Tíz balatonnyi víz zúdult tízezrek lakóhelyére az ukrajnai gátszakadással
2023. június 7. – 11:58
Hétfőről keddre virradó hajnalban egy robbanás következtében átszakadt a Kahovkai vízerőmű gátja. A gát falán már hétfő délben látszódott, hogy egy része direkt vagy véletlenül megsérült, a keddi robbanással pedig kontrollálhatatlanul kezdett el ömölni a víz a Dnyeperből (ukránul Dnyipróból) a Herszoni régióra.
Az erőmű és a közeli Nova Kahovka városa már több mint egy éve orosz megszállás alatt áll, és Ukrajna korábban is figyelmeztette arra a nemzetközi közvéleményt, hogy bizonytalan, mire szánhatják el magukat az oroszok a gáttal kapcsolatban. Ukrajna a gáton történt robbanásért is Oroszországot teszi felelőssé: a kijevi nemzetbiztonsági tanács szerint a vízerőművet belülről robbantották fel, hiszen „lehetetlen”, hogy külső támadással lehessen ekkora kárt okozni. Nova Kahovka oroszok által beiktatott polgármestere és az orosz elnöki hivatal viszont az ukránokat okolja a katasztrófáért.
A gát látja el vízzel a Krím félszigetet és a zaporizzsjai atomerőművet is – utóbbira ugyan „negatív hatással lehet” a víztározó átszakadása, de egyelőre nincs közvetlen veszélyben. Azonban legalább 80 település van az árvíz által veszélyeztetett zónában, és közel 42 ezer ember lakóhelyét fenyegeti árvíz a katasztrófa miatt.
Az ukrán hatóságok már elkezdték a veszélyeztetett települések kiürítését, a 80 település többsége azonban orosz megszállás alatt áll. Később az orosz oldalon is mentőakcióba kezdtek – azonban állításuk szerint nincs szükség az általuk ellenőrzött területeken nagyszabású evakuációra. Mindeközben az ukránok szerint az oroszok az evakuáció közben is rakétázzák Herszon városát.
Rácz András Oroszország-szakértő a Telexnek arról beszélt, hogy egy félresikerült robbantást vethetett be a gátnál az orosz hadsereg az ukrán ellentámadástól tartva. A Balaton víztömegének tízszeresét rejtő víztároló megsemmisülésével azonban az ukránokat vádoló orosz erők maguknak is jelentős károkat okoztak. A Nova Kahovka-i gát átszakadásának lehetséges következményeiről itt olvashat bővebben – most pedig képekben foglaljuk össze, mi történt kedden a víztározó kiömlése után.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!