Közzétették az érettségi írásbeli vizsgáinak óvás előtti eredményeit
Közzétették az oktatási minisztérium honlapján az érettségi írásbeli vizsgáinak óvások előtti, tehát még nem végleges eredményét.
A minisztérium közlése szerint a résztvevők 76,4 százalékának sikerült a vizsgája, tehát ennyien szereztek mindenből minimum 5-ös érdemjegyet, és lett az átlaguk nagyobb 6-osnál. Ez valamivel jobb, mint a korábbi évek sikerességi aránya. Tavaly – az óvások előtt – az érettségizők 72,8 százalékának volt sikeres érettségije, míg tavalyelőtt 73,3 százaléka teljesítette az említett feltételeket.
Az eredményeket megyénként, a vizsgázók kódja és az elért eredmények alapján listázzák.
A fellebbezés előtti eredmények a vizsgázók kódjai, illetve az oktatási intézmények szerint a magyar tagozatos iskolákkal is rendelkező megyékben itt érhetőek el:
- Arad megye
- Bákó megye
- Bihar megye
- Beszterce-Naszód megye
- Brassó megye
- Bukarest
- Fehér megye
- Kolozs megye
- Krassó-Szörény megye
- Kovászna megye
- Hunyad megye
- Hargita megye
- Máramaros megye
- Maros megye
- Szilágy megye
- Szatmár megye
- Temes megye
Óvást személyesen a vizsgaközpontban vagy elektronikus úton lehet benyújtani ugyanaznap, július 8-án 12 és 18 óra között. A végleges eredményeket július 12-én függesztik ki. A listákon a diákok neve helyett egy egyéni kód jelenik meg.
Az oklevél megszerzéséhez az érettségizőknek három feltételnek kell együttesen megfelelniük: részt vettek a nyelvi és digitális készségeik felmérésén, illetve az összes írásbeli vizsgán; az írásbeli vizsgák mindegyikén legkevesebb 5-ös osztályzatot kaptak; az írásbeli vizsgák osztályzatainak átlaga legkevesebb 6-os.
Több Kolozs megyei magyar iskola szülői szövetsége a tanügyminisztériumhoz fordult, miután kiderült, hogy Kolozs és Bihar megyei iskolákban nem jelölték meg szkenneléskor a magyar tagozatos diákok román dolgozatait, míg ezt a többi megyében az országos érettségi bizottság elnökének útmutatása szerint megtették. A tanügyminisztérium az eredmények közzététele előtt hivatalosan nem reagált erre a beadványra.
A helyzet miatt panasszal fordult az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz az Advocacy Group for Freedom of Identity (Jogvédő Csoport az Identitás Szabadságáért – AGFI) jogvédő szervezet.
A Transtelexnek a nevük elhallgatását kérő pedagógusok azt mondták, szerintük egyrészt már a magyar tagozatosok számára kidolgozott speciális tanterv is rossz megközelítésen alapszik, másrészt a 2024-es generáció számára kitalált megoldás szabálytalanságokat tartalmaz és „izomból” gyakorolt érdekvédelem volt. Felvetéseiket részben cáfolta Vörös Alpár, a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatója, aki szerint megalapozott volt az aggodalom a 2024-ben érettségiző magyar diákok hátránya miatt.
Király Attila, a Báthory István Elméleti Líceum szülői szövetségének elnöke úgy vélte, nehéz utólag változtatni a magyar tagozatos diákok román érettségije körül kialakult helyzeten, mert az, hogy a dolgozataikat magyar tagozaton oktató romántanárok javítsák, nem volt megfelelően előkészítve, és nem is várható el, hogy egy ilyen procedurális változtatást néhány nappal a vizsga előtt bevezessenek.
Megkérdeztünk kolozsvári a diákokat is a tapasztalataikról és arról, hogy mit gondolnak a román érettségi dolgozataik javításáról.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!