Rugalmasabb líceumi kerettanterveket ígér Daniel David, közvitára bocsátották őket

A líceumi kerettanterveket úgy módosítanák, hogy az egyes tantárgyak óraszámát az iskolák és a diákok bevonásával határoznák meg, jelentette be Daniel David tanügyminiszter. A tervezetet közvitára bocsátották a minisztérium honlapján, és a következő időszakban több nagyvárosban szerveznek róla beszélgetést.

A kötelező és választható tantárgyak legalacsonyabb és legmagasabb óraszámát előíró kerettantervek decentralizálásával a teljesítményt támogatják, hiszen meg lehet őrizni vagy akár növelni is lehet a jelenlegi óraszámot bizonyos tantárgyakból, magyarázta a miniszter.

A javaslatokat Bukarestben február 11-én, Kolozsváron február 14-én, Iași-ban február 25-én, Temesváron március 4-én vitatják meg, majd március 6-án online vitát is szerveznek. A konzultációkat követően a minisztérium 2025 májusában fogadná el a kerettantervek végleges formáját, először pedig a 2026/2027-es tanévben alkalmaznák azokat.

Az új kerettanterv a következő kulcskészségek elsajátítását célozza: fejlett íráskészség, többnyelvűség, STEM (tudomány, technológia, mérnöki tudományok és matematika), digitális kompetenciák, társadalmi és személyes kompetenciák, polgári kompetenciák, vállalkozói kompetenciák, kulturális tudatosság és kifejezésmód, emelte ki az Edupedu.ro.

Daniel David szerint a következő irányba módosították az előző miniszteri csapat kerettanterv-javaslatait:

  • megfelelően meghatározott és értelmezett kompetenciák fejlesztése, ideológiai, politikai vagy szélsőséges vallási beavatkozás nélkül;
  • a tanterv újragondolása a tudományos megközelítések előmozdításával az áltudományos hatások csökkentése és a tanulók ideológiai, politikai vagy szélsőséges vallási befolyástól való védelme érdekében;
  • a törvény által előírt témák világosabb elosztása az alaptantárgyak esetében;
  • a tanterv közvetlenebb alkalmazkodása a diák pszichológiai fejlődéséhez és szükségleteihez;
  • az iskola nyitása a társadalom felé olyan szakértőkön keresztül, akik különböző speciális tanegységek oktatását vállalnák az iskola tanáraival együttműködésben.

A javasolt kerettanterv máris komoly vitát váltott ki, miután például a földrajz és a történelem kikerült a 11. és 12. osztályok kötelező tantárgyai közül, ahogy a reál szakos 11. és 12. osztályok esetében a fizika, kémia és biológia is. A kritikára reagálva a miniszter szombaton a tárca honlapján közzétett üzenetében azt írja, hogy ezek a tantárgyak az utolsó két évben a profilnak megfelelő tantárgyak lehetnek vagy választani lehet majd őket, ha az iskola és a diákok így döntenek.

„Már számos olyan javaslatot kaptunk, hogy az iskolától és a tanulóktól függetlenül kötelező jelleggel tartsuk meg őket, és ezeket nyilvántartásba vettük. Nem feledkeztünk meg a kisebbségek anyanyelvéről sem, amely jól reprezentálva van” – tette hozzá.

„Lényeges változás, hogy az óraszámot már nem elsősorban a minisztérium osztja be egyes tantárgyakra, hanem az iskolának (rugalmas szaktanterv) és a tanulónak (CDEOȘ – a tanuló által az iskola kínálatából választható tanterv, szerk. megj.) van nagyobb beleszólása, mint korábban! Tehát a félreértelmezések ellenére arról van szó, hogy a döntés valójában inkább az iskolára és a tanulókra száll, és ezzel a decentralizációval ösztönözzük az önállóságot és a teljesítményt, annak érdekében, hogy egyes tantárgyakban megmaradjon vagy akár növekedjen a jelenlegi óraszám” – közölte Daniel David.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!