Szilánkok – szarkasztikus jegyzetek a hírzaj közepéből 3.
Goyát parafrazálva („Az értelem álma szörnyeket szül”): Ha a demokrácia lehunyja a fél szemét, rögtön felszínre kerül a szemét (1)/ a csőcselék (2)/ a söpredék (3). (A parafrázis befejezését az olvasóra bízzuk: mindenki válasszon kedve szerint, lelki alkata és pillanatnyi hangulata alapján.)
Antonescu esete: ha nincs ló, a szamár is jó?
A hárompárti kormánykoalíciónak alig több mint egy hónappal a kijelölése után, sikerült megerősíteni a közös elnökjelöltet, Crin Antonescut. Előbb a liberálisok döntéshozó fóruma tette meg, majd az RMDSZ SZKT-ja, s végül a Nagy Testvér, a Szociáldemokrata Párt is megszavazta. Örülhet a nép és készülhet a májusi voksolásra.
Örülnénk is, ha lenne minek. Például annak, hogy Antonescu gerinces (?), megbízható (?), kinek nincsenek foltok az életében (?) stb. Őszintén, nem tudom, melyek az emberi, politikusi kvalitásai. Nem véletlenül emlegettem, hogy ha nincs ló, a szamár is jó szólást, mert emberünk semmiben sem remekel, elég hosszú pályáján különösebbet nem tud felmutatni, holott korábban volt parlamenti képviselő, szenátor, pártelnök (PNL), szenátus elnöke, ideiglenes államfő (Băsescu második felfüggesztésekor) stb. Valahol hagyott maradandót? Vett észre valaki valami érdekeset-érdemeset nála?
Persze, a jelöltünkről csak jót vagy semmit, így látja Kelemen Hunor: „Ebben a kihívásokkal teli időszakban olyan vezetőre van szükség, aki stabilitást, kiszámíthatóságot és felelős döntéseket hoz – ezért támogatjuk Crin Antonescu jelöltségét”.
Ha megnézzük az esetleges ellenjelölteket, akkor a bukaresti főpolgármester és az USR elnökasszonya kivételével (s ők sem tartoznak a kimondottan karizmatikus személyiségek közé), csak siralmas vagy nevetséges (lehetséges) indulókat látunk.
S hogy a csacsik, ne sértődjenek meg, átírom a szólást, a koalíciós jelöltre, Antonescura alkalmazva: ha nincs ló, tán még az öszvér is jó.
Ponta (Törpe Titulescu) is indul(na)
Victor Ponta korábbi miniszterelnök, pártelnök és elnökjelölt, s kinek beceneve „micul Titulescu”, az Antonescu elnökjelöltségét megerősítő szociáldemokrata pártkongresszus után bejelentette, hogy ő maga is indul a májusi romániai elnökválasztáson. (Ezt a becenevet fordítottam Törpe Titulescura, mert Ponta csupán halovány árnyéka az egykori jeles román diplomatának, Nicolae Titulescunak.)
„Minden erőmmel és bátorságommal azért fogok küzdeni, hogy Románia legyen az első!” – közölte videóüzenetben a néppel indulási szándékát. Még tudni kell, hogy Ponta doktori értekezésében plagizált, mint ahogy itt is más populista vezetőkhöz hasonlóan Trump szlogenjét (America First) veszi át.
Azon, hogy Ponta az esélyes és főleg veszélyes Georgescu mellett is szól, meg sem kell lepődni szép hazánk politikai dzsungeljében: „Ma Călin Georgescu az egyetlen bejelentett jelölt, aki radikális változásról beszél, a többiek a rendszer emberei, a rendszert akarják megtartani. Tudom hogy ki akarják iktatni a versenyből, el akarnak hallgattatni mindenkit”. Ugyanitt a saját képességeit reklámozta: „Nagyon elszánt vagyok, hogy harcba szálljak, hogy a romániaiak több olyan bátor vezetőjük legyen, aki radikális változásokat javasol”. Eme bátor önjelölt vezér a koalíciónak azt veti a szemére, hogy a rendszer emberét nevesítették, holott valójában Ponta is a rendszer jellegzetes terméke, hajdani ifjú titánja, ki rövid ügyészi karrier után, hamar politikai pályára váltott. (Szóval bagoly mondja verébnek…)
Trump már a világ urának képzeli magát
Beiktatása után kevesebb mint egy hónappal Donald Trump már lassacskán a világ urának képzeli magát, aki kénye-kedve szerint átírja a földrajzot (lásd Mexikói-öböl), a vámegyezményeket a szomszédokkal (Kanada, Mexikó), vagy távolabbi versenytársakkal (Kína és EU). S a jeges grönlandi epizód után, a melegebb Dél-afrikai Köztársaságot is célba vette, vagyis Musk szülőhazáját.
A soros amerikai elnök ellentmondásos személyiségét igazolják azok a tettek, melyeket a fentiekkel párhuzamosan tesz: az Egészségügyi Világszervezetből való kilépése után az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetéből (UNESCO), az ENSZ palesztin menekülteket segélyező és munkaközvetítő ügynökségéből (UNRWA) való kilépések is.
Mindenhatósága még Gáza és a palesztinok ügyét is kézbe venné: Elképzelése szerint az Egyesült Államok hosszú távon tulajdonosi helyzetbe kerülne a Gázai övezetben, ami szerinte stabilitást hozna a Közel-Keletnek, (lásd például Irak, meg Afganisztán esetét is). Az elnök azt mondta, vállalnák, hogy újjáépítik és fejlesztik a területet, s ha kell amerikai katonákat is vezényelnek oda: „Mindenki, akivel beszéltem, imádja az ötletet, hogy az Egyesült Államok birtokolja azt a földdarabot. Fejleszteni fogjuk és munkahelyek ezreit teremtjük meg”. Egyenesen a „Közel-Kelet riviéráját” akarják Gázában felépíteni. (Persze ez is Trump érzéketlenségét és elrugaszkodottságát fejezi ki: Hogy egy egyébként is vitatott területet, mely a másé megszerezzen, akár az ott lakók vagy a tulajdonosok akarata ellenére. Milliós nagyságrendű embertömeget csak úgy elköltöztetne és majd ezres nagyságrendben teremt munkahelyeket.)
S hogy Trump nem pitiáner, hanem nagystílű, ezt a palesztinok esete mellett, Ukrajnáé is igazolja: kampányban s beiktatása előtt arról beszélt, hogy elnökként egy nap alatt megállítja a háborút. Elnökként már arról, hogy jelentősen csökkenti, sőt beszünteti az ukránok támogatását. Újabban azzal állt elő, hogy szeretne hozzáférni Ukrajna ritkaföldfém-készleteihez az amerikai háborús támogatások folytatásáért cserébe. Különösen az űrhajózáshoz használatos titán, és az elemek gyártásához szükséges lítiumban érdekelt, de van ott még egyéb is. (Szóval ez sem áll túl messze a zsarolástól, még ha üzleti ajánlatba is van csomagolva.)
Erről az orosz-ukrán háborúról is az ő jellegzetes stílusában beszél: „Sokat haladtunk előre Oroszország és Ukrajna ügyében. Meglátjuk, mi lesz, meg fogjuk állítani ezt a nevetséges háborút”. Ahogy mondani szokták, a stílus maga az ember. Egy háború jellemzésére, leírására sokkal megfelelőbb jelzőt is lehet találni, mint az hogy nevetséges. Ez inkább siralmas.
Kibírja vajon az oktatási miniszter?
A korábbi oktatási miniszterek alatt beígért középiskolai kerettantervek módosítását javasolja az új oktatási miniszter – Daniel David. Magyarán mondva, nem sokat teketóriázott, hanem belevágott a közepébe. Úgy néz ki, hogy a korábbi szokásokkal ellentétben, tényleges szakmai- és közvitát szerveznek, melyek alapján májusban véglegesítenék a kerettanterveket és a 2026-ban kezdődő tanévtől vezetnék be. A tervezet olyan alapkészségek kialakítását tűzi ki, mint: íráskészség, többnyelvűség, tudományos, matematikai és digitális kompetenciák, illetve társadalmi-, személyes-, vállalkozói- kulturális- stb. kompetenciák.
A javaslat hihetetlen ellenállásba ütközött, és különböző grémiumok tiltakoztak, állást foglaltak, és garantáltan az elnökválasztási kampány egyik témája is lesz a kerettanterv. Sokan vannak úgy, (beleértve a pedagógusok jelentős részét), miként Farfuridi, Caragiale hőse mondja, csak az alkotmány helyébe a kerettanterv kifejezést kell behelyettesíteni: „Íme, a véleményem! A kettőből az egyik, engedjék meg: legyen alkotmányrevízió, elfogadom! De akkor ne változzon semmi; vagy ne legyen alkotmány revízió, elfogadom! De akkor változtassunk itt-ott, éspedig a lényeges pontokban.”
A civilben egyetemi tanár és pszichológus Daniel David fő kutatási területe: román néplélek pszichológiája. Vajon beválik a hagyományos román szólás: Teoria ca teorie, dar practica ne omoară. (Szabadon fordítva: Az elmélet, az elmélet, de a gyakorlat tesz tönkre minket.)
Ps. Amikor e sorokat írom, Trump már majdnem három hete elnök, de még mindig tart az orosz-ukrán háború. Donald név hallatán nekem továbbra is a kacsa ugrik be elsőnek.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!