A Neptun Deep kitermelésből származó román földgázt készül exportálni az OMV Németországba
A fekete-tengeri Neptun Deep lelőhely 100 milliárd köbméterre becsült földgáztartalékainak elenyésző hányadát, mindössze 1 százalékát készül Románia Németországba exportálni – tájékoztatott szerdán az energiaügyi minisztérium. Közleményében a tárca a Reuters hírügynökségnek arra az értesülésére reagált, miszerint az osztrák OMV csoport ötéves megállapodást írt alá a német Uniper vállalattal a Neptun Deep kitermeléséből származó gáz 2027-től kezdődő kiviteléről.
Az energiaügyi minisztérium arról biztosította a közvéleményt, hogy a Neptun Deep beruházásban résztvevő két cég, a Romgaz és az OMV Petrom a törvényes előírások betartásával, Románia energiabiztonságát szem előtt tartva dönt a kitermelt gáz jövőbeni kereskedelmi hasznosításáról.
A tárca emlékeztetett arra is, hogy Románia vállaltan hozzájárulna az európai energiabiztonsághoz. Az ország pedig a Neptun Deep földgázmező 2027-től kezdődő kitermelésével teljesíteni is tudja ezt a vállalását, mert a jelenlegi belföldi földgáztermelés már most fedezi a teljes fogyasztást.
„Ilyen körülmények között határozottan kijelenthetjük: nem áll fenn annak a veszélye, hogy a romániaiak földgáz nélkül maradnak, országunk kiváltságos helyzetben van a regionális energiabiztonság biztosítása szempontjából, beleértve a Moldovai Köztársaság energiabiztonságát is” – olvasható a közleményben.
A Reuters korábban azt közölte, hogy azután kötött megállapodást az OMV a Neptun Deep lelőhelyen kitermelt földgáz németországi értékesítéséről, hogy Oroszország január elsejétől leállította az Ukrajnán keresztül történő gázszállítást. Megjegyzik, a leszerződött gázmennyiség Németország 2024-es importjának mintegy 1,5 százalékát teszi ki.
A Neptun Deep – a becslések szerint 100 milliárd köbméter kitermelhető gázzal – az EU egyik legjelentősebb földgázlelőhelye. A kitermelés 2027-es megkezdésével Románia az EU legnagyobb gáztermelőjévé és első ízben nettó gázexportőrré válik. Azt a Reuters is megjegyzi, hogy a román törvények értelmében az államnak elővásárlási joga van a projektben kitermelt gázra.
Az OMV Petrom – amelyben az osztrák OMV a többségi tulajdonos, a román államnak 20,7 százalékos részesedése van benne – először 2012-ben jelentette be, hogy 42-84 milliárd köbméternyi gázt fedezett fel a Fekete-tengeren. Az OMV Petromnak a Romgazzal fele-fele arányban 2023-ban engedélyezték a kitermelést, és tavaly novemberben már meg is érkezett a gázmező kitermelésére hozott fúrótorony.
A kitermelést ugyanakkor több környezetvédő szervezet is kritizálta, állításuk szerint ez a „mérgező” beruházás veszélyezteti a Fekete-tengert. A gázmező kitermelésének beindítását a Greenpeace korábban öngyilkosságnak minősítette egy háborús övezet közelében a sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzés és a kockázatcsökkentő intézkedések előkészítése nélkül. A környezetvédelmi szervezet tavaly februárban azt közölte, hogy pert indít, amiért megfelelő környezeti hatástanulmány nélkül hagyták jóvá a fekete-tengeri gázkitermelést lehetővé tevő területrendezési tervet. A kitermelés környezetvédelmi engedélyének a visszavonására is felszólított a szervezet, illetve petíciót is indított ellene.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!