Mexikóra és Kínára is 25 százalékos, minden árucikkre kiterjedő importvámot vezetne be, ha nem állítják meg a narkófolyamot.

Apropó vámtarifák, az amerikai kiskereskedelmi szövetség, az NRF kiszámolta, ha Trump eredetileg tervezett vámpolitikája megvalósul, az évi 78 milliárd dollárjába kerülhet az Egyesült Államoknak. Egészen pontosan, az amerikai fogyasztók ennyit veszthetnek vásárlóerejükből az importsarcok miatt. Ez a lábbeliktől a bútorokig rengeteg árucikket érintene, és mivel az utóbbi időszakban eleve visszafogta a kiadásait az átlagos amerikai háztartás. Mivel sok bolt az importáruk miatt is tudja bizonyos árait alacsonyan tartani, a kisebb keresetű amerikaiak sokasága érezné meg a tarifák miatti áremelkedéseket – írja a Reuters.

Trump egy augusztusi Washington Post-interjúban beszélt az importáruk általános 10 százalékos vámjának bevezetéséről, valamint arról, hogy Kína esetén a kulcs 60-100 százalékos lenne (és a dolláralapú elszámolást elhagyó országok esetén is). Ha érdekli, a piacok és befektetők hogyan áraznak egy esetleges Trump-kormányt, itt érdemes olvasgatnia.

Vetélytársához hasonlóan Donald Trump is végigjárta hétfőn Pennsylvaniát, ő négy városban mondott beszédet. A republikánus elnökjelölt az észak-karolinai Raleigh-ben kezdte a napját, de nála is az utolsó napon Harris kiemelt figyelmét élvező csatatérállam volt a fókuszban. Trump Allentownban, Readingben és Pittsburgh-ben is járt, és a beszédeiben egyebek mellett az illegális bevándorlókat ekézte, valamint beígérte, hogy ha rá szavaznak, akkor az utcák biztonságosabbak és tisztábbak lesznek, több lesz a fizetés, és a jövő fényesebb lesz, mint korábban bármikor.

A volt elnöknek emlékezetes megszólalásai is voltak hétfőn, Readingben például azt fejtegette hosszasan, hogy a párizsi olimpián két bokszolónő is volt – nyilván a tajvani Lin Jü-tingre és az algériai Imane Helifre utalva ezzel –, akik állítása szerint átoperáltatták magukat, és aztán így vertek meg nőket a ringben. Ezután arról beszélt, hogy a két bokszoló, akik egyébként nem transzneműek, Mike Tyson ellen is kiállhatna, majd oda jutott, hogy Tyson igazából Kamala Harris ellen is kiállhatna.

Pittsburgh-ben aztán Trump bejelentette, hogy a konzervatív podcaster szupersztár, Joe Rogan is őt támogatja, és vendégeket is hívott, akikkel a latinókat és a nőket próbálta megnyerni magának. Előbbi a Puerto Ricó-i baseballos legenda, Roberto Clemente fia volt, utóbbi pedig a Fox News egykori műsorvezetője, a podcaster Megyn Kelly, akit a volt elnök 2015-ben még hevesen támadott. Kelly szerint Trump megvédené a nőket, és arról is beszélt, hogy hiába a girl power, nem nyerhetnek azok a nők, akiknek a fiai, férjei, testvérei és apái veszítenek, mert másodrangú állampolgárokként tekintenek rájuk.

Trump üzenete a szerinte elmegyógyintézetekből érkező, munkákat és életeket is elvevő migránsok emlegetésén és a drogprobléma megoldásán túl viszonylag egyszerű volt: azt mondta, hogy megjavítja, amit Kamala Harris elrontott. Azt is mondta, hogy a keddi nap lesz a legfontosabb az Egyesült Államok történelmében, és együtt újra erőssé fogják tenni az országot.

Nagy novemberi meglepetést okozott egy kisebb helyi lap Amerikában a hétvégén: a Des Moines Register – ami aránylag ismert pontos helyi közvélemény-kutatásairól – azt jelentette, Kamala Harris vezet Donald Trump előtt az amúgy konzervatív államban. A hárompontos vezetés azért meglepő, mert Iowát az intézetek stabil republikánus államként tartják számon. Márpedig a New York Times cikke szerint az elismert közvélemény-kutató, J. Ann Selzer készítette a felmérést a Registernek.

A Times árnyalja a képet, mondván saját, több kutatást átlagoló mérőszáma 3 százalékos Trump-előnyt mutat (a FiveThirtyEighten felsorolt kutatások is efelé hajlanak), illetve egy felmérésből nem ildomos messzemenő következtetéseket levonni. Ugyanakkor Selzer 2020-ban 7 százalékos Trump-vezetést mért Iowában, miközben a többi kutató nagyon szoros állást, mindössze 1 százalékos előnyt mutatott. A vége 8 százalékos Trump-diadal lett. Selzert is meglepte a mostani Harris-vezetés, szerinte a fiatal, képzettebb nők szavazási hajlandósága nőtt meg, ők pedig kevésbé trumpisták.

Az elnökválasztás majd a hét csatatérállamban dől el, amelyek közül részletesebben is bemutattuk a sokáig demokrata bástyákként elkönyvelt rozsdaövezeti államokat. Wisconsint, Michigant és Pennsylvaniát. Ha nagyon szoros lesz a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump küzdelme, akkor könnyen lehet, hogy utóbbin múlik majd az egész elnökválasztás eredménye.

Az amerikai elnökválasztásról szóló cikkeinket, műsorainkat és a választási előzetes térképünket itt találják a mellékletünkben. A csatatérállamokban az előrejelzéseket lenti térképünkön is megnézhetik, ahol hexagonális nézetre is át lehet váltani:

Kamala Harris, a demokraták elnökjelöltje Pennsylvaniában kampányolt a hajrában hétfőn, az idén rendkívül fontosnak ígérkező csatatérállamban egészen pontosan öt városon rohant át kevesebb mint 12 óra alatt. Harris több pénzt és időt fordított erre az államra, mint bármelyik másikra, és Bidenhez hasonlóan nem csak a demokrata fellegvárakat látogatta végig, ami jól mutatja, mennyire fontosnak tartotta a stábja a végső eredmény szempontjából.

Harris az egykor stabilan demokratának számító Scrantonben arról beszélt, hogy több a kapocs az emberek között mint az ellentét, majd a többségben latinók által lakott Allentownban, a Puerto Ricó-i rapper, Fat Joe oldalán próbálta megnyerni magának a spanyol ajkúakat. A rapper természetesen a Trump kampányeseményén fellépő, Puerto Ricót szemétszigetnek nevező humorista sztoriját emlegette fel, majd azt kérdezte a latinóktól – ha ez sem sarkallt döntésre, akkor hol van a büszkeséged?

Harris aztán meglátogatott egy Puero Ricó-i éttermet Readingben, majd átrepült Pittsburghbe, ahol Katy Perry vezette fel a beszédét. A demokrata jelölt itt egy meglepően magabiztos kijelentést tett, azt mondta, hogy félreértés ne essék, ők fognak győzni. Harris végül Philadelphiában fejezte be a turnéját, ahol még nagyobb sztárparádét csődített össze, itt Lady Gaga énekelte a God Bless Americát, aztán will.i.am nyomta azt, hogy „yes, she can!”, és az első szavazók oldalán szavazásra buzdító Oprah Winfrey-n is ilyen póló volt.

A Trumpot név szerint nem emlegető Harris fő üzenete az volt, hogy Amerika készen áll egy új kezdetre, ahol az emberek nem ellenségként tekintenek egymásra, a Politico szerint a beszédeiben a realitások talaján maradva egy pragmatikus, középutas vezetőnek állította be magát az államban, és külön kiemelte, hogy senkitől nem akarja elvenni a lőfegyvereit. Az elnökjelölt turnéja után a demokraták óvatos optimizmussal tekintenek Pennsylvaniára, és többen bíznak abban, hogy az innen származó Bidennél is jobb eredményt érhet el itt.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Kövess minket Facebookon is!