A Neptun Deep kitermelésből származó román földgázt készül exportálni az OMV Németországba

A fekete-tengeri Neptun Deep lelőhely 100 milliárd köbméterre becsült földgáztartalékainak elenyésző hányadát, mindössze 1 százalékát készül Románia Németországba exportálni – tájékoztatott szerdán az energiaügyi minisztérium. Közleményében a tárca a Reuters hírügynökségnek arra az értesülésére reagált, miszerint az osztrák OMV csoport ötéves megállapodást írt alá a német Uniper vállalattal a Neptun Deep kitermeléséből származó gáz 2027-től kezdődő kiviteléről.

Az energiaügyi minisztérium arról biztosította a közvéleményt, hogy a Neptun Deep beruházásban résztvevő két cég, a Romgaz és az OMV Petrom a törvényes előírások betartásával, Románia energiabiztonságát szem előtt tartva dönt a kitermelt gáz jövőbeni kereskedelmi hasznosításáról.

A tárca emlékeztetett arra is, hogy Románia vállaltan hozzájárulna az európai energiabiztonsághoz. Az ország pedig a Neptun Deep földgázmező 2027-től kezdődő kitermelésével teljesíteni is tudja ezt a vállalását, mert a jelenlegi belföldi földgáztermelés már most fedezi a teljes fogyasztást.

„Ilyen körülmények között határozottan kijelenthetjük: nem áll fenn annak a veszélye, hogy a romániaiak földgáz nélkül maradnak, országunk kiváltságos helyzetben van a regionális energiabiztonság biztosítása szempontjából, beleértve a Moldovai Köztársaság energiabiztonságát is” – olvasható a közleményben.

A Reuters korábban azt közölte, hogy azután kötött megállapodást az OMV a Neptun Deep lelőhelyen kitermelt földgáz németországi értékesítéséről, hogy Oroszország január elsejétől leállította az Ukrajnán keresztül történő gázszállítást. Megjegyzik, a leszerződött gázmennyiség Németország 2024-es importjának mintegy 1,5 százalékát teszi ki.

A Neptun Deep – a becslések szerint 100 milliárd köbméter kitermelhető gázzal – az EU egyik legjelentősebb földgázlelőhelye. A kitermelés 2027-es megkezdésével Románia az EU legnagyobb gáztermelőjévé és első ízben nettó gázexportőrré válik. Azt a Reuters is megjegyzi, hogy a román törvények értelmében az államnak elővásárlási joga van a projektben kitermelt gázra.

Az OMV Petrom – amelyben az osztrák OMV a többségi tulajdonos, a román államnak 20,7 százalékos részesedése van benne – először 2012-ben jelentette be, hogy 42-84 milliárd köbméternyi gázt fedezett fel a Fekete-tengeren. Az OMV Petromnak a Romgazzal fele-fele arányban 2023-ban engedélyezték a kitermelést, és tavaly novemberben már meg is érkezett a gázmező kitermelésére hozott fúrótorony.

A kitermelést ugyanakkor több környezetvédő szervezet is kritizálta, állításuk szerint ez a „mérgező” beruházás veszélyezteti a Fekete-tengert. A gázmező kitermelésének beindítását a Greenpeace korábban öngyilkosságnak minősítette egy háborús övezet közelében a sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzés és a kockázatcsökkentő intézkedések előkészítése nélkül. A környezetvédelmi szervezet tavaly februárban azt közölte, hogy pert indít, amiért megfelelő környezeti hatástanulmány nélkül hagyták jóvá a fekete-tengeri gázkitermelést lehetővé tevő területrendezési tervet. A kitermelés környezetvédelmi engedélyének a visszavonására is felszólított a szervezet, illetve petíciót is indított ellene.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!