A brassói reptérnek több utasa volt tavaly, mint a marosvásárhelyinek

2025. január 21. – 14:39

Másolás

Vágólapra másolva

Románia 17 repülőterének összesített utasforgalma a múlt évben közel 6 százalékkal nőtt 2023-hoz képest és 12 százalékkal 2019-hez képest – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének összesítéséből.

A tájékoztatásuk szerint az ország legforgalmasabb légikikötője természetesen az otopeni-i Henri Coandă Nemzetközi Repülőtér volt, ahol 15,94 millió utas fordult meg, utána következik a kolozsvári Avram Iancu Nemzetközi Repülőtér 3,26 millió, majd a iași-i reptér 2,19 millió utassal. Érdekesség, hogy a bő másfél éve átadott brassói reptér a kilencedik a sorban 227 ezer utassal, és megelőzik a marosvásárhelyi Transilvania Nemzetközi Repülőteret, ahol 213 ezren fordultak meg.

A romániai repülőterek utasforgalma 2024-ben – Forrás: AAR
A romániai repülőterek utasforgalma 2024-ben – Forrás: AAR

Az utaslétszámok alakulása annak fényében különösen érdekes, hogy a repülőtérnek gondjai voltak a légitársaságok megtartásával. A Székelyföldet is kiszolgáló Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőteret 2023 júniusában nyitották meg. A Dan Air volt az légitársaság, amely rögtön nyitás után járatokat indított a vidombáki létesítményből, majd Wizz Air is csatlakozott hozzá. A Dan Air 2023 novemberétől viszont már nem indít járatokat, mert sokáig elmaradt a repülőtér 12 órás működési idejének a meghosszabbítása. Tavaly januárban jelentették be, hogy júniustól a Fly Lili légitársaság is üzemeltet járatokat a brassói repülőtérről. A Fly Lili decemberben aztán már azt közölte, hogy ők is otthagyják a légikikötőt. Akkor Adrian Veștea, a Brassó megyei tanács elnöke azt nyilatkozta, hogy idéntől majd a RyanAir jön a helyébe. Igaz, közben a WizzAir elindította a várva várt Budapest és Brassó közötti járatait, amik a hírek szerint elég magas kihasználtsággal működnek.

Közben azért a marosvásárhelyi repülőtéren is fejlesztések zajlanak, de így is elég jelentős volt az utasforgalmuk visszaesése. 2023-ban még 262 997-en fordultak meg a marosvásárhelyi légikikötőben, tehát 18,8 százalékos volt a visszaesésük. A brassói repülőtér utasforgalmát nem nagyon érdemes hasonlítani a korábbiakhoz, mert 2023-ban csak fél évig működtek, és 79 011-en fordultak meg ott.

A kolozsvári reptér utasforgalma 3 240 750-ről mintegy 0,78 százalékkal, szám szerint 26 ezerrel nőtt egy év alatt. Egyébként a listán mögötte következő iași-i repülőtér, illetve a temesvári repülőtér forgalma némileg visszaesett tavaly 2023-hoz képest.

Az Agerpres a Romániai Repülőterek Szövetségének tájékoztatása alapján azt írja, hogy az ország légikikötőiben tavaly összesen 26,033 millió utast regisztráltak, míg az előző évben 23,235 milliót. A nemzetközi járatokon ugyanakkor 7 százalékkal nőtt, a belföldi járatokon pedig 6 százalékkal csökkent az utasok száma 2023-hoz képest.

Az AAR szerint az utasforgalom növekedéséhez hozzájárult, hogy Románia 2024. március 31-én csatlakozott a légi közlekedésben a schengeni övezethez. E dátum után az utasok 70 százaléka a schengeni térségen belül, 30 százaléka pedig a schengeni övezeten kívüli célállomásokra/célállomásokról utazott.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!