Pluralizmus Erdélyben: Kampány eleji nyílt levél az RMDSZ jelöltekhez

2024. április 20. – 08:16

Pluralizmus Erdélyben: Kampány eleji nyílt levél az RMDSZ jelöltekhez
Winkler Gyula és Vincze Loránt Bocskor Andrea fideszes EP-képviselővel a XXX. Fidesz Kongresszuson 2023 novemberében – Fotó: Bocskor Andrea Facebook-oldala

Másolás

Vágólapra másolva

A Pluralizmus Erdélyben kezdeményező csoport már 2024 januárjában nyílt levélben fordult Winkler Gyula RMDSZ EP-képviselőhöz, aki újabb mandátumra kér szavazatokat az erdélyi magyaroktól. Már ebben a levélben is szembesítették az RMDSZ-es politikust azzal, hogy Winkler egyre inkább a fideszes retorikát alkalmazza, és az elhibázott brüsszeli döntésekről, a mélyzöld és balliberális EP-vezetésről beszél, amelyet nézete szerint le kell váltani. Az elmúlt hónapok során az EP-jelöltek, beleértve a rövid lista második helyezettjét, Vincze Loránt EP-képviselőt is, következetesen ragaszkodtak ehhez a diskurzushoz. A Transtelex Dialóg februári kiadásában, amikor Csoma Botonddal, az RMDSZ szóvivőjével vitáztunk, ezek a kérdések is felmerültek, a szóvivő válaszát itt lehet elolvasni és megnézni. A Pluralizmus Erdélyben újabb nyílt levelében ismét fölteszi azokat a kérdéseket, amelyekre választ vár a képviselőktől. A levelet az alábbiakban módosítások nélkül közöljük.

Néhány napja minden közszolgálati médiában, és Önök által finanszírozott, kereskedelminek mondott portálon, halljuk a kampányszövegeket: „Kell az erdélyi magyar parlamenti képviselet Brüsszelbe!” „Hallassuk a hangunkat, mutassunk erőt!” és hogy: „Minden romániai magyarra számítunk!”

Tudjuk, hogy a Pluralizmus Erdélyben csoport és környezete nem egy hatalmas közösség, pár száz, vagy talán ezer szimpatizáns, akik szeretnénk az erdélyi magyarság sokszínűségét valóságként megélni, különböző véleményeket, legalább arányuknak megfelelően a nyilvánosság felszínén tartani.

Mi is aggódunk a romániai magyarság jövőjéért, nem tudjuk passzívan nézni, ahogy távoznak a jól felkészült erdélyi magyarok az országból, hogy megszűnt az országon belül a román-magyar párbeszéd, vagy ahogy választott vezetőink már-már szolgamódra próbálnak megfelelni a magyarországi, egyre kevésbé demokratikus, és az európai értékektől elszakadó kormány politikájának.

Hiszen tudják: többször próbáltunk Önökkel párbeszédet kezdeményezni. Eddig semmilyen jelzésünkre nem reagáltak, az Önök által működtetett sajtó véleményünket, álláspontjainkat, jobbítási szándékunkat elhallgatta. Most is megpróbáljuk komolyan venni a felhívásaikat, hogy mindenkire számítanak, mert úgy gondoljuk, hogy valóban fontos mindenki véleménye.

Ezért újra megkérdezzük önöket:

  • A kampány alaphangja, – ami bizonyosan zavart kelt a választók körében az –, hogy az Európai Bizottság rossz döntéseit fogják megváltoztatni leendő EP képviselőink. Várható-e egy konkrét felsorolás azokról a téves döntésekről, melyeket szeretnének kijavítani/megváltoztatni?
  • Számunkra érthetetlen, hogyan állíthatják azt, hogy „Románia tiltja a magyar nyelv és a közösségi szimbólumaink használatát”, ami egyáltalán nem felel meg a valóságnak. A magyar nyelv használata nem tiltott Romániában, és korábban az RMDSZ azzal kampányolt, hogy a zászlótörvényként emlegetett 1974/75-ös számú törvény végrehajtási utasításaiba (2001/1157 sz. kormányhatározat) bekerült a következő passzus „azok az etnikai kisebbségek, amelyek országos szervezettel rendelkeznek, rendezvényeiken használhatják saját jelképeiket”. Mikor módosult ez a jogszabály? És valóban az EP volna hivatott erről dönteni?
  • Lesz-e a jövőben saját utat járó erdélyi magyar elképzelés a brüsszeli és strasbourgi politizálásban, vagy továbbra is mindenben alárendelődnek a Fidesz-KDNP elvárásainak?
  • Még mindig „mélyzöldnek” bélyegzik a jogos, a klímaváltozással kapcsolatos aggodalmakat, azok politikai képviseletét?
  • Mit jelentsen a „progresszív politika” ismételt elutasítása? Miért használják a kifejezést pejoratív értelmezéssel? Milyen alternatívája van a haladó gondolkodásnak?
  • A Minority Safe Pack bukása után van-e elképzelésük arról, hogyan lehet az EU-ban a kisebbségek védelmének közös politikai vagy jogi kereteket teremteni?

Válaszukat várjuk, még inkább a gyakorlati lépéseiket, hogy mi is bízhassunk abban, és másokat is biztatva mondhassuk: valóban számít minden magyar véleménye.

2024. április 19.

Tisztelettel,

a Pluralizmus Erdélyben

kezdeményező csoport

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!