Kapu Tibor visszatért a Földre

Kapu Tibor visszatért a Földre
Kapu Tibor, miután kiszállt a Dragon kapszulából – Fotó: Axiom Space

135

Ezt a közvetítést már lezártuk.

A visszatérés egészét az Axiom Space YouTube-csatornáján vissza tudja nézni:

„Küldetés teljesítve! Kapu Tibor újra a Földön! Hatalmas büszkeség Magyarországnak!” – írta a miniszterelnök Facebookon az Ax-4 visszatérésére. A magyar űrhajóst Szijjártó Péter is köszöntötte a közösségi oldalon, ő azt írta: mertünk nagyot álmodni.

A csapatot az orvosi tiszt köszöntötte elsőként a Shannon fedélzetén. Az űrhajósok kezdetnek néhány használati tárgyat adtak ki a kapszulából, többek között a tabletjeiket és a lábtámaszukat. A kiszállás hosszú folyamat volt, hiszen az űrhajósok biztonságosan rögzítve voltak a járműben, és a gravitációs környezetet is újra szokniuk kellett.

Elsőként Peggy Whitson hagyta el a Dragont, majd Shubhanshu Shukla indiai űrhajós. Őket követte a lengyel Sławosz Uznański-Wiśniewski, majd Kapu Tibor. Mindannyian mosolyogva szálltak ki a kapszulából.

Peggy Whitson kiszáll – Fotó: Axiom Space
Peggy Whitson kiszáll – Fotó: Axiom Space

Átemelték a Dragont a SpaceX Shannon nevű visszaszállító hajójára. A fedélzeten egy sárkányfészek nevű rögzítőre kerül a kapszula, ezen a fészken fog várakozni addig, amíg az űrhajósok ki nem szállnak az űreszközből.

Fotó: Axiom Space
Fotó: Axiom Space

A SpaceX már meg is osztotta a videót a Dragon ernyőnyitásáról. Ez a visszatérés utolsó szakasza a landolás előtt, az ernyők feladata, hogy lassítsák az űreszközt.

Megközelíti a földi csapat a Dragont, két motorcsónak érkezik az űrkapszulához. Ez a szakasz nagyban függ attól, hogy milyen a legénység egészségügyi állapota. A Dragont ki fogják emelni a tengerből a SpaceX Shannon hajójára, az ejtőernyőket összeszedik az óceánból, az űrhajósokat pedig, ha minden rendben van, helikopterrel szállítják majd a szárazföldre, ahol megkezdődhet a részletes orvosi kivizsgálás.

Megerősítették, hogy biztonságban visszaért a Dragon űrkapszula a Földre, Peggy Whitson bejelentkezett a járműből. A földi személyzet egy része csónakon közelítette meg az űrkapszulát.

A tervek szerint időben kinyíltak a Dragon űrkapszula fő ejtőernyői, jelenleg kicsit több, mint ezer méterre vannak a felszíntől:

Úgy tűnik, mind a négy űrhajós jól van a Dragon űrkapszula fedélzetén, Peggy Whitson parancsnok be is jelentkezett a földi személyzetnek.

Az Axiom Space közben megmutatta, hogy fest a légkörbe belépő Dragon:

Fotó: Axiom Space
Fotó: Axiom Space

Ez volt az az Axiom-misszió, ami a legtöbb tudományos kísérletet végezte a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. Az űrhajósok 31 ország hatvan kísérletét és kutatását végezték el, ezekből Kapu összesen 19 tudományos kísérlettel készült az ISS-re.

Az Axiom Space volt az, amelyik először küldött tudományos kísérleteket is végző magánmissziót a Nemzetközi Űrállomásra.

Az Axiom Space 4-es missziójának űrhajósai 31 ország körülbelül hatvan kísérletét és kutatását végezték el az ISS-en. Kapu összesen 19 tudományos kísérlettel készült az űrállomásra, alapvetően hatféle kategóriába sorolható kísérleteket végzett, illetve magát az űrkutatást is népszerűsítette, például középiskolások is kérdezhették az űrhajóst, fiatal rádióamatőrökkel beszélgetett, és fizikaórát is tartott az ISS-ről.

A tudományos kísérletek között van 3D-nyomtatással, űrruhákkal, ionhajtóművekkel, emberi DNS-sel, mikrobiommal és érzékeléssel kapcsolatos is, a teljes listát ide kattintva tudja megnézni. A kísérletek legtöbbje most visszaérkezik Kapuval a Földre, de néhányat Dragon-teherűrhajó fog majd visszaszállítani később.

A légkörbe lépés során lesz egy nagyjából 6 perces szakasz, amikor a Dragon űrkapszulának a körülötte keletkező plazma miatt megszűnik a kommunikációja a földi kiszolgáló személyzettel.

Az egész visszatérési folyamat teljesen automatikus, az űrhajósok nem irányítják a kapszulát, csak monitorozzák a földi személyzettel együtt.

Az orrkúp feladata, hogy megvédje a benne található dokkoló mechanizmust a súrlódástól a légkörbe lépés során.

A Dragon űrkapszula Kalifornia partjainál, vízen fog landolni, az űrhajósokat pedig a SpaceX Shannon nevű visszaszállító hajója fogja összegyűjteni. Itt a fedélzeten lévő szakértők megbizonyosodnak majd arról, hogy minden rendben van az űrhajósokkal, majd helikopterrel a szárazföldre szállítják őket.

A SpaceX weboldalán élőben lehet követni a Dragon és a Nemzetközi Űrállomás mozgását is.

Fotó: Spacex / Dragon
Fotó: Spacex / Dragon

Most jöhet az űrhajó hátsó moduljának leválasztása. Ennek az első szakasza a mechanikus rögzítőelemek feloldása, ami szintén megtörtént. Mindez még mindig az előtt történik, hogy az eszköz belépne a Föld légkörébe

A hátsó modul nem tér vissza a bolygóra, elég a légkörben míg a kabin ejtőernyőkkel leszáll.

A miniszterelnök a TV2 élő közvetítését osztotta meg, ahol éppen arról beszél Kapu Tibor családja, hogy csilisbabbal várják haza az űrhajóst.

Ez a tervek szerint nagyjából 18 percig tart, de akár 24 percig is elhúzódhat, és az a célja, hogy az űrhajó belépjen a légkörbe vezető pályára. Még a légkörbe lépés előtt következik a törzsegység leválasztása, majd az űreszköz belép a Föld légkörébe, és leszáll.

Az Ax-4 misszió július 14-én dokkolt ki az űrállomásról egy néhány órás folyamattal, amiről itt írtunk bővebben.

A kidokkolás során az űrhajósok először bemásztak a Grace névre keresztelt Dragon kapszulába, Kapu segített felöltözni a többieknek, és beszíjazta őket, majd saját magát is biztonságba helyezte. Ezután a nyomáscsökkentés kezdődött meg a kapszulában, a jármű lassan elkezdte átállítani magát a saját fenntartó rendszereire, miután lezárták a zsilipkapukat. A rögzítőkampók, amivel a Dragon a Harmony modulhoz csatlakozott, percek alatt kinyíltak. A leválás idején az ISS éppen India felett haladt el.

Az eltávolodási manőver során a Dragont először ellökték az űrállomástól, majd a fúvókáit használva távolodni kezdett. Ekkor még egyszerre haladt az ISS-szel, majd biztonságos távolságba került az űrállomástól, és elindult a Föld felé.

A következő nagyjából 22 órában a fázisgyújtások során a Dragon olyan pályasüllyesztő manőversorozatot hajtott végre, ami a Föld feletti útvonalát a kívánt leszállási helyhez igazítja. A kapszula aztán elvégezte a fékgyújtást, ami akár 24 percig is eltarthat, hogy belépjen a légkörbe vezető pályára.

Még a légkörbe lépés előtt következik a törzsegység leválasztása, majd az űreszköz belép a Föld légkörébe, és leszáll. A Dragon két fékezőernyője körülbelül 5,5 km-es magasságban nyílik majd ki a Csendes-óceán felett, majd nagyjából 2 km-nél követi őket a négy fő ejtőernyő. A kapszula körülbelül 27 kilométer per órás sebességgel érkezik majd a vízbe. Az egész folyamat teljesen automatikus.

Ha minden jól megy, a Dragon kapszula kedd délelőtt fél 12 körül Kalifornia partjainál ér majd földet, vagyis pontosabban vizet, mivel a Csendes-óceánban fog landolni. Ez egyébként egész különleges helyszín, korábban mindig Florida közelében, az Egyesült Államok keleti partvidékére érkeztek az ISS-űrhajósok.

„Bár erősen korlátozott volt a hozzáférésem az otthoni hírekhez az elmúlt három hétben, úgy hallottam, hogy sok minden történt, és sok minden változott” – mondta Kapu az ISS-en tartott búcsúbeszédében.

Azt is mondta, hogy azt el tudja mondani, hogy az űrállomáson mi történt: rengeteg munka, rengeteg tudomány, ötlet és kitartás annak érdekében, hogy a programot sikerre vigyék. „Magyarország az elmúlt hetekben visszakerült a világűr térképére, és higgyétek el, ez idefentről nagyon jól látszik” – tette hozzá, megjegyezve, hogy az elmúlt hetekben az ország éveket lépett előre olyan tudományterületeken, mint a biológia, a dozimetria, a táplálkozástudomány és a termékfejlesztés.

Cserényi Gyula tartalékos űrhajós Facebookra posztolt a misszió indulása előtt, és azóta is rendszeresen bejelentkezett a közösségi médiában. Cserényi Houstonból támogatta az űrhajósok munkáját.

„Megtisztelő annak a kitartó csapatnak a tagjának lenni, amely folyamatosan dolgozik a közös sikerért – van, aki a Földön, van, aki az űr határán” – írta Instagramon.

Kapu Tibor dokkolás előtt és után is üzent a magyaroknak, felröppent a hír, hogy ekkor Magyar Pétertől idézett volna: azt mondta ugyanis, hogy „egynek minden nehéz, sokaknak semmi sem lehetetlen”. Magyar Péter is gyakran ezzel zárja beszédeit – sőt, a Tisza Sziget oldalán ki is van emelve tőle ez az idézet. Gyorsan felröppent tehát a hír, hogy Kapu Magyartól idézett az űrutazása során.

Ez azonban eredetileg nem egy Magyar-idézet, hanem Széchenyi Istvántól származik. Egészen pontosan a Lovakrul című művéből.

A HUNOR űrprogram kommunikációs osztályának vezetője a Telex megkeresésére azt mondta: visszautasítják, hogy Magyar Pétertől idézett volna Kapu, és „akikben van egy minimális tisztelet is a magyar tudomány iránt, azoknak Széchenyi István emléke mellett egyértelmű, hogy egy olyan pillanatban, mint amilyet Kapu Tibor átélt, nem lehet mástól idézni, mint a legnagyobb magyartól”.

Kapu Tibor Orbán Viktorral is beszélgetett az ISS fedélzetéről, aki azt mondta az űrhajósnak, hogy nem beszélgethetnek politikáról, hadügyről, vallásról, reklámról, genderről, felmelegedésről és áltudományokról, de azért megkérdezte tőle, hogy látszik-e az űrből a háború.

A miniszterelnök látszólag utalt a Pride-ra, rákérdezett, hogy működik-e odafenn a józan ész, hogy mit adnak enni az űrhajósnak, és elmondta, hogy miért van még nála is jobb helyzetben most Kapu.

A beszélgetésről itt írtunk bővebben.

A magyar űrhajós és az Ax-4 misszió június 25-én indult el a Nemzetközi Űrállomásra sokszoros halasztás után. Az eredeti tervek szerint még 2024-ben indult volna, amit aztán 2025 tavaszára, majd végül nyárra tolták át.

Az első kitűzött pontos időpont május 29-e volt, aztán júniusra halasztották a fellövést, hogy aztán június 9-én, vagyis hétfőn az erős szelek miatt megint eltolják azt. Aztán a SpaceX rakétáján fedeztek fel egy szivárgást.

A következő bukkanó az volt, hogy a Nemzetközi Űrállomás orosz Zvezda moduljában jelent meg gyanított szivárgás, ezt sikerült helyreállítani, de az Axiom szerint a NASA-nak idő kellett ahhoz, hogy megbizonyosodjon arról: a Föld körül keringő állomás képes-e négy másik asztronautát fogadni. Végül június 25-én hazai idő szerint reggel valamivel fél 9 után, némi technikai probléma elhárítása után elindult az ISS-re. A fellövést ide kattintva nézheti vissza.

Az űrhajósok végül több mint egynapos út után június 26-án érték el az űrállomást, ahol Takuya Onishi kapitány, Kirill Peszkov, Nichole Ayers, Anne McClain, Johnny Kim, Alexej Zubritszki és Szergej Ryzhikov várta a Dragont.

Kapu az út során magyarul is beszélt az űrkapszulából. „Szeretnék minden magyarhoz is szólni a világűrből, rövid leszek, mielőtt elérzékenyülnék, vissza fogom adni a mikrofont” – mondta. „Tudom, hogy mennyire vártátok ezeket a pillanatokat otthon, hasonlóan voltunk ezzel mi is, az egyetlen dolog, amit sajnálok az egész küldetés és felkészülés során, az az, hogy amikor a várakozás pillanatai megtörténtek a kis országunkban, nem lehettem veletek. De remélem, hogy sor kerül erre is majd a küldetés után nem sokkal. Rettenetesen hálás és büszke vagyok, hogy magyarként itt lehetek, és tényleg különleges érzés volt percekkel ezelőtt látni a kis országunkat a világűrből. Remélem, hogy ti is ennyire büszkék lesztek a küldetésre, mint én, még találkozunk” – mondta.

A küldetést 14 naposra tervezték, de az Ax-4 űrhajósai végül 18 napot töltöttek az ISS fedélzetén.

2021-ben jelentette be Szijjártó Péter, hogy magyar űrhajóst küldünk a világűrbe, nem sokkal később pedig magyar kormány elfogadott egy 99 millió dolláros (nagyjából 30 milliárd forintos) űripari fejlesztési programot. Ennek csak egy szelete a HUNOR projekt (Hungarian to Orbit), ami a NASA egyik partnerével, az amerikai Axiom Space-szel együtt valósul meg. A program fő fókusza inkább az, hogy Magyarország is részt vegyen a szakértők által űripar 2.0-nak nevezett ökoszisztémában.

A magyar űrprogramról ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!