A PSD szavazóit nem győzte meg Antonescu, csupán 40 százalékuk szavazott rá
A PSD szavazóinak 12,2%-a George Simionra, 39,1%-a Crin Antonescura, 6,6%-a Nicușor Danra, 40,6%-a Victor Pontára, míg 1,5% más jelöltekre szavazott – derül ki Cătălin Stoica, a bukaresti politikatudományi egyetem szociológusának Facebookon megosztott elemzéséből. A szakember a CURS közvélemény-kutató exit poll felmérése alapján nézte meg, hogy a különböző társadalmi kategóriák miként szavaztak vasárnap. Ebben az esetben konkrétan azt, hogy a legutóbbi parlamenti választásokon (december elsején) a PSD-re szavazók vasárnap melyik jelöltre ütötték a pecsétjük.
Az adatok alátámasztják George Jiglău politológus Transtelexnek adott nyilatkozatát, ami szerint Crin Antonescu elnökválasztási sikere a PSD szavazótáborán múlik. Úgy tűnik, hogy a szociáldemokratáknak nem sikerült rávenni táborukat, hogy egyértelműen a koalíció jelöltje mögé álljon, az eredmény egyértelműen ezt tükrözi.
Cătălin Stoica szerint az, hogy nagyjából egyenlő arányban oszlottak meg a PSD-szavazók Ponta és Antonescu között, nemcsak Nicușor Dan számára okoz problémát, mert ugye, Victor Ponta látszólag George Simion felé fordult, hanem az AUR jelöltjének is kihívást jelent. Szerinte bizonyos PSD-szavazók még reagálhatnak a párt jelzéseire, ha az Nicușor Dan irányába fordul.
A PNL választóinak 58,6%-a állt be Antonescu mögé,
20,2%-uk Nicușor Danra, 10,4%-uk Simionra, 8,4%-uk Pontára szavazott. Egyértelműen sikeres volt, hogy az USR besorolt – még ha nem is hivatalosan – Dan mögé, a párt szavazóinak 68%-a rá ütötte a pecsétjét vasárnap. A SOS Románia és POT szavazói viszont nem köteleződtek el teljesen az AUR jelöltje mellett, mindkét párt szimpatizánsainak kevesebb mint 60%-a támogatta Simiont. A szociológus szerint ugyanakkor ezek a szavazók számszerűen kevesen vannak. A decemberben a POT-ot választók 22,7 százaléka mondta azt, hogy Nicușor Danra voksolt, míg az SOS Romániát parlementbe juttatók 14 százaléka választotta Bukarest főpolgármesterét.
Az RMDSZ szavazói viszonylag fegyelmezetten, a szövetség kérésének megfelelően szavaztak, 78,3%-uk támogatta Crin Antonescut. Ez nagyjából megfelel annak, amire a az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom akciószociológiai munkacsoportjának a felmérései alapján számítani lehetett.
A korábban RMDSZ-re szavazók 9%-a Nicușor Dant támogatta, 5%-uk pedig az AUR jelöltjét választotta.
George Simionra szignifikánsan nagyobb arányban szavaztak a fiatalok és középkorúak. Különösen a fiatalok körében nagyon népszerű, a 18-30 év közötti korosztály 43,6%-a mondta, hogy rá voksolt, míg országos szinten (csak a romániai szavazatok alapján) Simion csupán 38,7%-ot ért el. A fiatalok egyúttal Nicușor Dant is jelentős arányban támogatták, 34,3%-uk mondta, hogy rá ütötte a pecsétjét. A 61 év fölötti korosztály esetében viszont Crin Antonescu és Victor Ponta volt népszerűbb. Az idősebbek 30,5%-a voksolt a kormánykoalíció jelöltjére, Pontát 26,6%-uk, míg Simiont 29,8%-uk választotta. A 31-60 év közötti korosztály 42,9%-a állt az AUR jelöltje mögé, és egyértelműen ő számított a legnépszerűbbnek köztük.
Azok, akinek csak általános iskolai végzettségük van, jellemzően Simionra szavaztak, 48%-uk őt választotta, de Antonescut (24,3%) és Pontát (17,8%) is sokan támogatták. Nicușor Danra viszont csak 6,7%-uk ütötte a pecsétjét. A líceumi végzettségűek között is az AUR jelöltje volt a legnépszerűbb, 44,2%-uk voksolt rá. A főiskolai/egyetemi végzettségűek elsöprő többséggel Nicușor Dant támogatták (38,5%). George Simion 24,8%-os támogatottsága sem elhanyagolható a körükben.
A vidéki választók Simionra (44,5%) és Antonescura (25,5%) voksoltak nagyobb arányban, míg a városi szavazók között Nicușor Dan volt népszerű (27,4%). Az AUR jelöltje a városi szavazók 34,4%-ának a támogatását élvezte, de ez alacsonyabb, mint amit országosan elért. Nicușor Dan Bukarestben volt nagyon népszerű, a fővárosban szavazók közel fele, 47,2%-a a főpolgármestert látta volna szívesen az elnöki székben.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!