Benjámin Netanjahu: Szégyen, hogy Macron fegyverembargót sürgetett Izrael ellen
2024. október 5. – 08:25
frissítve
Fontosabb részletek:
- Izrael megölte a Hamász katonai szárnyának egyik parancsnokát, amikor csapást mért egy libanoni menekülttáborra.
- Izrael azt állítja, hogy megsemmisítette a Hezbollah egyik rejtett katonai parancsnokságát, amikor egy dél-libanoni kórház mecsetje ellen hajtott végre dróntámadást.
- Péntekről szombatra virradóra ismét bombázták izraeli erők Libanon fővárosát, Bejrútot.
- Néhány rakétát Libabonból is kilőttek izraeli településekre.
- Donald Trump szerint Izraelnek Irán nukleáris létesítményeit kellene támadnia.
- Emanuel Macron francia elnök azonnali és tartós tűzszünetet követelt Libanonban.
- Abbasz Araghcsi iráni külügyminiszter azt mondta, még erősebb megtorlással fognak válaszolni bármilyen izraeli támadásra.
- Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint szégyen, hogy Macron fegyverembargót sürgetett Izrael ellen.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök angol nyelvű nyilatkozatban reagált Emmanuel Macron kijelentésére. Az izraeli kormányfő szerint „szégyen”, hogy a francia elnök a fegyverszállítások leállítására kérte a nyugati országokat. Netanjahu szerint minden civilizált országnak támogatnia kellene Izraelt, mert „a barbárság Irán által vezetett erői ellen” harcol.
„Macron elnök és más nyugati vezetők most mégis fegyverembargót követelnek Izrael ellen, szégyelljék magukat”
– áll Netanjahu Macronnak címzett nyilatkozatában. Az izraeli miniszterelnök azt is kijelentette, hogy Izrael a nyugati erők támogatása nélkül is győzni fog. Netanjahu szerint a világ békéje és biztonsága érdekében Izraelnek kell megnyernie ezt a háborút.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton videóüzenetben beszélt arról, hogy Izrael vissza fog vágni Iránnak a keddi rakétatámadásért.
„Irán kétszer is több száz rakétát lőtt ki területünkre és városainkra, ezek a csapások a történelem legnagyobb ballisztikus rakétatámadásai közé tartoznak”
– mondta Netanjahu a videónyilatkozatában. Az izraeli kormányfő elmondta, hogy a világ egyetlen országa sem fogadna el ilyen támadást a polgárai és városai ellen, Izraelnek ezért kötelessége és joga van megvédeni magát, és válaszolni ezekre a támadásokra. Netanjahu nagyrészt a libanoni harcokról beszélt, az izraeli miniszterelnök szerint Izrael északon meg fogja változtatni az erőviszonyokat.
Az izraeli miniszterelnök beszélt arról is, hogy háborús céllá tették, hogy az északi határmenti övezetből kitelepített lakosok visszatérhessenek otthonaikba. Netanjahu kiemelte, hogy az izraeli hadsereg likvidálta a Hezbollah vezetőjét, Haszan Naszrallahot. Emellett azt is megjegyezte, hogy Izrael megsemmisítette a Hezbollah rakétakészleteinek nagy részét. Netanjahu szerint az izraeli erők hamarosan felszámolják a szélsőséges szervezet titkos alagutait. Ezek a háborús fejlemények pedig egyértelműen Izraelnek kedveznek, mondta Netanjahu.
Az izraeli kormányfő szerint a világ megismerte, hogy milyen „egy erős ország, bátor és erkölcsös hadsereggel.” Netanjahu azt mondta, hogy Izrael emiatt védekezik eltökélten minden fenyegetés ellen. És hozzátette azt is, hogy a fenyegetések mögött Irán áll.
Emanuel Macron szombaton azt mondta az AFP-nek, hogy a Frankofónia Nemzetközi Szervezetének 88 tagja, köztük Franciaország és Kanada „azonnali és tartós” tűzszünetet szeretne Libanonban.
„Egyhangúlag az azonnali és tartós tűzszünet mellett foglaltunk állást, és kinyilvánítottuk elkötelezettségünket a feszültségek enyhítése mellett a térségben”
– mondta a francia elnök a Frankofónia csúcstalálkozójának végén. Macron hozzátette, hogy Franciaország októberben nemzetközi konferenciát rendez Libanon támogatására. A Guardian szerint Macron korábban arra kérte az érintett országokat, hogy ne küldjenek több fegyvert Izraelnek. A francia elnök úgy véli, vissza kell térni a politikai megoldáshoz, és nem szabad támogatni Izrael további műveleteit.
Daniel Hagari izraeli katonai szóvivő szerint 440 Hezbollah-tag halt meg azóta, hogy Izrael hétfő este elkezdte bombázni Dél-Libanont. A Hezbollah azonban nem közölte, hány tagját ölte meg az izraeli hadsereg. A szóvivő viszont megerősítette, hogy Irán a keddi támadásban eltalált két izraeli támaszpontot, ezek továbbra is működőképesek. Hagari hozzátette, hogy Izrael az általa választott helyen és időben fog válaszolni Irán „gyalázatos” rakétatámadására.
(BBC)
Irán szombaton közölte, hogy bármilyen izraeli támadásra „még erősebb” megtorlással fog válaszolni.
„Reakciónk a cionista rezsim bármilyen támadására teljesen egyértelmű”
– mondta Abbasz Araghcsi iráni külügyminiszter az újságíróknak Damaszkuszban. Araghcsi szerint Irán arányos választ fog adni Izrael akcióira. Hozzátette, hogy „a legfontosabb kérdés ma a tűzszünet, különösen Libanonban és Gázában.” Majd azt is megjegyezte, hogy erről is folynak egyeztetések, és reméli, sikerrel járnak.
Az iráni külügyminiszter azután beszélt erről, hogy kiderült, Izrael válaszlépéseket készít elő Irán kedden végrehajtott rakétatámadására. Araghcsi azért utazott Szíria fővárosába, hogy találkozzon Bassár el-Aszaddal szíriai elnökkel.
Jichák Herzog izraeli elnök eközben kijelentette, hogy Irán egy évvel az október 7-i támadások után is fenyegetést jelent Izraelre. Az izraeli elnök azt is hozzátette, hogy a Hamász-támadás utóhatásai még mindig érződnek, hiszen „Irán és terrorszervezetei” továbbra is veszélyeztetik a zsidó állam létét.
(Guardian)
Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy szombaton megölte a Hamász katonai szárnyának két magas rangú vezetőjét, akik Libanonban tevékenykedtek. Muhammad Husszein Ali al-Mahmoudot egy légicsapás ölhette meg. Az IDF szerint ő lehetett a Hamász libanoni csoportjának egyik vezetője.
Az izraeli erők Szaid Alaa Naif Alival egy éjszakai műveletben végezhettek az észak-libanoni Tripoli városában. A Hamász megerősítette két tagjának halálát a Libanonra mért izraeli légicsapások után, mégis más neveket hozott nyilvánosságra. Mohammed Husszein Al-Louise és Szaid Atallah Ali. Utóbbi viszont a szélsőséges szervezet katonai szárnyának egyik parancsnoka volt, aki korábban három családtagjával együtt halt meg egy bombázás során.
(BBC)
Az izraeli hadsereg közölte, hogy az október 7-i támadások évfordulója környékén több fronton is kiterjeszti műveleteit, és egy „jelentős és komoly” megtorlást tervez Irán ellen a keddi rakétatámadás miatt.
Miközben az IDF válaszcsapást készít elő Irán ellen, Joe Biden amerikai elnök óva intette Izraelt az iráni olajlétesítmények megtámadásától. Ugyanakkor az elnök korábban azt mondta, az Egyesült Államok tárgyal egy ilyen akcióról.
(Guardian)
Egy katonai tisztviselő szombaton azt mondta az AFP-nek, hogy az izraeli hadsereg (IDF) „válaszlépéseket készít elő” Irán kedden végrehajtott rakétatámadására.
„Az IDF válaszcsapást készít elő az izraeli civilek és Izrael elleni példátlan és törvénytelen iráni támadásra”
– mondta a névtelenséget kérő izraeli tisztviselő. A Guardian szerint a katonai tisztviselő azért nem névvel nyilatkozott, mert nem volt felhatalmazva arra, hogy nyilvánosan beszéljen a kérdésről. Az izraeli tisztviselő nem részletezte a válaszlépés jellegét és időzítését sem.
„A reggeli órákban elhagyta Libanon légterét a Szlovákia által küldött mentesítő járat, fedélzetén 9 magyar állampolgárral és egy libanoni családtaggal. A gép előbb Cipruson, majd ezekben a percekben Pozsonyban landolt, így most már valamennyien biztonságban vannak” – írja szombat délutáni Facebook-bejegyzésében Szijjártó Péter külügyminiszter.
A miniszter azt írja, a közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt a kormány felajánlotta segítségét a Libanonban tartózkodó magyaroknak. „Ezen felhívásra összesen 10 állampolgárunk jelentkezett, így megállapodtunk szlovák barátainkkal, hogy az általuk indítani tervezett mentesítő járaton helyet biztosítanak a magyarok számára.”
Szombat magyar idő szerint kora délután ismét légicsapás érte Bejrútot. A BBC beszámolója szerint a támadás a libanoni főváros déli, Burzs El-Brazsneh nevű részét érte, közel a bejrúti repülőtérhez. Ez már a harmadik támadás, ami a városrészt éri szombaton.
Egyre nagyobb a valószínűsége, hogy csütörtök este Izrael végzett a Hezbollah második emberével és prospektív vezetőjével, Hasem Szafieddinel, a Reuters forrásai szerint ugyanis Szafieddin péntek óta elérhetetlen.
Az izraeli légi erő csütörtökön bombázta Bejrút külvárosában azt a komplexumot, ahol valószínűleg Szafieddin tartózkodott, de mentőalakulatok eddig a többi bejrúti légi csapás miatt eddig nem tudták átvizsgálni a területet. Az Axios korábban azt írta, hogy libanoni híradások szerint a Szafieddin elleni izraeli támadás sokkal nagyobb volt, mint az, amely a múlt héten megölte Naszrallahot.
Szafieddin a Hezbollah legmagasabb politikai döntéshozó testületének vezetőjeként a szervezet második számú vezetőjének számított unokatestvére, Haszán Naszrallah után. Állítólag Szafieddint jelölték ki Naszrallah utódjának, bár utódlásáról hivatalos bejelentés nem történt, mióta a néhai vezetőt megölték a múlt héten. Naszrallahról itt írtunk bővebben.
Sorra menekítik ki állampolgáraikat a világ államai Libanonból. A Guardian beszámolója szerint eddig már 250 brit állampolgár hagyta el a közel-keleti országot három charter járaton, egy negyedik járatot pedig vasárnap indítja majd Bejrútból a brit külügy. Az ausztrál kormány közlése szerint szombaton 500 ausztrál állampolgár repül majd el az országból, kedden és szerdán pedig újabb járatok indulnak. Szombaton Dél-Korea is charter járaton menekíti ki 97 állampolgárát és családtagjait.
Az ENSZ közlése szerint 200 ezren menekültek Libanonból Szíriába az izraeli légi csapások és szárazföldi offenzíva elől. A menekülők között libanoniak és korábba Libanonba menekült szírek is vannak. A libanoni kormány szerint a határ másik oldalára menekülők száma ennél magasabb, 300 ezer fő körül is lehet.
Az ENSZ korábban azt is közölte, hogy megtelt mind a 900 libanoni óvóhely, amelyet az otthonaikat elhagyni kényszerülőknek hoztak létre. (BBC)
Egy amerikai állampolgár, a Michigan állambeli Kamel Ahmad Jawad is áldozatul esett az izraeli légi csapásoknak Libanonban – írja a New York Times. Jawad Dél-Libanonban született, onnan vándorolt ki az Egyesült Államokba és kapott állampolgárságot, alapított családot.
Családja beszámolója szerint Jawad még kedden, a reggeli órákban halt meg. Egyetemista lánya épp telefonált vele, amikor egy robbanás kiverte a kezéből a telefont, de utána még beleszólt a vonalba és azt mondta, imádkozik, aztán visszamegy segíteni másoknak.
Az amerikai külügyminisztérium megerősítette, hogy Jawad amerikai állampolgár volt, a tárca a sajtó kérdésére annyit fűzött az esethez, hogy a kormányt aggodalommal töltötte el a hír.
Az izraeli légi csapásoknak eddig legalább 1600 halálos áldozata van Libanonban, és a hatóságok szerint 1,2 millió embernek kellett elhagynia a lakhelyét.
A közel-keleti konfliktus kiszélesedése miatt a térség repülőjáratainak útvonalát is módosítani kellett biztonsági okokból, és ez a WizzAir Egyesült Arab Emirátusokat repülő járataira is igaz.
A 24.hu megtudta, hogy a Dubajból és Abu-Dzabiból induló gépek a szaúd-arábiai és egyiptomi légteret használva a megszokottnál hosszabb útvonalon közelítik meg Budapestet. A megnövekedett távolság miatt viszont a ciprusi Lárnakén technikai megállót kell közbeiktatniuk a gépeknek. Mindez nagyjából két órával növeli meg az utazási időt.
Evakuálták azt a dél-libanoni kórházat, amely mellett az izraeli hadsereg mért csapást szombat hajnalban, jelentette a Libanonin Nemzeti Hírügynökség (NNA) a Szalah Gandúr Mártír Kórház közleménye alapján.
A hírügynökség szerint kilenc sérültje volt a támadásnak, többségük súlyos állapotban van.
Az izraeli hadsereg korábban azt közölte, hogy a kórház közelében mértek csapást, mert annak mecsetjében egy rejtet Hezbollah-parancsnokság működött.
(CNN)
Az izraeli hadsereg (IDF) azt állítja, hogy eltalálta a Hezbollah egyik parancsnoki központját, amelyet egy dél-libanoni kórház területén lévő mecsetben alakítottak ki.
Az IDF azt közölte, hogy Bint Dzsbeil nevű település, Szalah Gandúr Mártír Kórház mecsetjében volt az a parancsnoki központ, amelyet éjszaka drónokkal megtámadtak. Az IDF szerint a hírszerzési információkon alapuló támadás precíz volt.
Az IDF azt állítja, hogy a támadás előtt üzeneteket küldött a lakosoknak, a közeli települések tisztviselőit pedig arra szólította fel, „hogy azonnal hagyják abba a kórházban végrehajtott terrorcselekményeket”.
A Hamász közleményt adott ki arról, hogy szombaton három családtagjával együtt egy bombázás során meghalt Szaid Atallah Ali, az al-Kasszám Brigádok egyik vezetője. A Hamász azt írta, hogy a „Beddavi táborban lévő házát ért cionista bombázás” okozta a halálát, valamint felesége és két lánya is meghalt.
Biztonsági készültség lépett életbe Rómában szombat reggeltől a Hamász palesztin terrorista szervezet tavalyi izraeli támadásának évfordulója alkalmából tervezett utcai megmozdulások miatt. Bár a hatóságok megtiltották, akár 30 ezer ember is részt vehet a palesztinbarát csoportok által szervezett eseményen. Bővebben itt olvashat a biztonsági készültségről.
Az ENSZ libanoni békefenntartó erői közölték, hogy nem hagyják el az ország déli részén lévő állásaikat, annak ellenére, hogy Izrael kérte őket az áttelepülésre. Az izraeli hadsereg szeptember 30-án értesítette az UNIFIL-t arról, hogy szárazföldön is behatol libanoni területre.
(via Guardian)
Több észak-izraeli településen, például Názáretben, Jokneamban szólaltak meg a légvédelmi szirénák közelgő támadásra figyelmeztetve, míg az Izraeli Védelmi Erők (IDF) jelentése szerint a Jezréel-völgy térségére öt rakétát lőttek ki Libanonból. Az IDF szerint a rakéták egy részét elkapta a légvédelem, a többi pedig lakatlan területre csapódott be. Egyelőre nem érkezett sérültekről jelentés.
A Hezbollah azt állítja, hogy a libanoni határ térségében folyamatosan harcokba bocsátkozik izraeli csapatokkal. A Times of Israel által idézett közlemény szerint az Odaisszeh nevű települést támadják az izraeli erők, és velük szálltak szembe a Hezbollah harcosai.
A Hezbollah azt is közölte, hogy a dél-libanoni Jarún térségében rakétatűz alá vettek ellenséges csapatokat.
Donald Trump szerint Izraelnek az iráni nukleáris létesítményeket kellene csapást mérnie válaszul a korábbi rakétatámadásra.
A republikánus elnökjelölt mindezt egy észak-karolinai kampányeseményen mondta, és Joe Biden amerikai elnök korábbi kijelentéseire reagált. Bident szerdán kérdezték egy esetleges izraeli válaszcsapásról, de nem javasolta, hogy nukleáris létesítményeket támadjanak.
Trump szerint a legnagyobb kockázatot Irán nukleáris fegyverei jelentik, éppen ezért azokat kellene hatástalanítani.
„Amikor feltették neki ezt a kérdést, azt kellett volna válaszolni, hogy először a nukleárisakra mérjünk csapást, a többivel pedig később foglalkozzunk” – mondta Trump.
(AFP)
Irán külügyminisztere, Abbasz Araghcsi Damaszkuszba érkezett, hogy térségi fejleményekről és kétoldalú kapcsolatokról tárgyaljon szíriai tisztségviselőkkel, jelentette be a iráni külügyminisztérium szóvivője.
Mindez azután történt, hogy Ali Hámenei ajatollah, Irán legfőbb vezetője pénteken ritka nyilvános prédikációt tartott Teheránban, amelyben megfogadta, hogy a libanoni Hezbollah és a gázai Hamász új vezetőkkel újjá fog alakulni, valamint törvényesnek és legitimnek nevezte az Izrael ellen indított ballisztikus rakétatámadást.
Araghcsi telefonon több európai külügyminiszterrel egyeztetett telefonon, és hangsúlyozta, hogy Irán nem akarja, hogy eszkalálódjon a háborús helyzet, és korábban szigorúan csak katonai létesítményeket támadta Izraelben.
(Guardian)
Izrael az éjszaka újabb légicsapásokat mért Bejrútra: szombat hajnalban nagy robbanások és méretes füstfelhők sorozatát jelentették a libanoni főváros déli részén. Az izraeli hadsereg korábban Bejrút déli külvárosainak evakuálását követelte.
(Guardian)
Megölték Szaid Atallahot, a Hamász katonai szárnyának, az al-Kasszám Brigádok egyik vezetőjét. Atallah és három családtagja egy izraeli légicsapásban vesztette életét, amely a libanoni Tripoliban lévő palesztin menekülttábort érte, jelentette a Reuters szerint a Hamász-közeli média.
- Az izraeli erők saját becslése szerint eddig 250 Hezbollah-harcossal végeztek és 2000 katonai célpontot támadtak az elmúlt napokban.
- Az izraeli hadsereg felszólította Libanon több mint 20 déli településének lakosságát, hogy azonnal hagyják el a területet, és a nap folyamán többször érte légi csapás a fővárost, Bejrútot is.
- Az IDF szerint a bejrúti légicsapásokban meghalt a Hezbollah kommunikációs parancsnoka.
- Az IDF közleménye szerint csütörtökön dróntámadás ért egy izraeli katonai bázist a Golán-fennsíkon. A támadásban meghalt két izraeli katona. A drónokat az IDF szerint Irakból indították.
- Irán legfelsőbb vezetője, Ali Hamenei ajatollah pénteken azt mondta, orszáag nem fog habozni Izrael „vámpír rezsimjével” szemben.
- Joe Biden amerikai elnök újságíróknak kijelentette: nem hiszi, hogy totális háború lesz a Közel-Keleten, de a háború elkerüléséért sokat kell még tenni. Az amerikai elnök pénteken azt tanácsolta Izraelnek, hogy ne támadja meg az iráni olajlétesítményeket, tartva attól, hogy az események a közel-keleti háború még intenzívebb eszkalálódásához vezetnének.
- Az ENSZ pénteken törvénytelennek nevezte és elítélte az előző nap Izrael által egy ciszjordániai menekülttábor ellen intézett, tizennyolc ember életét kioltó légicsapást.
- Szijjártó Péter külügyminiszter szerint kétszáz magyar lehet Libanonban, de csak 10 ember akar hazajönni evakuációs járattal.
Teljes tegnapi közvetítésünk itt olvasható.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!