Tánczos Barna kizárná a Román Akadémiát a medvék kilövési kvótájának a meghatározásából
2023. augusztus 9. – 13:51
Olyan törvényjavaslat beterjesztését tervezi Tánczos Barna korábbi környezetvédelmi miniszter, ami kiiktatja a Román Akadémiát a barnamedvék kilövésére vonatkozó vadászati kvóták meghatározásából – írja a G4Media.
Tánczos kedden a Prima News csatorna vendége volt, ahol a barnamedvék kilövési kvótájáról beszélgettek. Az RMDSZ-es szenátor a műsorban a portál szerint azt nyilatkozta, hogy a Román Akadémiának nincs jogalapja kvótajavaslatot tenni. A törvény konzultációs kötelezettséget ír elő, és miniszterként az intézmény iránti tiszteletből nem akarta kizárni a folyamatból az akadémiát, de arra a következtetésre jutott, hogy a Román Akadémiának nincs mit keresnie ebben a jogalkotási folyamatban, majd azt is kijelentette:
“szenátorként törvényalkotási projektet fogok benyújtani a Román Akadémia kizárására a jogalkotási folyamatból, mert nincsenek szakembereik.”
Tánczos szerint erre az a megoldás, ha a barnamedvékre vonatkozó kilövési kvótát a törvény állapítja meg, és a parlament szavaz róla, amelyet a nép, az emberek választottak meg, nem pedig a medvék.
Tánczos Barna korábbi környezetvédelmi tárcavezető minisztersége utolsó napján jelentette be, hogy aláírta azt a rendeletet, amely szerint 426 barnamedvét megelőzési céllal, újabb 55 példányt pedig beavatkozási céllal lehet kilőni. A rendelethez viszont előzetesen nem kérték a Román Akadémia természeti emlékek gondozásáért felelős bizottságának (CMN) hozzájárulását, csak később kérték a rendelet jóváhagyását. A kéréshez az Országos Erdészeti Kutatási és Fejlesztési Intézetnek azt a tanulmányát sem csatolták, amelynek alapján a tárca az intervenciós kvótákról döntött. Akkor az akadémia azt közölte, hogy akkor fogja elemezni a kérést, ha a minisztérium a rendelet dokumentációját kiegészíti az említett tanulmánnyal. Végül Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter július végén jelentette be, hogy a Román Akadémia javaslata alapján a tárca 140-re csökkenti a barnamedvék megelőzési célú kilövésének a kvótáját, míg a beavatkozási célú kvótát 80-re emeli.
“Nem fogok vitába bocsátkozni a Román Akadémia szakembereivel” – mondta akkor Fechet.
A hatályos törvények szerint szerint indokolt esetben a környezetvédelmi minisztérium a tárcavezető utasítására, a Román Akadémia előzetes véleményezése alapján megállapíthat vadgazdálkodási intervenciós kvótákat, „feltéve, hogy nincs elfogadható alternatíva, és a derogációk nem veszélyeztetik az érintett fajok populációinak megmaradását a természetes élőhelyükön”.
A Tánczos Barna által aláírt rendelet ellen több civil szervezet is tiltakozott, elsősorban azt kifogásolták, hogy nem készült megfelelő tudományos felmérés, amire egy szakszerű vadgazdálkodás alapulhatna. A WWF azt állította, a rendelet valószínűleg nem oldja meg a medvék jelentette problémát, mert a rendelkezés elsősorban nem a habituált medvéket érinti, amelyek már hozzá vannak szokva az ember jelenlétéhez, és amelyek az emberrel való konfliktusok főszereplői, hanem épp azokat a nagytermetű hímeket, melyek egyébként nem hajlamosak bejárni a településekre.
Mivel a megelőzési kvóta a domináns hímeket (amelyek nem okoznak kárt!) célozza meg, nem pedig a települések közelében elszaporodott fiatal medvéket, és nem határoz meg szilárd elveket (a habituált medvék számának és implicite a konfliktusok számának csökkentése szempontjából), a problémák még a medveállomány csökkenése mellett is fennmaradnak”
– mondta akkor a Tánczos Barna által elfogadott rendeletről Cristian-Remus Papp, a WWF Románia Vadon élő fajok osztályának koordinátora.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!