
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában az exit-pollok szerint Nicușor Dan szerezte meg a legtöbb szavazatot. A verseny rendkívül kiélezett volt, de a független jelölt végül megelőzte George Simiont – legalábbis a szavazófülkékből kilépők válaszai alapján. A végleges eredmények még hátra vannak, de ha az arányok megmaradnak, Románia történetében először lehet független elnöke.
Cikkünk folyamatosan frissül!
Rendkívül magas részvétellel zajlik a romániai elnökválasztás második fordulója: vasárnap 16 óra után nem sokkal átlépte az 50 százalékot az országos részvételi arány. Eddig több mint 9 millió román állampolgár adta le voksát, ebből 7,65 millióan belföldön, míg 1,35 millióan a diaszpórában szavaztak.
A részvételi arány több mint kétmillió szavazattal haladja meg az első forduló hasonló időpontbeli adatait.
A legaktívabb megyék között van Ilfov, Kolozs, Brassó, Argeș és Prahova, míg Bukarest 44,8 százalékos részvétellel a hatodik helyre került. A diaszpóra részvétele is rekordszintű, 7,2 százalékos részvétellel messze túlszárnyalva a két héttel ezelőtti adatokat.
Különösen figyelemre méltó, hogy Kovászna megyében is megugrott a részvétel: a 16 órás adat (42,4%) már most meghaladja az első forduló végleges részvételi arányát (38,5%), ezzel a megye egyáltalán nem számít már sereghajtónak.
A voksolás 21 óráig tart, de azok is szavazhatnak, akik ekkor már a szavazókör előtt sorban állnak. A mai részvételi arány jelentős mértékben befolyásolhatja a két esélyes jelölt, George Simion és Nicușor Dan közötti kiélezett versenyt.
Délután 4 órakor 47,09 százalékos volt a részvétel az Állandó Választási Hatóság adatai szerint a romániai elnökválasztás második fordulójában. Az első fordulóban ebben az órában 35,92 százalékos volt a részvétel.
Eddig összesen 8.469.982-en szavaztak, ebből 1.301.443-an a diaszpórában. A romániai szavazókörzetekben 7.168.539-en voksoltak, 3.012.899-en vidéken és 4.155.640-en városi környezetben.
A legaktívabb megyék: Ilfov – 56,22%; Kolozs – 49,48%; Brassó – 45,43%; Argeș – 45,35%; Prahova – 44,75%. A legalacsonyabb részvételű megyék: Vaslui – 27,73%; Szatmár – 30,92%; Krassó-Szörény – 31,71%; Máramaros – 33,21%; Botoșani – 33,51%.

George Simion és az AUR vezetése folyamatosan azzal vádolja politikai ellenfeleit, hogy választási turizmust szerveznek – különösen a moldovai szavazókra célozva –, azonban vasárnap délután épp egy AUR-szimpatizáns maga posztolt videót arról, hogy több busszal szállítanak szavazókat a szavazókörzetekhez. A bejegyzést a G4Media szúrta ki, meg is nézhető a felvétel a bukaresti hírportál oldalán.
A TikTokra feltöltött, majd később törölt videón egy férfi – aki magát Roman Dinu de la Borșa-ként azonosítja – azt mondja:
„Most megyünk szavazni George Simionra. 2-3 autóbusznyian gyűltünk össze. Hajrá, Simion!”
A felvételen több tucat ember látható, amint kiszállnak a buszokból és egy szavazókörzet felé tartanak.
Bár a videót a feltöltő később eltávolította, a tartalmat többen lementették és újraposztolták – aláásva ezzel azt a narratívát, miszerint kizárólag más politikai erők élnek szervezett szavaztatással. Az eset különösen visszás annak fényében, hogy Simion az elmúlt napokban rendre csalásról és manipulációról beszélt, például Moldovában, ahol állítása szerint „buszokkal hoznak embereket szavazni”.
A hivatalos adatok szerint 12:10 és 12:20 között (romániai idő szerint) rekordot döntött a választási részvétel: 204 000 választópolgár adta le a voksát.
A következő tíz percben, 12:20 és 12:30 között újabb 199 532 szavazatot regisztráltak, ami szintén az egyik legmagasabb érték a nap első nyolc órájában (07:00–15:00 között) – írja a G4Media.
A korábbi választások adatai azt mutatják, hogy az esti órákban, 19 és 21 óra között, újabb részvételi csúcsra lehet számítani. Az első becslések az eredményről 21 óra után várhatók, ezeket az Avangarde és a CURS intézetek készítik.
Călin Georgescu Facebook-bejegyzésben buzdítja az embereket, hogy menjenek el szavazni.
„Emlékezzünk őseink bölcsességére, akik azt mondták: »ahol sokan vannak, ott nő az erő«. Legyünk tehát sokan a szavazáson, erősek leszünk!” – írta Georgescu közösségi média posztjában.
A romániai elnökválasztás második fordulójában a diaszpóra részvétele példátlan mértékben nőtt – nemcsak Európában, hanem az amerikai kontinensen is, írja a Hotnews. Délután 3 óráig több mint 1,2 millió külföldön élő román állampolgár adta le voksát, ebből csak az Egyesült Államokban 18.504 fő, ami tízezerrel több, mint az első fordulóban, és háromszorosa a 2019-es elnökválasztás ugyanilyen időpontjában mért adatnak.
Kanadában is hasonló a trend: ott 12.251 román szavazott 15 óráig, miközben az első fordulóban alig több mint 6 ezren, a 2019-es második fordulóban pedig mindössze 3 ezren éltek szavazati jogukkal.


Fontos ugyanakkor, hogy az amerikai földrész szavazói hátrányos időkeretben szavazhatnak: a 2025-ös elnökválasztások az első alkalom, amikor a világon az összes szavazókörzet egységesen vasárnap este 21 órakor, bukaresti idő szerint zár, így a nyugati időzónákban élőknek kevesebb idejük marad az urnákhoz járulni. Így történt az első fordulóban is, így az ott szavazók tudják, hogy a nyugati parton például már délelőtt 11-kor zárul a szavazás.
Az adatok azt mutatják, hogy az amerikai és kanadai román közösségek minden korábbinál nagyobb számban mozgósítottak – annak ellenére is, hogy kevesebb idő állt rendelkezésükre.
A Realitatea Plus kampányjellegű képsorokat sugárzott George Simionról az elnökválasztás második fordulójának napján – írja a PaginadeMedia. A kampányanyagok sugárzása szigorúan tilos a szavazás napján, ezért a Nemzeti Audiovizuális Tanács (CNA) 10 000 lejes bírságot szabott ki a televíziós csatornára.
Több órán át sugárzott a Realitatea Plus olyan felvételeket, amelyeken George Simion és felesége, Ilinca Simion együtt láthatók, amint a szavazás után templomba mennek. A képsorokat az alábbi román nyelvű feliratok kísérték a képernyőn:
- MOST: Simion és családja a templomba érkezik a szavazás után;
- MOST: Simion és Ilinca templomban, miután leadták a szavazatukat;
- MOST: Megható képsorok Simionról és Ilincáról a templomban.
A bejátszásokat a műsorvezetők kommentárjai kísérték, amelyek szintén politikai töltetűek voltak. Elhangzott például, hogy George Simion, a szuverenisták vezetője és az elnökválasztás egyik esélyese feleségével, Ilincával együtt érkezett meg a templomba, ahol öleléssel köszöntötték az őket fogadó híveket, majd beléptek az épületbe. A kommentár arra is kitért, hogy a házaspár korábban már leadta szavazatát Călin Georgescuval és annak feleségével közösen.

„Jól tudjuk, hogy minden jó keresztény számára a vasárnap a templomba járás napja, amit ezúttal az ország jövőjéről való döntés súlya is kísér” – folytatta a beszámolót egy másik kommentár.
A műsor végén a műsorvezetők azt is megjegyezték, hogy Ilinca egy ikon előtt imádkozik, mellette George Simionnal. A műsorvezetők úgy fogalmaztak, ez a nap különösen fontos a Simion család számára, hiszen hamarosan eldől, ki lesz Románia következő elnöke.
A főváros több pontján, Ilfov megyében és Kolozsváron is hosszú sorok alakultak ki a szavazókörzetek előtt. A bukaresti Regie negyedben, a Spiru Haret UCECOM Kollégiumnál főként egyetemisták várakoznak, míg Voluntari egyik általános iskolájánál akár 30 percet is kell állni a voks leadásához.

Kolozsváron, a diáknegyedhez közeli Augustin Maior Líceumnál is tömegesen jelentek meg a választók. 13 óráig 1,3 millióval több szavazat érkezett, mint a választás első fordulójában.
Délután három órára a részvételi arány elérte a 42,51%-ot, ami jóval meghaladja az első forduló azonos időpontbeli részvételét (32,4%). Összesen 7.646.439 román állampolgár adta le voksát belföldön és külföldön.
George Simion vasárnap délelőtt azt állította: a moldovai hatóságok szervezett választási csalásban vesznek részt, és „turizmus jelleggel” buszoztatnak szavazókat Romániába. A G4Media közzétette a moldovai oktatási miniszter, Dan Perciun válaszát, aki cáfolta a vádakat: a buszokon diákok utaztak, akik a „ Tanulj Moldovában” program részeként látogattak el a chișinăui egyetemekre, hogy megismerjék a továbbtanulási lehetőségeiket.
Perciun szerint Simion vádjai „gátlástalan manipulációk, amelyek megsértik azok munkáját, akik jövőt akarnak építeni a fiataloknak”, és arra kérte a választókat, ne engedjenek a félretájékoztatásnak.
A belügyminisztérium (MAI) vasárnap délután figyelmeztetést tett közzé arról, hogy a TikTokon tömegesen terjednek hamis, manipulált tartalmak, amelyek célja a választási folyamat hiteltelenítése, a közvélemény félrevezetése és a politikai instabilitás szítása.

A minisztérium által kiemelt egyik esetben a @recnostinta nevű fiók olyan videót tett közzé, amely a HotNews és az Antena 3 CNN arculatát hamisította meg, és valótlanul állította, hogy több hagyományos pártvezetőt letartóztattak vagy külföldre menekültek egy kitalált választási eredmény után. A felvételen manipulált dátum és szerkesztett hírelemek szerepelnek, mintha azokat valós hírcsatornák közölték volna – ez már több félretájékoztatás, ez már országos szintű pánikkeltés szavazás napján, figyelmeztet a belügyminisztérium.
Egy másik, szintén vizsgálat alá vont fiók (@memefacator – „preafericitul”) deepfake technológiát használva tett közzé videókat, amelyek egy elnökjelöltet diszkreditáltak vizuálisan és hangilag manipulált jelenetekkel. Az anyagokat mesterséges intelligenciával generálták, és szándékosan a választók megtévesztésére készültek.

A belügyminisztérium szerint több száz hamis profil aktív, amelyek a Román Rendőrség logóját és megjelenését használják a TikTokon, azt a benyomást keltve, mintha hivatalos közleményeket osztanának meg.
„Ezek a manipulációk nemcsak a választások tisztaságát veszélyeztetik, hanem a társadalmi bizalmat, a demokratikus intézményeket és a választók tájékozott döntéshozatalát is rombolják” – írják a közleményben.
A hatóságok számítástechnikai csalás, informatikai hamisítás és hamis hírek terjesztése miatt indítottak vizsgálatot, és felszólították a lakosságot, hogy csak hiteles forrásokból tájékozódjanak, és azonnal jelentsék az ilyen tartalmakat az illetékes hatóságoknál vagy a platformokon keresztül.
George Simion, az AUR elnökjelöltje vasárnap este a Parlamentben lévő irodájából követi az elnökválasztás második fordulójának eredményeit – erősítette meg a HotNews több forrásra hivatkozva.
A Simion által szervezett eredményváró eseményt nem a pártszékházban, hanem a Parlament alkotmány téri bejáratánál tartják meg, ahol kizárólag külföldi sajtó képviselői kaptak meghívást.
Az AUR kommunikációs csapata szombaton jelezte, hogy a választás napján nem szerveznek semmilyen tevékenységet a párt székházában, amely a fővárosban, a Victoriei tér közelében található. Közleményük szerint: „Felszólítjuk tagjainkat és szimpatizánsainkat, hogy ne vonuljanak utcára, és tartsák be a hatóságok utasításait az esetleges incidensek elkerülése érdekében.”

Időközben lemondták a Facebookon „Bálban vagy kórházban” címmel meghirdetett vasárnap esti eseményt is, amelynek keretében a közönség együtt nézte volna az exit poll-okat Bukarest központjában. A szervezők azzal indokolták a döntést, hogy nem kívánnak teret adni semmilyen provokációnak, gyűlöletkeltő vagy félrevezető kampánynak.
Így tehát Simion és csapata zárt körben, a nyilvánosság kizárásával követi az eredményeket, miközben a lakosság feszült figyelemmel követi a választásokat, és érzékelhető a növekvő aggodalom is, hogy mi történik a választás után. A hatóságok és a civil szervezetek egyaránt a nyugalom megőrzésére szólítanak fel, az exit poll-eredmények nyilvánosságra hozatala kulcsfontosságú pillanat lesz a nap folyamán.
George Simion, a szélsőjobboldali AUR jelöltje vasárnap délután azt állította: a párt saját mérései szerint „egyértelmű győzelem” körvonalazódik. Kijelentette: „Ez a legfontosabb most: a román nemzetnek gyógyulásra, békére van szüksége”, és hozzátette, hogy „ennek szellemében fog cselekedni”.
A G4Media beszámolója szerint Simion köszönetet mondott az állami intézményeknek, amelyek szerinte távol maradtak a politikai befolyástól, és biztosították a demokratikus hatalomátadás nyugalmát. A választási csalásról szóló korábbi vádjait is újra elővette – különösen a Moldovai Köztársaságot említve, ahol szerinte a „választási turizmus” jelentős része megszűnt. „Besszarábia Románia volt, és az is marad” – mondta, majd hozzátette: „senki sem gyakorolhat nyomást a testvéreinkre a Pruton túl”.
Simion szerint a választás napja alkalom arra, hogy a román társadalom „lezárja a hibák ismétlésének korszakát”, és a jogállam visszaállítása legyen a cél. Elismerően szólt az EBESZ és az amerikai külügy, valamint a belbiztonság magas rangú megfigyelőiről, akik jelen vannak a választáson.
Beszédében arra is utalt, hogy az AUR szakértői együtt dolgoznak az STS és a Központi Választási Iroda csapataival, különösen az ideiglenes személyi igazolvánnyal rendelkező szavazók ellenőrzésében.
Délután 1 órára az elnökválasztás második fordulóján a részvétel elérte a 31,93%-ot, ami több mint 5,74 millió szavazót jelent – jelentősen többet, mint az első fordulóban ugyanekkor (24,46%).
Belföldön eddig 511 650 fő szavazott Bukarestben, ami 28,72%-os fővárosi részvételt jelent.
A legaktívabb megyék:
- Ilfov – 36,47%
- Kolozs – 31,21%
- Argeș – 31,15%
A legalacsonyabb részvételű megyék:
- Vaslui – 18,6%
- Szatmár – 19,32%
- Máramaros – 20,56%
A város–vidék arány egyelőre kiegyensúlyozott, de elemzők szerint a részvételi dinamika kulcsszerepet játszhat a választás kimenetelében.
Város–vidék megoszlás:
- Városi szavazók: 3 160 674 fő
- Vidéki szavazók: 2 583 060 fő
A szakértők egyetértenek abban, hogy a részvétel alakulása döntően befolyásolja a választás kimenetelét, különösen mivel a jelöltek támogatottsága továbbra is rendkívül kiegyenlített – a diaszpóra szavazatai pedig még nem szerepelnek a részletes elemzésekben.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap 12 óráig 4.593.255 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 25,53 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában, írta az Agerpres. Az elnökválasztás május 4-i első fordulójában 12 órakor 19,54 százalékos volt a részvételi arány.
Városon 3.058.359-en, vidéken 1.534.896-an szavaztak. Mozgóurna segítségével 28.492 személy szavazott.
A szavazatukat 12 óráig leadó választók közül 3.688.710-en (20,51 százalék) Románia területén, 904.545-en külföldön járultak az urnákhoz. Utóbbiak közül 901.406-an pótlistán, 3139-en levélben szavaztak. A külföldi szavazóhelyiségek helyi idő szerint péntek reggel 7 órakor nyitottak meg és romániai idő szerint vasárnap 21 órakor zárnak be.
A székelyföldi megyék közül Hargita és Kovászna megyében az országos átlag körüli a részvételi arány, Maros megyében viszont még nem érte el a 25 százalékot.
Magas volt a részvételi arány a következő megyékben:
- Ilfov – 28,43 százalék;
- Argeș – 24,68 százalék;
- Prahova – 24,08 százalék;
- Konstanca – 24,05 százalék;
- Tulcea – 23,50 százalék.
Alacsonyabb részvételt jegyeztek a következő megyékben:
- Szatmár – 14,64 százalék;
- Vaslui – 14,75 százalék;
- Beszterce-Naszód – 15,35 százalék;
- Máramaros – 15,36 százalék;
- Krassó-Szörény – 15,73 százalék.
A részvételi adatok valós időben követhetők a www.roaep.ro oldalon.
A vasárnapi választás különösen fontos, és a sajtónak bátorítania kellene a lakosságot, hogy szavazzon, mert Románia elnökét „nem a zöld asztalnál választják”, mondta Klaus Iohannis volt államfő, miután egy nagyszebeni szavazóhelyiségben szavazott.
„Ezúttal nem csak egy személyre vagy egy pártra szavazunk, ezúttal arról szavazunk, hogy Románia milyen irányt fog venni az elkövetkező években” – mondta Iohannis az Agerpres szerint.
A volt államfő arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi tíz évben Románia GDP-je megkétszereződött, az átlagjövedelem jelentős mértékben nőtt.
„Sajnos nem mindenki részesült ebből a növekedésből. De összességében Románia jól teljesített. Románia most, miután 10 évig elég jól mentek a dolgok, megbecsült ország az Európai Unióban, a világban. Úgy gondolom, hogy ennek a fejlődésnek folytatódnia kell. Romániának egyértelmű helye van az Európai Unióban. Értékeink egyértelműen európai értékek, nyugati értékek. Ez a mi világunk, és nem más, és nagyon-nagyon nagy kár lenne felrúgni ezeket az eredményeket, amelyek Románia, a romániaiak érdemei. Azt hiszem, hogy ez a választás egy jó dolog folytatásának útja lehet, az alternatíva szomorú lenne, az alternatíva az elszigetelődés lenne, annak a valamekkora jólétnek az elvesztése, amennyivel most rendelkezünk” – mondta Iohannis.
Klaus Iohannis februárban mondott le az államfői tisztségről, miután a felfüggesztését kérő parlamenti kezdeményezést a Fiatal Emberek Pártja (POT), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), az SOS Románia párt és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) összesen 178 képviselője és szenátora aláírta. Indoklása szerint azért mondott le, mert a felfüggesztését célzó kezdeményezés parlament elé kerülne, megosztaná a társadalmat, és nevetségessé tenné Romániát. Ezután Ilie Bolojan lett Románia ügyvivő államfője. Iohannis két elnöki mandátumának legemlékezetesebb pillanatait ebben a cikkünkben foglaltuk össze.
A városi lakosság és a 35-44 közöttiek körében nőtt leginkább a részvétel a szavazás első négy órájában, hívta fel a figyelmet a Hotnews.
11 óráig 300 ezerrel több (25%) szavazat érkezett városi közegből mint az első fordulóban ugyaneddig az időpontig és 160 ezerrel több (16%) érkezett vidékről.
A nap első felében ugyanakkor 29 százalékkal több 18 és 24 év közötti fiatal ment szavazni mint az első fordulóban 11-ig, és 31 százalékkal több 35 és 44 év közötti. Az első fordulóban a 18 és 24 év közöttiek körében volt a legalacsonyabb részvétel-növekedés a 2024 novemberében megszervezett és érvénytelenített első fordulóhoz képest.
A részvételi arányok még bármilyen irányba módosulhatnak, az urnák 21 óráig tartanak nyitva.
Vasárnap 11 órára meghaladta az első fordulóban leadott 90 851 szavazatot a Moldova Köztársaságból érkező voksok száma. Az Állandó Választási Hatóság honlapján közvetített adatok szerint 100 374-en szavaztak ebből az országból 11 óra 44 percig. Szavazni helyi idő szerint vasárnap este 9-ig lehet.
Az elnökválasztás első fordulójában a Moldova Köztársaságból érkező szavazatok többségét, 52,63 százalékát Nicușor Dan kapta, George Simion a harmadik helyen végzett, 12,47 százalékkal.
Az elnökválasztáson való részvételre szólított fel mindenkit Emil Boc, Kolozsvár polgármestere, és közölte, hogy ő az európai útra szavazott, írta a News.ro.
„A hallgatás nem opció. Szavazzatok szenvedéllyel, de ne tápláljátok a gyűlöletet és az ellenségeskedést, mert holnaptól továbbra is nekünk kell építenünk ezt az országot, nekünk kell előrelépnünk, és hidakat kell építenünk, nem pedig falakat” – mondta.
Boc szerint Románia Európai Unióhoz csatlakozása után 18 évvel most gyakorlatilag népszavazás zajlik arról, hogy Románia továbbra is nyugat felé tekint vagy visszafordul kelet felé. „Egyértelműen az európai út mellett szavaztam, mert ez az egyetlen olyan út, amely történelmünk során mindig is igazolta, hogy békét, demokráciát, szabad mozgást és a jóléthez való hozzáférést biztosít számunkra. Nem azt mondom, hogy a nyugati út a földi mennyország, de sokkal jobb, mint a keleti út” – mondta a polgármester, majd ahhoz a körülbelül 5 millió román állampolgárhoz fordult, akik az elnökválasztás első fordulójában nem mentek el szavazni, és kérte őket, hogy ezúttal voksoljanak.
Az ügyvivő kormány két RMDSZ-es minisztere, Tánczos Barna pénzügyminiszter és Cseke Attila fejlesztési miniszter is üzent a magyar közösségnek, miután vasárnap délelőtt szavaztak.
Tánczos Barna Facebook-oldalán közölte, Csíkszenkirályon a Vitos Mózes Általános Iskolában szavazott, ott, ahol ő maga is magyarul tanulhatott, utána pedig még több generáció. Elmondta: azért járult az urnákhoz, hogy az erdélyi magyaroknak ne kelljen attól tartaniuk, hogy elveszik tőlük a már megszerzett jogaikat. Hozzátette: ugyanakkor azért is szavazott, hogy a választások után még legyen esélye az országnak elkerülni a gazdasági válságot. Mindenkit arra buzdított, hogy éljen szavazati jogával. „Ne hagyjuk, hogy a magyargyűlölők, a magyarellenesek, a szélsőségesek nyerjenek” – idézte Tánczost az RMDSZ közleménye.
„Arra a jelöltre szavaztam, amelyik nem tökéletes, de legalább nem magyargyűlölő” – kezdte posztját Cseke Attila. Az RMDSZ közleménye szerint az ügyvivő fejlesztési miniszter azt mondta, a választáson arra kell szavazni, aki Európa felé viszi Romániát, nem a múltba, Kelet felé. Kiemelte: most a romániai magyarok, különösen a partiumi bihari magyar közösség jövője, jogai, anyanyelve és iskolái forognak kockán. Arra kért mindenkit, hogy most ne taktikázzon senki, minden mást félre kell tenni, mert a magyarellenességre csak egyetlen válasz van: az egységes magyar szavazat. Hangsúlyozta, hogy sok magyar már szavazott, de most azokat is el kell vinni, akik az első fordulóban nem járultak az urnákhoz. „Csak így nyerhetünk. Hajrá, magyarok!” – zárta felhívását.
10 órára az országos részvétel elérte a 13,78%-ot, ami jelentősen magasabb, mint az első fordulóban ugyanebben az időpontban mért 10,14%.
Belföldi részvétel: 9,45% (szemben az előző forduló 7,78%-ával)
Diaszpóra részvétel: 4,33% (előzőleg 2,36%)
A legaktívabb megyék: Ilfov, Tulcea, Konstanca, Argeș és Giurgiu – ezek mind olyan megyék, ahol az első fordulóban George Simion végzett az élen.
A délelőtti adatok alapján a részvételi dinamika továbbra is erőteljes, és minden jel arra mutat, hogy a választás végkimenetele nagyban függ az urnákhoz járuló szavazók számától.
Itt van egy összehasonlítás az elmúlt elnökválasztások adataival:
Traian Băsescu, Románia korábbi államfője vasárnap délelőtt felesége, Maria Băsescu társaságában adta le szavazatát. A volt elnök úgy fogalmazott: „Ez egy döntő nap, amikor a román nép véleményt nyilvánít arról, jó döntés volt-e csatlakozni a NATO-hoz és az EU-hoz – vagy sem.”
Băsescu kijelentette: „Ha Moszkva-párti irányt választ az ország, az egyik jelöltre szavaznak. Ha az euroatlanti szövetséget, akkor a másikra.”
A volt államfő az érvénytelenített választásokkor elena Lasconit támogatta, aki bejutott a második fordulóba. Azonban a megismételt választások első fordulója előtt, amikor Lasconi ellenőrizeten forrásból származó, hamisítványnak bizonyuló fotókat posztolt Danról, Băsescu kijelentette, Nicusor Dant támogatja, mint egyetlen lehetséges jelöltet, akik képes ellátni a tisztséggel járó feladatokat, és Romániát demokratikus keretek között tartani.
Kolozsváron, a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban kialakított szavazóhelyiségben szavazott vasárnap délelőtt Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, majd mindenkit arra kért, hogy vegyen részt az elnökválasztáson.
„Arra a jelöltre szavaztam, aki soha semmi rosszat nem mondott a közösségünkről, aki nem támadta a magyarokat. Nekünk akkor van esélyünk a szülőföldön építkezni, ha az országot olyan elnök vezeti, aki tiszteli a közösségünket. Ez az egyedüli jó választás!” – mondta.

„Arra kérek mindenkit, hogy ne maradjunk otthon. Menjünk szavazni, és győzzünk meg egy barátot, ismerőst, szomszédot – azt, aki az első fordulóban nem volt” – tette hozzá az RMDSZ elnöke.
Soha nem szavaztak még ilyen sokan ilyen korán: az elnökválasztás második fordulójának első két órájában 904 697 román állampolgár adta le voksát – ez 20,02%-kal több, mint az első forduló azonos időszakában. A választók közül 512 988 városi, míg 391 709 vidéki szavazó volt.
Összehasonlításként: két héttel ezelőtt, az első fordulóban ugyanebben az időszakban 753 788-an szavaztak. Az előző, 2019-es elnökválasztás második fordulójában pedig csak 610 918 fő járult az urnákhoz a szavazás első két órájában.
A részvételi hullámra reagálva Remus Ștefureac, az Inscop Research szociológusa a Facebookon úgy fogalmazott:
„Az első grafikon, az első számok alapján kijelenthető: a mai nap a román demokrácia és a választási matematika történetének egyik referenciapontja lesz.”
A szociológus szerint a dinamikus indulás nemcsak technikai, hanem társadalmi értelemben is mérföldkő lehet, különösen a tét nagyságát, a szoros versenyt és a magas választói érdeklődést figyelembe véve.
Az exit poll eredmények este 21:00 órától várhatók – de a számok már most azt üzenik: a választók tömegesen élnek szavazati jogukkal, és minden esély megvan arra, hogy történelmi részvételi arány szülessen.
Reggel 9:16-kor az összesített részvétel átlépte a 10%-os küszöböt, amelyet az első fordulóban csak 10 órára értek el. 9 óráig összesen 1 672 646 román állampolgár szavazott – ez 9,3%-os részvételnek felel meg.
Miután szombat reggel felfüggesztette a közösségi média oldalait, hogy „tiszteletben tartsa a hallgatás napját”, azaz a kampánycsendet, George Simion vasárnap reggel újraindította mind a TikTok, mind a Facebook-oldalát.
Simion első bejegyzése a Facebookon egy élő közvetítés volt arról, ahogy szavazni ment Călin Georgescuval együtt Mogoșoaián.
Az elnökválasztási kampány hivatalosan szombat reggel ért véget, tehát a kampánycsend vasárnapra is érvényes. Erre hivatkozva ki is tessékelték a nyilatkozni készülő jelöltet és támogatóját a szavazóhelyiségből.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjének X-oldala szombaton is elérhető maradt.
Szavazata leadása után Nicușor Dan független elnökjelölt az újságírók előtt fogalmazta meg üzenetét a választók felé. Elmondása szerint a voksát azokért a „csendes, tisztességes és dolgos emberekért” adta le, akik régóta nem érzik, hogy képviselik őket.
„Azért szavaztam, hogy változás legyen – de nem kaland, hanem olyan irány, amely prosperitást hoz, nem riasztja el a befektetéseket, hanem bizalmat épít. Egy európai jövő mellett álltam ki, nem pedig elszigetelődés és megosztottság mellett” – fogalmazott.


Hangsúlyozta: nem szabad két Romániát hagyni kialakulni – egyet a nagyvárosokban élőknek, és egy másikat a kisvárosok, vidéki térségek lakóinak. „Azért szavaztam itt, Fogarason, mert fontos tudni, honnan jöttünk” – mondta.
A független jelölt kiemelte a diaszpóra és a Moldovai Köztársaság szerepét is: szerinte ezekben a közösségekben is megvan az erő és akarat arra, hogy együtt építsék azt a Romániát, amelyben párbeszéd és nem megosztottság uralkodik.
Nicușor Dan nyilatkozatát angolul is megismételte, válaszul egy külföldi újságíró kérésére, jelezve: üzenete a nemzetközi közvéleménynek is szól. Végül arra kérte a választókat: minél többen menjenek el szavazni, mert ez „egy sorsdöntő pillanat az ország életében”.
Miután vasárnap reggel szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra biztatta a román állampolgárokat, hogy éljenek ők is szavazati jogukkal.
„Ennek a szavazásnak a fontosságát felismerve szavaztam. A romániaiak mai döntése nemcsak a következő 5 év fejlesztési modelljét fogja befolyásolni, hanem gyermekeink és unokáink életére is hatással lesz. Az elnök nem fog tudni mindent megtenni, de sokat fog tudni tenni egy olyan országért, amelyre lehet támaszkodni, a gazdasági nehézségek leküzdéséért, de legfőképpen a bizalom és a remény helyreállításáért” – mondta.
„A jövő héttől kezdve ezeket a dolgokat a megválasztott elnök őszintén és felelősen teheti meg. Éljenek a megszerzett szavazati jogukkal, mert ma minden korábbi alkalomnál jobban függ az ország sorsa a választástól. Szavazzanak úgy, ahogy lelkiismeretük diktálja” – tette hozzá Bolojan.
Vasárnap reggel 8:43-kor szavazott Nicușor Dan független elnökjelölt, aki élettársával, Mirabela Grădinaruval érkezett egy fogarasi szavazókörzetbe, szülővárosába. A jelöltet taps és ölelések fogadták: a szavazókört befogadó iskola néhány tanára meghatottan köszöntötte egykori tanítványát.
Bár Ion Ceban, Chișinău oroszbarát főpolgármestere és a Mișcarea Alternativa Națională (MAN) párt vezetője hivatalosan nem kíván állást foglalni a romániai elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban, pártja területi szervezetei aktívan terjesztik George Simion kampányüzeneteit – írja az Agora moldovai hírportál nyomán a G4Media.
Miközben Ceban Facebook-posztjában hangsúlyozza, hogy „a választás kizárólag a román állampolgárok ügye”, és szerinte „politikusoknak egy másik államból nem kellene beavatkozniuk”, a MAN több helyi szervezete közösségi oldalain megosztotta Simion vádjait Maia Sandu moldovai elnökkel szemben. A posztokban a romániai jelölt választási turizmussal vádolja Sandut, és felszólít annak megállítására, kijelentve, hogy a csalás nem európai érték.
Simion ugyanakkor semmilyen bizonyítékot nem mutatott be a vádjai alátámasztására.
Miután George Simion és Călin Georgescu szavaztak, a helyszínen rögtön politikai nyilatkozatot akartak tenni, ám egy csendőr felszólította őket, hogy ezt az épületen kívül tegyék meg, mivel a választási szabályok tiltják a kampányjellegű megnyilvánulásokat a szavazókörzetben. Simion ingerülten reagált: „Ez csúnya dolog, amit csinálnak” – mondta a hatósági közbelépésre.
Kifelé jövet Georgescu – akit Simion kormányfőként készülne kinevezni – a „román család” védelméről és a nemzeti egység szükségességéről beszélt: „Olyan Romániáért szavaztam, ahol a ‘anya’ és ‘apa’ szavak szentek, ahol szeretet, megbékélés és gyógyulás uralkodik.”


George Simion hasonló hangnemben fogalmazott: „A román népet ért igazságtalanságok, megaláztatások, szegénység és visszaélések ellen szavaztam – de ugyanakkor egy olyan jövő mellett, amelyet csak románok dönthetnek el, románoknak és Romániáért.”
A szavazást követően mindketten elutasították a sajtó kérdéseit. A helyszínen összegyűlt támogatók közül többen „Georgescu elnök!” jelszavakat skandáltak.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!