22 ország magyarországi nagykövetsége tiltakozik a Pride betiltása ellen, Románia és az USA kivételével

187

22 ország magyarországi nagykövetsége írt alá közös állásfoglalást, amelyben „mély aggodalomukat” fejezik ki a Pride-ot betiltó törvény miatt, amelyet múlt héten szavazott meg a magyar Országgyűlés, írta a Reuters.

Az állásfoglalást többek között Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság is aláírta, de az Amerikai Egyesült Államok és Románia nem.

„Mi, az alulírott nagykövetségek, mély aggodalmunkat fejezzük ki a 2025. március 18-án elfogadott jogszabály miatt, amely a békés gyülekezéshez való jog és a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozását eredményezik” – áll a közleményben, amelyet a nagykövetségek internetes felületeiken is megosztottak.

Az Emberi Jogok Európai Egyezményére hivatkozva a nagykövetségek azt írják, hogy „elkötelezettek az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartása, védelme és gyakorlatba ültetése mellett, függetlenül a szexuális irányultságtól, a nemi hovatartozástól és a nemi jellemzőktől”.

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter újságírók kérdésére elutasította a nagykövetségek véleményét. „Szuverén állam vagyunk. Sosem fogadtuk el és nem is fogjuk soha elfogadni, hogy bárki kívülről mondja meg, hogy hogyan kellene élnünk” – mondta. „A magyar parlament dönti el, hogy milyen törvényeket fogad el, és milyeneket nem” – tette hozzá.

A Fidesz a gyermekek védelmére hivatkozva korlátozta a gyülekezési jogot. A törvény értelmében tilos lesz olyan gyűlést tartani, amely a homoszexualitást népszerűsíti, a szervezőket és a résztvevőket akár 200 ezer forintos pénzbírsággal is büntethetik. A törvény elfogadásának hírére utcai tüntetések voltak Budapesten, a szervezők pedig bejelentették, hogy a tiltás ellenére megszervezik a Pride-ot június 28-án.

Donald Trump amerikai elnök LMBTQ-közösséghez való viszonyulására jó példa, hogy bezáratta az úgynevezett diverzitás-egyenlősítés-inkluzivitás-hozzáférhetőség irodákat (DEIA), Mariann Edgar Budde püspöke, az Amerikai Episzkopális Egyház washingtoni egyházkerületének vezetője pedig irgalmat kért tőle az LMBTQ-közösség számára, „akik közül sokan féltik az életüket.”

A melegfelvonulások betiltására Romániában is volt már javaslat, két szélsőjobboldali képviselői nyújtotta be, de nem volt politikai támogatottsága. De nincs politikai támogatottsága a melegjogok bővítésének sem, Marcel Ciolacu miniszterelnök korábban azt mondta, ez nem tartozik a prioritásai közé és a romániai társadalom nincs rá felkészülve. Crin Antonescu, a kormánykoalíció elnökjelöltje pedig a Szociáldemokrata Párt február eleji kongresszusán kifejtette, hogy az USA elnökéhez és Románia miniszterelnökéhez hasonlóan úgy gondolja, hogy a család egy férfiből és egy nőből áll, és azt is hozzátette, hogy bár szerinte a szexuális szabadságot garantálni kell, ez intim kérdés, nem szeretne olyan országot, „ahol egyik héten heteroszexuális, másik héten homoszexuális felvonulás van”.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!