Megtalálták egy magyar-izraeli kettős állampolgár holttestét, akit a Hamász ölhetett meg októberben

Ezt a közvetítést már lezártuk.
Megtalálták egy magyar-izraeli kettős állampolgár holttestét, akit eddig lehetséges Hamász-túszként tartottak számon – írja a Times of Israel.
Az 56 éves Ilan Weiss halálát Szijjártó Péter külügyminiszter is megerősítette.
Weiss a Be'eri kibucban lakott. A Hamász október 7-én támadta meg a települést, a családapa pedig elment otthonról, hogy csatlakozzon a kibuc vészhelyzeti csapatához. A családja azóta nem hallott felőle, ezért Weisst lehetséges túszként tartották számon.
A kibuc vezetése kérvényezte, hogy Weisst harcban elesett katonaként ismerjék el, mivel épp szolgálatban volt, mint a kibuc védelmi csapatának helyettes parancsnoka.
A haláláról szóló közlemény nem tisztázta, hogy Weiss holttestére hogyan találtak rá. A Hamász ugyanis néhány áldozatának testét visszavitte Gázába. Az orvosszakértői vélemény szerint azonban a férfi október 7-én halhatott meg.
Ilan Weiss feleségét, az 53 éves Shirit és 18 éves lányát, Nogát a támadás napján túszul ejtették. Őket november 25-én engedték szabadon a Hamász és Izrael közötti ideiglenes tűzszüneti megállapodás részeként.
Amikor a terroristák behatoltak a Weiss-házba, a férfi lánya, Noga az ágy alá bújt a biztonsági szobában, és végignézte, ahogy a Hamász fegyveresei foglyul ejtik édesanyját. A lány a WhatsAppon írta meg a család többi tagjának, hogy a fegyveresek felgyújtották a házat. Mivel egyre nehezebben kapott levegőt, Noga kimászott az ablakon és elbújt egy bokorban. Noga néhány órával később írt a nővérének, hogy egy terrorista közeledik a rejtekhelyéhez – ez volt az utolsó alkalom, hogy bárki hallott róla a fogságból való kiszabadulásáig.
Noga testvérei, a 23 éves Meytal és a 26 éves Maayan különálló diáklakásokban éltek Be'eriben, és közel 12 órán át rejtőztek a pánikszobájukban, amíg az izraeli katonáknak meg nem mentették őket.
Az izraeli telepesek legalább 10 palesztint megöltek és több tucat házat gyújtottak fel a megszállt Ciszjordániában 2023-ban, így ez volt a „legerőszakosabb év” a telepesek támadásainak szempontjából – közölte egy izraeli megfigyelőszervezet.
Az erőszak a Hamász október 7-i, Izrael elleni támadásait követően tetőzött – közölte a Yesh Din emberi jogi csoport. Hozzátették: a telepesek nagy csoportokban hajtották végre a támadásokat.
„2023 volt a ciszjordániai palesztinok elleni telepesek elleni erőszak legdurvább éve mind az incidensek számát, mind azok súlyosságát tekintve” – véli a Yesh Din, amely 2006-ban kezdte meg a palesztinok elleni telepes erőszak megfigyelését.
Ciszjordánia az 1967-es hatnapos háború óta izraeli katonai megszállás alatt áll. Jelenleg mintegy 490 ezer telepes él a területen, mintegy 3 millió palesztin között, a nemzetközi jog szerint illegálisnak minősülő telepeken.
(Guardian)
Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy megölte Adil Mismah-t, a Hamász elit alakulatainak egyik regionális parancsnokát.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szerint Mismah részt vett a Hamász október 7-i támadásában.
Az IDF az X-en közzétett bejegyzésében azt is írja, hogy csapást mértek a Hamász és az Iszlám Dzsihád objektumaira a gázavárosi Shejaiya városrészben. Állításuk szerint nagy mennyiségű fegyvert találtak a helyszínen.
Október 7. óta összesen 21 978 palesztin halt meg és 56 697 sebesült meg a gázai izraeli csapásokban – közölte a Hamász által vezetett gázai egészségügyi minisztérium.
Az elmúlt egy napban 156 palesztin halt meg, 246-an pedig megsebesültek – teszi hozzá a közlemény.
(Guardian)
A Hamász által vezetett palesztin egészségügyi minisztérium közlése szerint több ezer adag gyermekbénulás és kanyaró elleni vakcina érkezett a Gázai övezetbe, hogy segítsen a növekvő egészségügyi vészhelyzet kezelésében.
Izrael szárazföldi offenzívája szinte teljesen leállította a szokásos egészségügyi szolgáltatásokat Gázában. Így az erősen fertőző gyermekbetegségek elleni oltásokat se vihették be az övezetbe.
A minisztérium szerint az egyiptomi kormány segítségével a rafahi határátkelőn keresztül jutottak be a Gázai övezetbe a készletek, amelyek becslések szerint 8 és 14 hónapig lehetnek elegendőek az oltásokhoz.
(Guardian)
Akár fél évig is elhúzódhat az izraeli-palesztinháború harmadik szakasza – fejtette ki a Reutersnek az az izraeli tisztviselő, aki korábban az Izraeli tartalékosok Gázából való kivonásáról is nyilatkozott.
Az izraeli tisztviselők azt mondták, hogy a háborút három szakaszban tervezik folytatni.
Az első szakaszban intenzíven ágyúztak, hogy megtisztítsák a szárazföldi erők számára a megközelítési útvonalakat, és a civileket evakuálásra ösztönözzék. A második szakasz az október 27-én megkezdett invázió volt az övezetben.
A hadsereg most a harmadik szakaszra tér át, mivel az izraeli tankok és katonák mostanra már a Gázai övezet nagy részét elfoglalták.
„Ez legalább hat hónapig fog tartani, és a terroristák elleni intenzív ”kisöprő„ hadműveletekkel jár.Szó sincs róla, hogy a béke galambjai szállnának fel majd Shajaiából” – mondta a tisztviselő, utalva a harcok által feldúlt gázai kerületre.
Izrael kivonja egyes csapatait a Gázai övezetből, hogy célzottabb Hamász elleni műveletekre álljon át – közölte egy izraeli tisztviselő a Guardian szerint.
A tisztviselő szerint főleg a tartalékos csapatokat fogja érinteni a kivonás. A 300 ezer tartalékos egy része hazamehet dolgozni, ezzel felpezsdítve az izraeli gazdaságot.
A tisztviselő hozzátette: a Gázából délre kivont csapatok másik részét a Libanonnal közös északi határra csoportosíthatják át, ahol a Hezbollah fegyveresei támadják meg időnként az izraeli erőket.
Izrael figyelmeztetett, hogy ha a Hezbollah nem hátrál meg, akkor háború keződhet Libanonnal. Mind a Hamász, mind a Hezbollah mögött Irán áll, amelynek szíriai, iraki és jemeni harcos szövetségesei szintén hajtottak végre nagyobb hatótávolságú támadásokat Izrael ellen.

A Times of Israel tudósítása szerint legalább 27 rakétát lőtt ki az ország déli és középső része felé egy éjfélre időzített támadásban a Hamász, miközben az izraeliek az új évet próbálták ünnepelni. A légvédelmi rendszerek 18 rakétát hatástalanítottak, és kilenc csapódott be, de sérültekről vagy károkról egyelőre nem érkezett jelentés, lakott területet csak néhány repesz ért el. Tel-Aviv felett is jól működött az elhárítás.
- Az amerikai haditengerészet elsüllyesztette a jemeni húszi lázadók három kishajóját. Az amerikaiak azután léptek, hogy a húszik megtámadtak egy konténerszállító hajót a Vörös-tengeren.
- Izrael kész enyhíteni a tengeri blokádon, engedné, hogy hajók vigyenek segélyt Gázába, jelentette be az izraeli külügyminiszter.
- Az izraeli külügyminiszter szerint a kormány terhe, hogy nem számított előre a Hamász október 7-i támadására.
- Zsidó telepek létrehozását javasolja a Gázai övezetben az izraeli pénzügyminiszter. Becalel Szmotrics maga is telepes Ciszjordániában, ám a jobboldali radikális vallásos politikus javaslata új szintet jelent, hiszen a Gázai övezetben nincsenek zsidó telepesek.
- Tony Blairt szemelte ki Izrael arra, hogy közvetítőként vegyen részt a gázai konfliktusban. Az egykori munkáspárti brit kormányfő feladata Izrael tervei szerint a háború forró szakasza után lenne, hogy a mérsékelt arab országok és Izrael között közvetítsen.
- Az Egyesült Államok nem keresi a konfliktust a jemeni húszikkal, de saját érdekei védelmében a jövőben is lépni fog – közölte vasárnap a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!