Toroczkai a magyar parlamentben kérte számon a nagyváradi apát ügyét, Orbán Anita szerint nem avatkoznak be Románia belügyeibe

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

A magyar kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe, így a román igazságszolgáltatás működésébe sem – mondta Orbán Anita külügyminiszter a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke a nagyváradi premontrei apát kilakoltatásáról kérdezte, írja az MTI.

A kérdés nem előzmények nélküli. A nagyváradi premontrei rendház ügye hónapok óta egyszerre jogi, egyházi és politikai konfliktus: Nagyvárad önkormányzata szerint Fejes Rudolf Anzelm apát olyan helyiségeket használ, amelyek az önkormányzati tulajdonban álló Mihai Eminescu Főgimnázium épületéhez tartoznak, az apát és a prépostság viszont azt állítja, hogy az érintett terek a premontrei rendhez tartoznak, és a végrehajtás sérti az egyházi tulajdonra, illetve a vallásgyakorlásra vonatkozó jogokat. A Transtelex korábban részletesen beszámolt arról is, hogy áprilisban a végrehajtó csendőrök kíséretében, mise közben jelent meg a premontrei templomnál, később pedig az apát beperelte az önkormányzatot és a végrehajtót.

Toroczkai most azt kérdezte a külügyminisztertől, berendelte-e a magyar kormány Románia budapesti nagykövetét az ügy miatt.

A Mi Hazánk elnöke szerint a kilakoltatás „nem nélkülözi a magyarellenességet”, és arról beszélt, hogy korábban a nagyváradi hívek és a Mi Hazánk politikusainak jelenléte akadályozta meg a végrehajtást. Az MTI ugyanakkor megjegyzi: az apátot nem vitték el, hanem kilakoltatták a rendházból és a sekrestyéből is.

A Mi Hazánk az elmúlt hónapokban látványosan igyekezett saját témájává tenni az ügyet: Toroczkai személyesen is megjelent Nagyváradon, nyílt levélben szólította fel a magyar kormányt a fellépésre, és a parlamentben is napirenden tartja a konfliktust. Ez a párt erdélyi jelenlétének és jobboldali nemzetpolitikai profiljának erősítésébe is illeszkedik, miközben az ügyet más magyar politikai szereplők, köztük Tőkés László és az Erdélyi Magyar Szövetség egyes politikusai is tematizálták.

Orbán Anita válaszában azt mondta, az ügy nem államközi természetű, de a magyar kormány minden rendelkezésére álló eszközzel igyekszik elősegíteni a békés rendezést. A külügyminiszter szerint az egyházi vonatkozások miatt egyeztettek Michael Wallace Banach magyarországi apostoli nunciussal, valamint a magyar nagykövetségen keresztül a Szentszék romániai apostoli nunciusával is.

Toroczkai viszontválaszában kifogásolta, hogy a magyar kormány nem rendelte be a román nagykövetet. Orbán Anita erre úgy reagált: a kormány nem avatkozik be más ország igazságszolgáltatásába, és sajnálatosnak nevezte, hogy egyes magyarországi politikai erők politikai tőkét próbálnak kovácsolni egy szomszédos országban zajló ügyből.

Az ügyben az RMDSZ is megszólalt korábban, de csak hónapok hallgatása után. A Bihar megyei szervezet elfogadhatatlannak nevezte, hogy hatóságok karhatalmi erő kíséretében lépjenek be templomba, ugyanakkor azt is jelezte: szerintük a megoldás a jogi realitásokra épülő párbeszéd lehet. Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője később arról beszélt, másként alakulhatott volna az ügy, ha az apátság elfogadja az RMDSZ jogi segítségét. Fejes Rudolf Anzelm apát viszont korábban többször is sérelmezte, hogy nem kapott nyilvános támogatást az RMDSZ-től.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!