Óriási kráter nyílt a parosényi zagytározóban, szennyeződött a Nyugati-Zsil

Környezetszennyezést okozott egy műszaki meghibásodás a zsílmacesdparosényi hőerőmű hamu- és salaktározójánál: a hatóságok szerint szennyezett víz jutott a Nyugati-Zsilbe, miután a zsílmacesdparosényi (Valea Căprișoarei) zagytározó medencéjében egy mintegy 50 méter átmérőjű és körülbelül 12 méter mély beszakadás keletkezett. Ezzel párhuzamosan a román sajtó arról számolt be, hogy a szennyezést egy, a zagytározót kiszolgáló vezeték meghibásodása okozta, amelyen keresztül a hamu- és salakiszapot szállították.
A vízügyi igazgatóság tájékoztatása szerint a parosényi hőerőmű június 25-én értesítette a hatóságokat arról, hogy egy meghibásodás miatt leállt a víz-visszaforgató rendszer normál működése, ezért ideiglenes üzemmódra álltak át. A helyszínre érkező szakemberek kezdetben még nem tapasztaltak fokozott zavarosságot a kifolyó vízben, estére azonban a Nyugati-Zsil vizében már jelentősen megnőtt a lebegőanyag mennyisége.
Az ellenőrzés során derült ki, hogy a parosényi zagytározó medencéjében egy hatalmas beszakadás alakult ki, amely mindössze öt méterre található a gát alapjától. A vízügyi hatóság azonnal elrendelte a salak- és hamuszuszpenzió szállításának leállítását, valamint a víz-visszaforgató rendszer kikapcsolását. Emellett folyamatos vízminőség-ellenőrzést és laboratóriumi mintavételezést rendeltek el a Căprișoara-patakon és a Nyugati-Zsilen.
Az ellenőrzések nyomán a vízügy összesen 90 ezer lejes bírságot szabott ki az erőműre. Negyvenezer lejt azért, mert nem tettek időben intézkedéseket a szennyezés megállítására, további ötvenezer lejt pedig azért, mert a zagytározó nem rendelkezett a biztonságos működéshez szükséges engedéllyel.
A meghibásodás elhárításán jelenleg is dolgoznak. A hatóságok szerint a helyreállítás várhatóan három napot vesz igénybe, mivel egy nagy átmérőjű vezeték sérült meg. A vízminták laboratóriumi elemzése még folyamatban van, ha a vizsgálatok jelentős környezeti károsodást igazolnak, a hatóságok büntetőeljárást is kezdeményezhetnek a Nyugati-Zsil szennyezése miatt.
Az esetre reagált Fülöp Tihamér biológus is, aki szerint a politikai események árnyékában kevés figyelmet kapnak az ilyen környezeti katasztrófák, pedig a folyóba került salak és hamu veszélyeztetheti a vízi élővilágot. Arra hívta fel a figyelmet, hogy Romániában továbbra is számos potenciális szennyezőforrás működik – bányák, meddőhányók, zagytározók és ipari létesítmények –, a bányászati és energetikai ipar öröksége pedig ma is jelentős környezeti kockázatot jelent.
A biológus emlékeztetett arra is, hogy a Zsil szennyezése nem elszigetelt eset: szinte minden évben történik valamilyen folyószennyezés Romániában, miközben a megelőzésről és a veszélyforrások felszámolásáról alig esik szó. Szerinte a szennyezett területek helyreállítása és a kockázatos létesítmények felszámolása az állam feladata, mert a tiszta folyók megőrzése alapvető közérdek.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom