Mikor tudom meg, ki lett az USA 47. elnöke?

A válasz: lehet, hogy csak hétvégén. Az ABC-re költözött FiveThirtyEight átnézte az összes tagállam szavazatszámlálási tempóját történeti kitekintésben, és arra jutott, a folyamat nem lesz gyors. Ennek egyik fő oka, hogy ciklusról ciklusra egyre többen voksolnak levélben, a levélszavazatok hitelesítése pedig több időbe telik, mint a normál, személyesen leadott voksoké. 2020-ban csak a keddi választás után napokkal, szombaton hirdettek eredményt, de a 2022-es szenátusi választásokon is ez történt.

Két faktor számít igazán: hogy milyen gyorsan számolnak az egyes államokban, illetve hogy mennyire lesz szoros a meccs. A felmérések alapján ez lehet az egyik legszorosabb elnökválasztás, habár az sem elképzelhetetlen, hogy az egyik jelölt behúzza a csatatérállamok többségét. A gyors számolás már sok mindenen múlik. Főleg azon, hogy milyen mennyiségű levélszavazat érkezik be, illetve azon, a tagállami jogszabályok mennyire egyszerűsítik le vagy nehezítik meg a számlálási folyamatot. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy emberi mulasztásból vagy gépi hibából eredő késések is lehetnek, valamint egyes jelöltek újraszámolást kérhetnek itt-ott. Az ökölszabály az, hogy a naplementével haladnak keletről nyugatra az urnazárási időpontok is, tehát alapvetően Vermontban előbb lesz eredmény, mint Alaszkában. Akit részleteiben is érdekel mindez államonként, idekattintva és legörgetve megtalálja, ki milyen gyorsan számlál.

Fotó: Rebecca Noble / AFP
Fotó: Rebecca Noble / AFP

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Kövess minket Facebookon is!