Még mindig túlfűtjük lakásainkat, pedig az egészségünknek is ártunk vele

2024. április 21. – 19:06

Másolás

Vágólapra másolva

Romániában még mindig igaz, hogy a lakások jelentős részében melegebb van, mint az ideális lenne. Ez amellett, hogy környezetszennyező és pazarló gyakorlat, nem is egészséges. Főleg a távfűtéses lakásokra igaz, hogy télen is 22-24 fok van. Ennek fényében nem meglepő, hogy az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint arányaiban több hőenergiát fogyasztunk el négyzetméterenként, mint például Hollandia, Írország vagy Dánia lakói. Ezt igazolja a legújabb felmérés is, amelyet az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató készíttetett.

A romániai lakosság közel fele a 22 és 24 Celsius-fok közötti vagy e feletti hőmérsékleten érzi jól magát otthonában; több mint 40 százalék már telepített intelligens termosztátokat a hőmérséklet szabályozására – az eredményekről Agerpres számolt be az E.ON Románia felmérésének adatait ismertetve.

A közvélemény-kutatásból az is kiderül, hogy az elmúlt években nőtt az érdeklődés az energiafogyasztás csökkentése iránt: a romániaiak mintegy 80 százaléka vallotta azt, hogy már tett lépéseket ebbe az irányba vagy készül rá.

Az energiahatékonyságot elősegítő eszközök közül nőtt az intelligens termosztátok népszerűsége: a román állampolgárok 43 százalékának van ilyen az otthonában. Ugyanakkor a megkérdezettek kevesebb mint 10 százaléka használ különböző mobiltelefonos alkalmazásokat erre a célra.

A termosztát használatával kapcsolatban a megkérdezettek csaknem 32 százaléka azt mondta, hogy valahányszor szükségét érzi, állít a hőmérsékleten, 24,6 százalék pedig a kinti hőmérséklet függvényében állít rajta. Mintegy 15 százalék azt válaszolta, hogy a hideg évszak elején beállítja a számára leginkább megfelelő hőmérsékletet, 7,1 százalék pedig egész évben ugyanazon a hőmérsékleten tartja otthonában a termosztátot.

A közvélemény-kutatásban részt vevők csaknem 50 százaléka a 22 és 24 fok közötti vagy ennél magasabb hőmérsékleten érzi jól magát a lakásban, 45,8 százalék pedig a 19 és 21 fok közötti hőmérsékletet tartja ideálisnak. A válaszadók 3,8 százaléka azt mondta, hogy 16 és 19 Celsius-fok közötti hőmérsékleten érzi jól magát.

Az energiatakarékossági intézkedések sorában előkelő helyen szerepel az energiatakarékos világítás, ugyanakkor sokan az energiatakarékos izzók használata mellett a világítás időtartamának csökkentése mellett döntenek (mintegy 44 százalék).

Az energiamegtakarítás érdekében a legtöbben – a megkérdezettek 49 százaléka – rövidebb ideig működtetik az elektromos fűtőtesteket, 47,4 százalék kevesebbet használja a mosógépeket, 35 százalék a mosogatógépeket, közel 30 százalék a ruhaszárító gépeket.

Az általános egészségügyi ajánlásokat tekintetbe véve, elmondhatjuk, hogy a túl meleg hőmérsékletű lakás rontja a reakcióidőt, bágyadtabbá, álmosabbá tesz. Nem segít a kreativitásnak és a produktivitásnak sem, tehát sem az irodának használt helyiségeket, sem más munkahelyi termeket nem érdemes túlfűteni. A hálószobában pedig végképp nem jó a túl meleg: nehezíti az elalvást, és az alvás minőségét is ronthatja. Ha hűvösebb van a hálószobában, nagyobb az esélye, hogy éjszaka nem ébredünk meg, hanem végig egyenletes, pihentető lesz az alvásunk.

Természetesen nem igaz az, hogy mindenki túl meleg lakásban él. A túl hideg lakás elsősorban szociális kérdés, sokan vannak, akiknek a téli időszakban nem elég meleg vagy teljesen fűtetlen lakásuk. A tartós hideg nemcsak azért baj, mert így könnyebb megfázni, hanem azért is, mert folyamatos terhelést jelent a szervezetnek.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!