Mostantól a súlyosan sérült gazdátlan állatoknak is van orvosi rendelője Sepsiszentgyörgyön

A Barka Állatorvosi Rendelőt három tettre kész fiatal hozta létre szeptemberben, hogy legyen egy hely, ahol a bajba jutott gazdátlan állatoknak is segítenek, és ahol a házi kedvencek ingyenes ivartalanítása és kozmetikájára is sor kerülhet.
A háromszéki állatok megmentőjeként ismert Igyártó Nándor már végig járta az összes állatorvosi rendelőt a bajba jutott gazdátlan állatokkal, mire két társával Török Emőke állatorvossal és Maksai Hanna asszisztenssel eldöntötték, hogy létrehozzák a Barka Állatorvosi Rendelőt, hogy közös erővel még többet tegyenek a rászoruló állatokért, és hogy a súlyosan sérült gazdátlan állatoknak legyen egy olyan rendelője, ahol jó szívvel fogadják őket.
Török Emőke állatorvos szerint ugyanis Sepsiszentgyörgyön nem volt egy olyan rendelő, ami felpártolná a kóbor állatokat. Igyártó Nándor ezt azzal érzékeltette, hogy sokan segítenének a sérült gazdátlan állatoknak, de amikor az állatorvosi rendelőkben kiderült, hogy nincs gazdája az állatnak, akkor az állatorvosok gyakran nem úgy álltak hozzá az állat felépüléséhez, ha mégis, akkor nem hagyhatták ott egy éjszakára sem az állatot, hogy lábadozzon, mert az orvosok attól féltek, nehogy másnap nem jön senki érte, és a nyakukon marad a meggyógyított kóbor kutya vagy macska mellett az orvosi számla kifizetése is.
Harcostársakból munkatársak
Nándi és Emőke négy éve ismerik egymást, többször dolgoztak már együtt, amikor Nándi, aki gyerekkora óta igyekszik segíteni a bajba jutott kutyákon, macskákon, behozott egy sérült állatot azokban a rendelőkbe, ahol éppen Emőke állatorvosként dolgozott, vagy befogadóként vett részt a mentésben, mert az állat felépüléséig a saját otthonát is felajánlotta. „Emőke több helyen megfordult már, és ha tehettem, mindig hozzá vittem a sérült állatokat, mert a jóindulat és az ambíció nagyon sokat számít az állatorvoslásban. Őt nem a pénz érdekelte, amikor állatorvos lett, mind a ketten azon vagyunk, hogy minél több állatnak segíteni tudjunk” – részletezte az állatmentő.
Amikor a két fiatal azt látta, hogy hiány van az állatorvosi piacon, és sokkal többet is tudnának tenni, ha saját rendelőt nyitnának, úgy döntöttek, hogy ők majd megcsinálják! „Arra gondoltunk, hogy csináljunk egy olyan rendelőt, ami saját szabályok szerint működhet, hogy még hatékonyabbak legyünk” – jelentette ki Nándi.
Nándi és Emőke nyár közepétől szeptemberig azon dolgozott, hogy az állatorvosi rendelő jogilag szempontból rendben legyen. Induláskor pedig Maksai Hanna is csatlakozott a csapathoz, aki már az előző rendelőben is együtt dolgozott Emőkével, és általa kozmetikai szolgáltatásokkal egészül ki a Barka tevékenysége.
Egyezségük szerint Nándi hivatalosan nem dolgozik a Barka rendelőben, ő a nonprofit egyesület tevékenysége révén kapcsolódik be a munkába. Nándi ott segít, ahol tud, kiveszi a részét a finanszírozásból, néha a munkája az állatok szállításából, takarításából áll, vagy bármi másból, ami segíti a lányok munkáját. A Justice for Animals szervezetéhez érkező támogatások teszik lehetővé, hogy a Barka a gazdátlan állatokon is segíteni tudjon, de az ingyenes ivartalanításra is az egyesület révén pályáztak.

A Barka nem csak a gazdátlan állatoknak kedvez
A Barka jelenleg a sepsiszentgyörgyi Dózsa György utca, 34 szám alatt egy kisebb ingatlanban kapott székhelyet, de Nándi szerint ha a hosszútávú céljaik megvalósulnak, akkor a tervük az lenne, hogy egy rehabilitációs központot hozzanak létre, ahol egyszerre több állatot tudnak gyógyítani, elhelyezni, és ahol már nem csak kutyákkal, macskákkal foglalkoznának, mint most, hanem madarakkal és Emőke elképzelései szerint akár egzotikus állatokkal is, ami régi álma lenne.
Addig is már van okuk az örömre. Nándi szerint amióta a Barkát létrehozták, ha súlyosan sérült gazdátlan kutyát, macskát találnak, akkor nem a fejüket fogják, hogy hová tudnák vinni az állatot orvosi ellátásra, hiszen a Barka Állatorvosi Rendelőben a gazdátlan állatokat is szakszerű kezelésben részesítik, és ameddig a kritikus az állapotuk, addig maradhatnak a rendelőben. Közben igyekeznek támogatókat és befogadó otthont találni neki, hogy ne egy állatmenhelyen végezze, ahol egy lehet a több száz befogadásra váró állatból.
„Úgy látom, hogy van igény a Barka szolgáltatásaira, mert másak vagyunk, és másképp tekintünk a kóbor állatokra, mint a többi szentgyörgyi állatorvosi rendelő. És a házi kedvencek tekintetében is tudunk fejlődni” – tette hozzá Nándi. A három huszonéves fiatal ugyanis felismerte, hogy amíg a kóbor állatoknak egészségügyi ellátásra van szüksége, addig a gazdával rendelkező állatoknak terepre kijáró állatorvosokra, mert szokássá vált a Sepsiszentgyörgyön, hogy az állatokat kötelező módon be kell vinni a rendelőkbe.
„A Barka megtervezésekor azt a célt tűztük ki, hogy a fókuszban a rászoruló állatok legyenek, és a terepmunkával pedig azok az embereket segítsék, akik nem tudják behozni az állataikat a rendelőbe. A közeljövőben pedig már kozmetikai szolgáltatást is fogunk tudni nyújtani, az engedélyeztetésre épp csütörtökön adtam le a kérést” – mesélte Emőke.
„Számunkra az ivartalanítás a legfontosabb”
– mondja a háromszék megyeközpont ivartalanításait kezdeményező fiatal. A Barkánál ugyanis ingyenes ivartalanítást is végeznek, mert szerintük a problémát a gyökerénél kell kezelni, és ezt leghatékonyabban úgy lehet megtenni, ha minél kevesebb állat születik az utcán. Ők pedig szeretnének hozzájárulni a környezetünk fejlődéséhez, illetve hogy minél kevesebb fölösleges szaporulat kerüljön az utcákra vagy különböző háztartásokba.
Ennek érdekében, amíg nincs kialakulva egy tágabb klienskör, addig a fő tevékenységük ingyenes ivartalanításból áll, és Nándi szerint azon vannak, hogy minél több gazdátlan és gazdával rendelkező állatot ivartalanítani tudjanak. „Pár hete nyitottuk meg a rendelőt, és már 50-en állaton elvégeztük az ivartalanítást, ami azt jelenti, hogy nagyon szépen haladunk, rengeteg tapasztalatot gyűjtöttünk” – állapította meg Nándi.
Ugyanis annak ellenére, hogy a tulajdonosokat törvény is kötelezi az állatok sterilizálására, és az önkormányzatok is ingyenes programokat kínálnak, hogy az ivartalanítást szorgalmazzák, a számuk még mindig eltörpül a nemzőképes állatokéhoz képest, amelyek tovább növelik a menhelyekre nehezedő nyomást.
A sepsiszentgyörgyi (szépmezői) kutyamenhely pedig épp ezért folyamatosan telítődik, hisz az örökbe adott állatok száma kisebb a befogott állatokéinál. A menhely ezért végső esetben csak elaltatással tudja lecsökkenteni a befogadott állatok számát. Szabályzatuk szerint egy befogott kutyának elméletileg 150 napja van, hogy örökbe fogadják. A menhelyet egyébként Igyártó szerint nincs, aki vezesse, mert senki sem kapkod egy veszteséges projektért, neki is felajánlották az állást, de mivel az általa megszabott feltételeket a sepsiszentgyörgyi önkormányzat végül nem foglalta bele a szerződésbe, ezért visszakozott.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!