Greenpeace: Hatalmas klímakárokat okoznak a Neptun Deep kitermeléssel néhány évnyi profitért

A Greenpeace azonnali leállítását követeli a Neptun Deep gázmező kitermelésének a Fekete-tengerben, mivel ez veszélyezteti a tengeri biodiverzitást és súlyosbítja a klímaválságot. Az OMV éves közgyűlésén a Greenpeace aktivistái felhívták a figyelmet a fosszilis gázkitermelés végzetes következményeire egy hatméteres fúrótoronnyal, amelyet Bécsben, a Karlsplatzon helyeztek el, írja a Spotmedia az Agerpresre hivatkozva.

A „Ne pusztítsák el a Fekete-tengert” jelszóval az ökológusok kritizálják az OMV nyereségorientált fosszilis tüzelőanyag expanzióját, amely rendkívül káros a klímára és a biodiverzitásra. A Greenpeace szerint a Neptun Deep az EU legnagyobb tervezett fosszilis gázprojektje, amely ellentétes minden klímavédelmi erőfeszítéssel. Az OMV hatalmas klímakárokat fog okozni néhány évnyi profitért, amit végül mindannyiunknak meg kell fizetnünk.

A környezetvédelmi hatástanulmányok szerint a kitermelés 2047-ig több mint 200 millió tonna üvegházhatású gázt termel majd, ami nagyjából egyenlő Románia háromévi kibocsátásával. A projekt 20 éve alatt vegyi anyagokkal szennyezett vizet fognak a tengerbe ereszteni, ami veszélyezteti a már amúgy is fenyegetett fekete-tengeri delfineket. A projekt fokozza a már meglévő nyomást a Fekete-tenger ökoszisztémájára, amelyet már amúgy is sújt a háború, a tengeri aknák és a műanyag szennyezés.

Ezek a hatások összességében súlyosan veszélyeztetik a tengeri biodiverzitást és hozzájárulnak a globális klímaválság súlyosbodásához. Az OMV tervei az OECD irányelveit is megsértik a felelős üzleti gyakorlatokat illetően, és a Greenpeace panaszt tett az OECD-nél.

A Greenpeace Románia pert indított az OMV Petrom és a Romgaz cégek, valamint a helyi önkormányzatok ellen a jóváhagyási folyamatok szabálytalanságai és az átláthatóság hiánya miatt. Emellett petíciót indítottak a Fekete-tenger védelmére és a Neptun Deep projekt leállítására.

Az OMV Petrom és a Romgaz 2023 júniusában jelentette be a végleges döntést arra vonatkozóan, hogy kitermelik a Neptun Deep földgázmezőt, amivel Románia az Európai Unió legnagyobb földgáztermelőjévé válna. A rendkívüli nyersanyagtartalékot több mint tíz éve fedezték fel, és kitermeléséhez 10 kutat, 3 tenger alatti termelési rendszert és a hozzájuk kapcsolódó gyűjtővezeték-hálózatot, egy tengeri platformot, a Tuzlába vezető fő gázvezetéket és egy gázmérő állomást kell kiépíteni.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!