Lezajlott a poszt-Orbán-korszak első Budapest Pride-ja: a rendezvénynek békés, fesztiváli hangulata volt

A szombati Budapest Pride-on a rekkenő hőség ellenére több tízezren vonultak, és alapvetően jó hangulat dominált, a Telex percről percre közvetítette. az eseményt. A belvárosból, az Opera és a Deák tér érintésével az Erzsébet hídon át a Vérmezőig hömpölygő menet volt az első olyan felvonulás, amelyet a külföldi sajtó már egyértelműen a „poszt-Orbán-érához” köt, miután a Tisza Párt és Magyar Péter áprilisi választási győzelme véget vetett a Fidesz 16 éves kormányzásának.
A rendezvény hátterét az elmúlt évek jogi és politikai csörtéi határozták meg, amelyekre a külföldi hírügynökségek és a hazai tudósítások is reflektáltak. Karácsony Gergely főpolgármester az indulás előtt jelentette be a színpadról, hogy a bíróság megszüntette az ellene indított büntetőeljárást, amely a tavalyi felvonulás önkormányzati rendezvénnyé nyilvánítása – és ezzel a tiltás alóli kimentése – miatt indult. Karácsony a tömegből posztolva „nemzeti Pride-ról” beszélt, hangsúlyozva, hogy a hazafiság és az elfogadás nem zárja ki egymást, még akkor sem, ha a napokban ismeretlenek a Dunába dobták a főváros által kihelyezett szivárványos zászlókat, amelyeket gyorsan pótolni kellett. Míg a menetben feltűnt Kunhalmi Ágnes, Fekete-Győr András és Jámbor András, valamint Hadja Lahbib uniós biztos is. Ott volt Nicu Ștefănuță, az EP román alelnöke is, aki korábban közleményben jelezte, hogy számára a Budapest Pride-on való idei részvétel az alapvető jogokért, a méltóságért és a szabadságért folytatott küzdelem természetes folytatása. Ștefănuță tavaly is jelen volt Budapesten, amikor a felvonulás megszervezését megpróbálta teljesen ellehetetleníteni a Fidesz-kormány. a Tisza Párt politikusai távol maradtak, amit a főpolgármester azzal ütött el, hogy az épp zajló kormányülés miatt nem lehettek jelen, és különben sem a politikusok parádézása a lényeg, hanem a jogegyenlőség biztosítása.


A nemzetközi sajtó kontrasztba állította az idei hangulatot a tavalyi évvel, amikor a korábbi kormány szigorú, gyermekvédelminek nevezett korlátozásai és a rendezvény betiltása ellenére egy csaknem kétszázezres tömeg vonult utcára nyílt ellenállásként. Az Orbán-kabinet az Unió legdurvább LMBTQ+-ellenes jogszabályi örökségét hagyta hátra az örökbefogadási tilalomtól a transzneműek jogi ellehetetlenítéséig, az új kormányfő viszont egyelőre kerüli a konkrét jogalkotási ígéreteket. Magyar Péter a konkrét visszavonásokat firtató kérdésekre türelmet kért a sajtótól, és bár igyekszik azt a liberálisabb minimumot hozni, hogy az államnak nem tiszte beleszólni a polgárok magánéletébe, a politikailag kényes jogegyenlőségi kérdések érdemi megvitatásáról egyelőre nem nyilatkozik konkrétan.
A felvonulást a hőség mellett a megszokott ellentüntetői gócok is meg-megakasztották, ám a rendőrség hatékonyan kezelte a feszültséget. Az Andrássy úton tojással, az Astoriánál zöldségekkel dobálták a menetet, a Puskin mozinál pedig Budaházy György és az Edda aktivistái próbálták elállni az utat, mielőtt a rendőrök falhoz terelték őket. A Gellért-hegyen a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjai skandáltak egy homofób molinó mögül, de a Pride szervezői gyorsan lecsendesítették a visszakiabáló felvonulókat, így komolyabb fizikai összecsapás nélkül, a rendőröknek szóló köszönetnyilvánításokkal zárult a nap. A békés, pokrócos piknikké szelídülő rendezvény végén a szervezők egyúttal egy távolabbi célt is kitűztek: bejelentették, hogy 2027-ben már Szegeden is megszervezik a Pride-ot.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom