A Pride betiltása ellen vonultak utcára Budapesten, több hidat elfoglaltak a tüntetők

A Pride betiltása ellen vonultak utcára Budapesten, több hidat elfoglaltak a tüntetők
Fotó: Bődey János / Telex

Ezrek tüntettek a Pride-ot betiltó törvény ellen kedd este Budapesten, számolt be a Telex az eseményeket összefoglaló cikkében. A tüntetést Hadházy Ákos független képviselő hirdette meg kedd késő délutánra, Budapest belvárosába a gyülekezési jog korlátozása és a Pride betiltása elleni tiltakozásul.

A tüntetésen több ellenzéki politikus is megjelent vagy felszólalt, de rövid időre Németh Balázs, a közmédia ismert ex-hírolvasója, a Fidesz parlamenti frakciójának szóvivője is feltűnt. A tüntetők több helyen megakasztották az autó- és villamosforgalmat és négy hidat lezártak. A tüntetés a pesti oldalon zajlott, a rendőrség egyik hídon sem engedte át a tömeget Budára.

A tüntetésen Hadházy Ákos szólalt fel elsőként, aki békés tüntetésre biztatta az embereket. Azt mondta, „aki most itt a rendőrséggel akar lökdösődni, az vagy egy beépített ügynök, vagy nem érti a lényeget”, és arról is beszélt, hogy mindkét oldalon, ellenzékiek és kormánypártiak között is hazaszerető emberek vannak.

Hargitai Miklós író, az egykori Népszabadság újságírója a munkahelye bezárásáról beszélt. „Minden diktatúra a szabad sajtó korlátozásával kezdi a szabadság felszámolását” – mondta. Felvetette, hogy akár a YouTube-ot is lehetne külföldi médiának tekinteni, amely ellen a kormány fel tudna lépni. Arra kért mindenkit, hogy kövesse ki mindenki Facebookon Orbán Viktort, a közmédiát, „az összes propagandistát”, és támogassa a független sajtót, olvasással, előfizetéssel, vásárlással.

A tüntetésen az orbános transzparensek mellett megjelentek az Oroszországgal való kapcsolatot kritizáló szövegek, és az olyan plakátok is, amelyek szerint nem a Pride árt a gyerekeknek, hanem az, ha magukra hagyott csecsemők vannak a kórházban, vagy ha az oktatási rendszer nem működik.

Ezután a Momentum alelnöke következett. Lőcsei Lajos arról beszélt, hogy Orbán Viktor rendszere a jog ellen fordult, tudatosan egymásnak uszít csoportokat, korlátozza az egyének jogait. A Momentum alelnöke szerint Deák Ferenc és Széchenyi István forognának a sírjukban, ha látnák, hogy a parlament oroszpárti senkiháziak gyülekezete. Lőcsei arra kérte a magyar roma honfitársakat, hogy csatlakozzanak az ellenálláshoz.

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere arra kérte a közönséget, hogy menjen el minden tüntetésre, írjon alá minden petíciót, tiltakozzanak. Szerinte ami Oroszországban történik, a Pride 19 évvel ezelőtti betiltásával, a szabad sajtó megszüntetésével, ismerős forgatókönyv lehet. „Kérdés, hogy Orbán Viktor meddig jut el a diktatúrában” – mondta Baranyi, aki szerint Orbán olyan határt készül átlépni, aminek a túloldala már Oroszországban van. Szerinte, ha betiltják a Pride-ot, akkor nem lapítani kell, hanem „szivárványba öltöztetni ezt a várost.”

A tüntetésen felszólalt Daniel Freund német politikus, az Európai Parlament képviselője. Arról beszélt, hogy Magyarországon, Európa közepén az embereknek van tapasztalatuk a kormányok megdöntésében, tudják, miként kell kiűzni az oroszokat. Az EU adta szabadság fontosságáról beszélt, Orbán Viktorra utalva azt mondta, Budapesten az az egykori szabadságharcos fenyegeti leginkább a szabadságot, aki mostanra autoriter vezetővé vált.

Ezután újból Hadházy Ákos következett, aki szerint nem szabad a gyülekezési törvényhez alkalmazkodni, mert ez nemcsak a Pride betiltásról szól, hanem például az arcfelismerő rendszerek használatáról. A politikus szerint a módosítás egy nagyobb léptékű törvénycsomag bevezetése. Téved az, aki szerint ezeket kapkodva találta ki a kormánypárt, „Minden ki van számítva, a Pride-törvény csak az első lépés volt” – tette hozzá Hadházy.

Rendőrblokád a Szabadság hídon – Fotó: Bődey János / Telex
Rendőrblokád a Szabadság hídon – Fotó: Bődey János / Telex

A beszédek után a tüntetők egy része elindult Budára az Erzsébet hídon, de a híd budai végén felállt egy rendőrsorfal. Azt mondták az érkezőknek, hogy a híd le van zárva Buda felé, nem mehet át senki. A tüntetők nagyobb része a Szabadság hídhoz ment, itt a híd budai részéhez érve ugyanúgy a rendőrök blokádjába ütköztek, akik nem engedték át őket Budára. Ezután a tüntetők egy része átment a Petőfi hídra, ahol a villamossíneken vonulva zárták le a forgalmat. Egy másik csoport visszament az Erzsébet hídhoz, majd a budai oldalnál leültek az úttestre. A rendőrség leállította az időközben újraindult forgalmat, így este 9-kor egyszerre három hídat bénítottak meg a tüntetők.

A Petőfi hídról később a tömeg elindult a körúton a Blaha Lujza tér irányába, onnan pedig tovább az Oktogon felé. A tüntetők majdnem egészében elfoglalták a körutat. Mire a tömeg a Margit hídra ért, az Erzsébet hídról és a Szabadság hídról is elvonultak a tüntetők. A Margit-sziget magasságában, a rendőrsorfal előtt rövid időre megálltak a tüntetők, majd este 11 óra környékén megérkeztek a Kossuth térre, ahol a tüntetők egy része leült a földre. Innen a résztvevők egy része elindult az Oktogon felé. 23:30-kor rendőrsorfallal zárták el a Markó utcát és az Alkotmány utca mindkét végét, az embereket a járdára terelték és igazoltatni kezdték őket, ami ellen több tüntető is ellenállást tanúsított.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!