Korábban kizárták, Barti Tihamér egyedüli jelöltként most mégis visszakerülhet a gyergyói RMDSZ élére
Alig néhány héttel azután, hogy a gyergyói RMDSZ választási bizottsága a hatályos bírósági korlátozásra hivatkozva elutasította Barti Tihamér jelölését, a politikus elérte, hogy újra osszák a lapokat és immár egyedüliként pályázik a területi szervezet elnöki tisztségére. Bár a Brassói Táblabíróság időközben feloldotta a közéleti eltiltását, a DNA korrupciós ügyében továbbra is vádlottként szerepel.
Csak Barti Tihamér adta le jelentkezési dossziéját az RMDSZ Gyergyó Területi Szervezetének elnöki tisztségére a június 24-i határidőig – erősítette meg a Transtelexnek Jakab Adorján, az RMDSZ ügyvezető elnökségének területi szervezetekért felelős ügyvezető alelnöke, aki Barti eltiltása után megbízott területi elnökként vezette a gyergyószéki szervezetet.
Jakab szerint a gyergyói területi választási bizottság elfogadta Barti Tihamér jelentkezési dossziéját, más jelölt – mint például a korábban jelentkező majd visszalépő Bende Sándor képviselő – pedig nem nyújtott be iratcsomót. „Egyetlen ember jelentkezett az elnöki tisztségre, egyetlenegy jelölt lesz, majd a küldöttgyűlés dönt erről” – mondta a tisztújítók szervezője.
A fejlemény azért is érdekes, mert a korábban június 18-ra meghirdetett tisztújító küldöttgyűlés éppen Barti ügye miatt hiúsult meg.
Akkor az elnöki tisztségre Barti Tihamér és Bende Sándor RMDSZ-es parlamenti képviselő is jelentkezett, de Barti dossziéját a területi választási bizottság elutasította, arra hivatkozva, hogy a jelentkezés pillanatában még érvényben volt vele szemben a bíróság által elrendelt hatósági felügyelet és a közéleti tisztségek gyakorlására vonatkozó korlátozás.
Bár forrásaink szerint az országos RMDSZ érdekeit szolgálhatta, Jakab Adorján tisztázta: a döntést nem az országos elnökség hozta meg, hanem a helyi bizottság. „A területi választási bizottság döntött így, mert egyszerűen megnéztük a tényeket. Abban a pillanatban, amikor Barti Tihamér letette a jelentkezését, akkor még mindig érvényes volt a bírósági döntés, az eltiltása. Nem kellett ehhez országos elnökségnek döntést hoznia” – mondta.
A helyzet ezután változott meg. A Brassói Táblabíróság június elején megszüntette Barti Tihamér hatósági felügyeletét, így a politikus ismét gyakorolhatja Hargita Megye Tanácsának alelnöki tisztségét, és a gyergyószéki RMDSZ-ben is indulhat.
A bírósági döntés ugyanakkor nem jelenti azt, hogy lezárult volna a büntetőügye: Bartit a DNA befolyással való üzérkedéssel, illetve nem nyilvános információk felhasználására való felbujtással vádolja, az eljárás továbbra is folyamatban van.
Barti jelölésének korábbi elutasítása után Bende Sándor maradt az egyetlen nyilvántartásba vett jelölt, de pár nappal a június 18-i tisztújító előtt visszalépett.
Bende a Transtelexnek azt mondta, döntését az indokolta, hogy időközben feloldották Barti eltiltását, így szerinte nem lett volna tisztességes verseny, ha ő egyedüli jelöltként indul.
A képviselő most már nem adott le újabb jelentkezési dossziét. Arra a kérdésünkre, miért nem kívánt újra megméretkezni, azt mondta: „Nem kívántam tovább ezt a versenyt folytatni, ebbe a versenybe beszállni.” Döntését bővebben nem akarta indokolni.
Az új tisztújító küldöttgyűlést június 30-án 18 órára hívták össze Gyergyóalfaluba, a Petőfi Művelődési Központ színháztermébe. Az RMDSZ gyergyói területi szervezete korábban azt közölte, hogy a cél továbbra is az átmeneti állapot lezárása és egy teljes jogkörrel rendelkező, legitim vezetés megválasztása.
Jakab Adorján a Transtelexnek azt mondta, a választási bizottság most is formailag vizsgálta a jelentkezési dossziét. Mivel Barti esetében már nem áll fenn az eltiltás, a bizottság elfogadta a jelölését. Azt ugyanakkor hangsúlyozta: a folyamat nem a DNA-ügy tartalmi megítéléséről szól. „A választási bizottság csak formailag tudja értékelni a jelentkezési dossziékat. Tartalomról nem szól ez a döntés” – fogalmazott.
A döntés tehát formálisan a június 30-i küldöttgyűlés kezében van, de mivel más jelölt nem jelentkezett, Barti Tihamér visszatérése a gyergyószéki RMDSZ élére gyakorlatilag karnyújtásnyira került.
Ahogy arról korábban a Transtelex is beszámolt, Barti Tihamér június közepi sajtótájékoztatóján azt állította, hogy „célkeresztbe került”, és az ellene indított DNA-eljárás mögött politikai indíttatású támadás állhat. A politikus ugyanakkor nem nevezte meg, kiket tart felelősnek, de azt is kifogásolta, hogy az RMDSZ országos vezetése nem állt ki mellette olyan határozottan, mint korábban más RMDSZ-es politikusok esetében.
A Transtelex erről Jakab Adorjánt is megkérdezte. Az ügyvezető alelnök Barti állításait nem kívánta megerősíteni. Arra a felvetésünkre, hogy egy fontos területi RMDSZ-es politikus szerint „egy bizonyos kör” megpróbálta ellehetetleníteni, miközben az országos vezetés sem kommentálta érdemben az ügyet, Jakab úgy reagált: „Hát nem tudom, mert ezek már ilyen spekulációk, nem akarok belemenni ilyen jellegű spekulációkba.” Barti kritikájára, miszerint az RMDSZ nem állt ki kellő erővel mellette, annyit mondott: „Mindenkinek megvan a véleménye erről. Ha ez a megítélése az ügyről, akkor ki vagyok én, hogy ellentmondjak az ember megítélésének.”
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom