A kommunisták elvették a nevét, majd kihaltnak nyilvánították, mégis él még a Mezőségen a rákosi vipera

2023. június 6. – 09:21

A kommunisták elvették a nevét, majd kihaltnak nyilvánították, mégis él még a Mezőségen a rákosi vipera
Rákosi vipera – Fotó: Sos Tibor

Másolás

Vágólapra másolva

A rákosi vipera rendkívül ritka fajnak számít, és évek óta próbálják a szakemberek természetvédelmi helyzetét erősíteni. Bár a vipera szó mindenkiből borzongást és félelmet vált ki, erről a fajról tudni kell, hogy kicsi a valószínűsége annak, hogy összefutunk vele kiránduláskor. Sos Tibor herpetológus szerint a rákosi vipera nagyon érzékeny a negatív környezeti hatásokra, az élőhelyének felbolygatására, az időjárási körülmények megváltozására, ezért védelme nagy szakértelmet és odafigyelést kíván.

Nagyon ritkán kerül az ember szeme elé, apró termetű, ráadásul a mérge sem erős, ezért a lakosság nem is tartja számon a rákosi viperát, a biológusoknak viszont nagy örömet okozott a ritka mérges kígyó, amikor ismét megmutatta magát. Miután a 90-es években Romániában kihaltnak nyilvánították, az erdélyi Mezőségen a 2000-es évek elején ismét előkerült a faj. Akkor találtak egy példányt, amikor a gázt vezették. Az állat végül elkerült a kolozsvári egyetemre, ahol meghatározták. Ezután vették a nyakukba a környéket a herpetológusok, és már nem kevesebb, mint hét populációját találták meg a rákosi viperának. Sos Tibor erdélyi herpetológus kutatja nagy lelkesedéssel a fajt, aki nagyon bízik abban, hogy a Kolozsvártól Nagyenyedig húzódó erdős sztyepp típusú élőhelyen, az erdélyi Mezőségen a ritka faj további populációra bukkannak még.

Sos szerint a hüllőkutatók a falusi lakosság részéről nem sok segítségre számíthatnak.

Az általános reakció a kígyókra az, hogy – biztos, ami biztos alapon – gyorsan agyonverik őket.

Olyannyira hiányos a népi tudás ezen a téren, hogy a lábatlan gyíkokat is megölik, pedig ez a szintén védett faj nem is a kígyók közé tartozik. A rákosi vipera számára az ismerethiány azonban lehet, hogy szerencse is egyúttal, ugyanis nem tartják veszélyes kígyóként számon. Mivel nem jár súlyos tünetekkel a marása, a mezőségiekben nem is állt össze a kép, hogy tulajdonképpen egy viperafaj él a környékükön, ezért nem is részesülnek rosszabb bánásmódban, mint a többi kígyófaj.

A rákosi vipera egyébként nagyon hasonlít a jóval elterjedtebb rokonára, a keresztes viperára. „A keresztes viperánál létezik a szexuális dimorfizmus, azaz másképp néz ki a hím, mint a nőstény. Míg a nőstények vörösesek, a hímek bőrének alapszíne inkább szürkés. A rákosi vipera is hasonlóan szürkés színű, mindkét nem példányai, így egy kisebb termetű hím keresztes viperát a szakember számára sem feltétlenül egyszerű megkülönböztetni a rákosi viperától. Árulkodó viszont a termetük, a rákosi vipera hossza ritkán haladja meg a 60 centit, igaz, a népnyelvben kurta kígyónak is hívott keresztes vipera is csak kivételes esetben nő meg egy méteresre. Ami viszont irányadó, azaz az élőhely. Míg a keresztes vipera a napsütötte, gyakran köves vagy akár mocsaras hegy- és dombvidéki élőhelyeket részesíti előnyben, a rákosi vipera sztyeppi gyepeken, kaszálókon, legelőkön él” – fejtette ki Sos Tibor.

A rákosi vipera élőhelye – Fotó: Sos Tibor
A rákosi vipera élőhelye – Fotó: Sos Tibor

A rákosi viperának, mint a szakértőtől megtudtuk, nemcsak a népi hiedelmeket kellett túlélnie – meg kellett „küzdenie” a politikai propagandával is. Sos Tibor elmesélte, hogy

Rákosi Mátyás miniszterelnöksége idején, az 50-es években átkeresztelték, mert a hatalomnak nem tetszett, hogy egy kígyó viseli a vezető nevét.

Erről a budapesti természettudományi múzeum igazgatója egy közleményt is kiadott, amiben leszögezte: a rákosi vipera nevet nem szabad tovább használni, a nevét parlagi viperára változtatták meg.

A hüllőkutató kifejtette: tulajdonképpen nem is egy fajról, hanem mindössze egy alfajról beszélünk, amikor a rákosi viperát említjük. A faj, melyhez tartozik, elterjedtebb Európában, több országban is fellelhető, és mindenütt önálló alfajai fejlődtek ki. Romániában például két alfaja él a parlagi viperának (Vipera ursinii), külön alfajhoz tartoznak a moldvai populációk, illetve a Duna-delta térségében élők. Amiről most szó van, az a Vipera ursinii rakosiensis alfaj, ami csak Erdélyben és Magyarországon él, és mivel a magyar nyelvterületen csak ez az alfaj van jelen, rákosi viperának hívják ismét ezt az apró rovarevő kígyót.

Sos Tibor szerint az állat egyébként nem azért kapta ezt a nevet, mert a biológusok összeesküdtek, hogy egy furfangos névadással megdöntsék Rákosi hatalmát. Az alfajt ugyanis még a monarchia idején, 1893-ban írták le, Méhely Lajos brassói származású zoológus pedig nyilván nem tudhatta, hogy hívják majd a miniszterelnököt egy fél évszázaddal később. Az alfajt a Budapest melletti Rákos-patak menti lelőhelyéről nevezte el Méhely, innen jutottak el hozzá azok a példányok, melyek a tudományos leírás alapjául szolgáltak. Ez a populáció azonban már nincs meg, mert a Rákosrétet ellepte a város. „Adhattak volna valami találóbb nevet is mint a parlagi vipera, mert ez a kígyó nem a parlagokon él, hanem legelőkön, kaszálókon. Szerintem a réti vipera vagy a sztyeppei vipera elnevezés sokkal jobb lett volna” – jegyezte meg a hüllőkutató.

Sos elmondta, sajnos csak az erdélyi élőhelyek adnak némi okot a bizakodásra, ahol arra számít, hogy a rákosi viperának további populációit találják majd meg.

Magyarországon eléggé rossz a helyzet, mindössze három populációról tudnak a Kiskunságban és a Hanságban.

Holott a tudományos kutatással kapcsolatos feltétek jobbak: több a jó szakember Magyarországon, mint Romániában, a kutatandó területek kisebbek, továbbá eleve előrébb tart a természetvédelem, ráadásul egy EU-s Life program is fut most a témában. Sos Tibor szerint Magyarországon valószínűleg inkább tönkre lettek téve az élőhelyek, mint Erdélynek azon a részein, ahol élhet a rákosi vipera, ez lehet az oka annak, hogy nehéz helyzetbe került a faj. Egyébként annak ellenére sem biztató a szituáció Magyarországon, hogy a különféle védelmi intézkedésekkel, például az élőhelyrehabilitációval párhuzamosan körülbelül 10 éve szaporítják is a rákosi viperát, és számos példányt engedtek már szabadon, hogy segítsék a faj fennmaradását. „Sokat dolgoztunk közösen a magyarországi kollégákkal, Erdélyben is. Azt tervezzük, hogy megpróbálunk EU-s finanszírozást szerezni egy nagy, határon átívelő projektre, hogy legyen elég forrásunk ahhoz, hogy végre egy alapos felmérést végezhessünk” – mondta Sos.

A rákosi vipera fennmaradását veszélyeztető tényezők a vegetáció égetése, a túllegeltetés, a gyepek beszántása és a motorosok – Fotó: Sos Tibor A rákosi vipera fennmaradását veszélyeztető tényezők a vegetáció égetése, a túllegeltetés, a gyepek beszántása és a motorosok – Fotó: Sos Tibor
A rákosi vipera fennmaradását veszélyeztető tényezők a vegetáció égetése, a túllegeltetés, a gyepek beszántása és a motorosok – Fotó: Sos Tibor

A hüllőkutató érdekességképpen elmondta, Kolozsvár van furcsa helyzetben a viperák szempontjából. Míg a várost egyik oldalról határoló Bükkben keresztes vipera él, a város másik szélén fekvő Szénafüveken már rákosi viperával lehet találkozni. Hozzátette: a Szénafüveken különösen nagy öröm volt számukra ismét felfedezni a rákosi viperát, a 90-es években ugyanis épp itt látták az utolsónak vélt példányt, mielőtt kihaltnak nyilvánították a fajt Romániában.

Megkérdeztük a szakértőtől, hogy mi a magyarázata annak, hogy a rákosi vipera mérge sokkal kevéssé veszélyes az emberre, mint a jóval elterjedtebb keresztes viperáé. „A kígyóméreg lényegében nyál, a nyálnak egy speciálisan kialakult formája. Az összetétele az áldozatokra, azaz a táplálékállatokra adaptálódik. Mivel a rákosi vipera alapjában rovarevő, tücsköket, szöcskéket, sáskákat fogyaszt, főleg inszekticid, azaz rovarölő kemikáliákat tartalmaz a mérge. A rovarok pedig evolúciósan távol állnak az embertől, ezért nem olyan hatékony a méreg az ember esetén. Más a helyzet például a keresztes viperával, melynek – az emberhez jóval közelebb álló – kisemlősökre specializálódott a mérge. Azonban egy felnőtt, egészséges ember túléli a keresztes vipera marását is. Olyan, mint a Covid: az egészséges felnőtt emberre nem jelent komoly veszélyt, gyerekek, idősek vagy beteg esetén viszont más a helyzet” – fejtegette a szakember.

Sos Tibor elmondta, a marások ritkák, a halálos kimenetelűek pedig nagyon ritkák,

és jellemzően nem a gombászókat vagy az erdőben gyümölcsöt, fát szedegetőket érintik. „Majdnem minden marás kézen történik. És amikor egy-egy esetnek sikerül utánajárnom, szinte mindig arra a következtetésre jutok, hogy a megmartat jó alaposan meg kellett volna büntetni, hisz zaklatta az állatot. Herping Romania néven évek óra működtetek egy Facebook-csoportot, többek között itt is látom, hogyan viselkednek azok, akiket a sajtó – nagyon emberközpontúan és elfogultan – csak szegény áldozatokként mutat be.

A kígyókat kézbe veszik, fogdossák, játéknak nézik, szinte minden marás ilyen körülmények között történik. Egyesek tudatlanok, mások pedig a feltűnési lehetőséget keresik. A közösségi médiában nem egy példát láttam arra, hogy valaki először kézbe veszi a viperát, lefotózza magát vele és csak utána kérdezi meg, hogy milyen faj” – vázolta a ritkán előforduló balesetek hátterét a hüllőkutató. Hozzátette: egy magas szárú bakancs, esetleg gumicsizma és egy bővebb szárú nadrág, ami nem tapad az ember lábához, elégséges védelmet nyújt a túrázóknak a kígyókkal szemben.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!