Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el, a Mi Hazánk bejutott a parlamentbe

Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el, a Mi Hazánk bejutott a parlamentbe
Fotó: Huszti István / Telex

Másolás

Vágólapra másolva
  • Az eddigi részeredmények szerint a listás szavazókörök 98 százalékos és az egyéni szavazókörök 99 százalékos feldolgozottságánál a Fidesz-KDNP 135, az Ellenzék 56, a Mi Hazánk 7 képviselővel áll, és bejutott a parlamentbe. Bejutott egy német nemzetiségi képviselő is.
  • Nem dőlt meg a részvételi rekord, a választók 69,47 százaléka ment el szavazni vasárnap.
  • Orbán Viktor győzelmi beszédében arról beszélt, hogy „akkora győzelmet arattak, hogy azt még a Holdról is lehetett látni”.
  • Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el.
  • Jakab Péter beszólt Márki-Zaynak, szerinte Márki-Zay nem leváltotta, hanem megbuktatta az ellenzéket.
  • Gyurcsány Ferenc szerint Márki-Zay nem volt a legjobb kapitány.

Az átjelentkező szavazók elég jól haladnak, néha van egy kis várakozási idő.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Sorok közé rejtett üzenet a Petőfi Népében, részletek itt.

Pécsen a Kossuth téri szavazókörben adhatják le voksukat az átjelentkezők. A korábbi választásokhoz hasonlóan idén is nagyon hosszú a várakozók sora. Főleg fiatalok szavaznak itt. Több közterület-felügyelő is segíti a munkát, megyék szerint hívják az embereket, így arra is van esély, hogy valaki később érkezik, de előbb jut be szavazni.

Közteresek irányítják az átjelentkezőket Pécsen – Fotó: Aradi Hanga Zsófia / Telex
Közteresek irányítják az átjelentkezőket Pécsen – Fotó: Aradi Hanga Zsófia / Telex

A hideg időjárás ellenére is magas a szavazókedv Kolozsváron, legalábbis transtelexes kollégáink ezt tapasztalták. Az állandó magyarországi lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok hosszú sorban álltak Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa főtéri épületének belső udvarán, szavazati joguk gyakorlására várva.

Körülbelül 15 percet kellett várakozni 11 órakor – Fotó: Kádár Kata/Transtelex
Körülbelül 15 percet kellett várakozni 11 órakor – Fotó: Kádár Kata/Transtelex

A nagy érdeklődés 13 óra után is megmaradt: noha a hosszan kanyargó sor már megszűnt, a kilincset egymásnak adták az emberek.

A levélszavazásra kialakított, a főtéri utcafrontról megközelíthető helyiségben is sokan voltak ahhoz képest, hogy az állandó lakcímmel nem rendelkező állampolgárok gyakorlatilag március közepétől leadhatják itt levélszavazatukat.

Külön regisztrálják azokat a szavazókat, akik a konzulátusra igényelték a levélcsomagot, számukra szavazóhelyiséget is elkülönítettek. Gyakran előfordul, hogy segítségre szorulnak, ottlétünkkor sokan érdeklődnek a szavazóbiztosoknál arról, hogy miként kell helyesen összeállítani a válaszborítékot.

A Somogy megyei Büssün délelőtt 10 óra 30 perckor egy szavazó és a fűtő jelezte a szavazatszámláló bizottság felé, hogy a padlás felől füstöt észlelnek és kérték, hogy értesítsük a polgármestert és a tűzoltókat – közölte a Nemzeti Választási Iroda. A szavazóhelyiséget 10 óra 33 perckor lezárták, a szavazáshoz szükséges dokumentumokat (névjegyzék, szavazólapok, az urnák tartalmukkal együtt) hiánytalanul és sértetlenül kimentették.

A szavazóhelyiség a büssüi közösségi házba költözött át. A lakosságot plakátok által tájékoztatták a szavazóhelyiség változásáról, a szavazás a HVI vezető jelenlétében 11 óra 45 perckor újraindult.

(valasztas.hu)

A mai választás rendkívüli eseményeinek egyik legérdekesebbje Sopronhoz kötődik. A Nemzeti Választási Iroda tájékoztatása szerint egy választó jobb keze erősen vérezni kezdett már azután, hogy aláírta a névjegyzéket, és átvette a szavazólapokat. Az NVI közleménye szerint a szavazó

„elmondása alapján a kórházból jött, kutyaharapás végett – ezért szavazni abban a pillanatban nem tudott, azonban kb. 15 perc múlva visszaérkezett szavazni, mert a kórházban lekezelték.”

Az összevérzett szavazóhelyiséget kitakarították és lefertőtlenítették, közölte a választási iroda. (NVI)

A délután 1 órás részvételi adatok a szimbolikusan is legfontosabbnak számító körzetekből:

  • Csongrád-Csanád 4, Lázár János vs. Márki-Zay Péter – 45%
  • Veszprém 3, Navracsics Tibor vs. Rig Lajos – 39%
  • Hajdú-Bihar 1, Kósa Lajos vs. Varga Zoltán – 40%
  • Vas 1, Hende Csaba vs. Czeglédy Csaba – 43%
  • Budapest 3, Fürjes Balázs vs. Hajnal Miklós – 46%

Nyolcvan körüli ember áll sorban és nagyjából háromnegyed óra alatt lehet bejutni a párizsi szavazóhelyiségbe, írta a helyszínről több olvasónk is. Az emberek nyugodtan várakoznak a kellemes, tavaszias időben.

Szavazásra várakozók Párizsban – Fotó: Olvasói fotó / Telex
Szavazásra várakozók Párizsban – Fotó: Olvasói fotó / Telex

Hét órával az urnanyitás után a 8100 regisztrált választó már több mint 60 százaléka leadta szavazatát, közölte a Telexszel a londoni magyar nagykövetség sajtóattasséja. Délutánra újra lett egy kisebb sor, de a szavazás továbbra is problémamentesen és gyorsan halad.

„Békét a világnak,békét minden népnek!🙏 Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy,
szenteltessék meg a te neved; jöjjön el a te országod; legyen meg a te akaratod, amint a mennyben, úgy a földön is. Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma;
és bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek;
és ne vígy minket kísértésbe, de szabadíts meg a gonosztól! (Mert tiéd az ország, a hatalom és a dicsőség mindörökké.) Ámen” – ezzel biztatta követőit az idei Békemenet első sorában vonuló Gáspár Győző arra, hogy szavazzanak a Fideszre. (Facebook)

Fél 12 körül Kósa Lajos, Debrecen korábbi polgármestere, a város jelenlegi országgyűlési képviselője is leadta a voksát. Kósa két lányával érkezett a szavazóhelységbe, majd a szavazás után újságírói kérdésekre válaszolt.

A Fidesz alelnöke a választás tétjére hívta fel a figyelmet, mind országos és mind helyi szinten. Az országos választással kapcsolatban szó szerint ugyanazt a kormányzati üzenetet mondta, amit Orbán Viktor is a napokban, mégpedig hogy országosan a választás tétje szerinte, hogy belesodródunk-e a háborúba, vagy sem.

Kósa szerint a baloldal álláspontja veszélyes, és ha elzáródna az orosz gáz, akkor leállna a magyar gazdáság. Sőt, az Európai Unió álláspontját is ellentétesnek tartja a magyar érdekkel.

Debrecent illetően megjegyezte: itt helyben az a tét, hogy folytatódik-e a 25 éves békés fejlődés, vagy valami ismeretlen következik, de úgy látja, a választópolgárok a Fideszt támogatják.

Kósa Lajos szavaz – Fotó: Kósa Lajos Facebookja
Kósa Lajos szavaz – Fotó: Kósa Lajos Facebookja

40,01 százalékos a részvétel 13 órakor, közölte az NVI a honlapján. A 7 693 857 névjegyzékben szereplő ember közül eddig 3 078 029 fő adta le a voksát.

Négy éve 13 órakor 42,32 százalékos volt a részvétel – a legmagasabb a választások történetében. 1998–2014 között a legkisebb részvétel ebben az időben 32,58 százalék, a legmagasabb 40,19 százalék volt.

11 órához képest, amikor 25,77 százalékos volt a részvétel, eléggé meglódult a szavazási hajlandóság. 11–13 óra között még sosem szavaztak annyian, mint idén.

Budapesten a legmagasabb, 42,7 százalékos a részvétel. A megyék közül a legtöbben Pest megyében (42,2 százalék), a legkevesebben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (35,26 százalék) mentek el szavazni.

A budapesti Újbudai József Attila Gimnáziumban adta le a szavazatát vasárnap Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Különösen magas – több mint 30 százalékos – volt már délelőtt a részvételi arány Győr mellett az alsó-szigetközi Győrújfalun. Tizenegy órakor 5 százalékkal haladta meg az országos átlagot. Győrújfalu a térség egyik legdinamikusabban gyarapodó települése, az elmúlt másfél-két évtizedben a kiköltözési hullám legfőbb nyertese volt Győr környékén ez a rész, Győrújfalutól Dunaszegig.

Az arány 9 órakor még átlagos volt, de 11-óráig megháromszorozódott. Nagy Imre Attila polgármestere érdeklődésünkre azt mondta: azért, mert két templomuk is van, egy evangélikus és egy római katolikus, az egyikben 10-kor, a másikban 11-kor tartottak misét. A választók pedig – ha már szépen felöltöztek – vagy rögtön előtte, vagy rögtön utána mentek el a szavazókörbe. De Győrújfalun egyébként is minden parlamenti és önkormányzati választáson 4-5 százalékkal haladja meg az arány az országos átlagot, és szinte biztos, hogy az a nap végén is így lesz.

A polgármester úgy véli azért, mert sok a beköltöző, ma is fiatalodik a falu, és nagyobb az egészséges szavazói kedv.

Győrújfalui szavazókör – Fotó: Laczó Balázs
Győrújfalui szavazókör – Fotó: Laczó Balázs

Tanyajárat néven menetrendszerű buszjáratot hirdetett meg a Hortobágyi Önkormányzat a választás napjára, hogy ezzel szállítson szavazókat a választás napján. A Hajdú-Bihar megyei 5. számú választókerületi választási bizottságnál tett kifogás után szombaton eltiltották ettől az önkormányzatot, de vasárnap reggel a Tiszta szavazás program helyi megfigyelői mégis választók szállításáról tettek bejelentést – írta Facebook-oldalán a Tiszta szavazás

Helyi beszámoló szerint öten szálltak ki a Hortobágyi Önkormányzat „Daróczi Ignác terv” feliratú bordó kisbuszából vasárnap reggel a Hortobágy 1-es számú szavazókörnél, majd a szavazás után a busz felvette és elvitte az utasokat. A menetrend szerint a busznak negyed 10 körül kellett volna megérkeznie Hortobágy 2-es számú szavazóköréhez, de ez végül nem történt meg, írták.

Frissítés (18:20): Reagált a vádakra Hortobágy polgármestere, szerinte nem történt csalás, mert nem választópolgárokat, hanem szavazatszámlálókat szállítottak, akik máshogy nem tudták volna megoldani az utazást.

Novák Katalin megválasztott köztársasági elnök a Farkasréti Általános Iskolában kialakított szavazókörben szavazott fiával, Veres Ádámmal együtt, akinek saját kezűleg tűzte fel az első választóknak járó kitűzőt a zakójára.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

„A szavazás a mi békemissziónk. Hogy hazánk újra igazságos, boldog, békés ország legyen. Menjünk el mindannyian és szavazzunk a kormányváltásra!” – írta Budapest főpolgármestere a szavazás után közzétett posztjához. (Facebook)

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

Hann Endre a Medián közvélemény-kutató vezetője volt a vendégünk a Telex választásnapi élő műsorfolyamában, összefoglalónkat a beszélgetésről itt olvashatja.

Technikai hiba miatt komoly gondokkal küzd az NS, a holland állami vasúttársaság, közölték honlapjukon nem sokkal dél után. Emiatt előreláthatóan délután 5 óráig egyáltalán nem járnak a vonatok az országban. Ez amiatt gond, mert míg a legtöbb hollandiai magyar Amszterdamban, esetleg Rotterdamban vagy Gröningenben lakik, addig a szavazást Hágában tartják, ahova legegyszerűbben vonattal tudnának eljutni a szavazók.

Rengetegen várnak a Hága felé tartó buszokra Amszterdamban – Fotó: Olvasói fotó / Telex
Rengetegen várnak a Hága felé tartó buszokra Amszterdamban – Fotó: Olvasói fotó / Telex

Olvasónk FlixBusszal próbált volna lejutni Hágába, azonban elmondása szerint az egyetlen járat, ami még urnazárás előtt odaérne, dugig tömve van. Jelenleg abban reménykednek, hogy lesz hely valamelyik másik távolsági buszon, de fogalmuk sincs, hogy el fognak-e jutni szavazni.

Akinek szerencséje volt, és még sikerült eljutnia Hágába, annak egy nagyjából 500 méteres sor végére kell beállnia a helyszínen olvasóink elmondása szerint.

A visszaélések kivédéséről és a megtehető ellenlépésekről beszélt a Telex élő választási műsorában Szabó Máté, a Társaság a Szabadságjogokért szakmai igazgatója. Szabó elmondta, hogy ma 300 aktivistájuk dolgozik terepen, országszerte különböző településeken: figyelik, van-e visszaélésre utaló jel, szállítanak-e például busszal szervezetten szavazókat. Ezt az aktivista kört a TASZ 25 jogásza segíti. 15-en közülük oda is mentek azokra a helyekre, ahol a legérzékenyebb a helyzet, a többiek Budapestről válaszolják meg az aktivisták felmerülő kérdéseit. Az aktivisták nem csupán passzív megfigyelők, hanem közbe is avatkoznak, szólnak adott esetben, ha visszaélést látnak. Szabó szerint volt is arra példa ma, hogy a beavatkozás működött: az aktivisták számon kértek valakit, aki újra és újra visszatért a szavazóhelyhez mindig újabb emberekkel, és ő ezután eltűnt.

A gyermekvédelmi kérdésekről rendezett országos népszavazáson vasárnap délelőtt 11 óráig a szavazásra jogosultak 25,46 százaléka adta le szavazatát a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint. Az országgyűlési választásokon 11 óráig a választójogú népesség 25,77 százaléka vett részt.

Délelőtt alig volt forgalom a tiszaszigeti szerb–magyar határátkelőn, ez az állomás közelebb van Szegedhez, mint a röszkei. Csak néha ment – vagy jött – át egy-két kocsi.

Pedig a választás napján – vélhetően több utasra számítva – meghosszabbították a Csongrád-Csanád megyei határállomások – köztük Tiszasziget – nyitvatartását, így hajnali 5 és 20 óra között lehetett átkelni, de a rendőrség adatai szerint sehol sem kellett néhány percnél többet várakozni.

Nincs sor a tiszaszigeti átkelőnél – Fotó: Móra Ferenc Sándor
Nincs sor a tiszaszigeti átkelőnél – Fotó: Móra Ferenc Sándor

Olvasóink levelei alapján Brüsszelben körülbelül 150 méteres sor áll a Liszt Ferenc Intézetnél, most itt lehet szavazni, mert a nagykövetség épülete felújítás alatt áll. „Szerencsére remek napsütéses idő van, és jó hangulatban van mindenki” – írta olvasónk. A Nemzeti Választási Iroda honlapja szerint Brüsszelben 2066-an szerepelnek a névjegyzékben.

Mintegy 900 külföldi megfigyelőt vettek nyilvántartásba a vasárnapi országgyűlési választásra és a vele egy napon rendezett népszavazásra – derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján közzétett listából.

  • Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalától (EBESZ/ODIHR) 235-en regisztráltak megfigyelőként, az EBESZ parlamenti közgyűlése (OSCE PE) részéről pedig 102-en.
  • A European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) nevű szervezettől 275 megfigyelőt regisztráltak, és a Silba (Support Initiative for Liberty and Democracy) dán szervezet 49 munkatársa is jelentkezett megfigyelőként.
  • Ezek mellett nagykövetségek és más szervezetek regisztráltak megfigyelőket a vasárnapi voksolásra.

Négy évvel ezelőtt a parlamenti választásra valamivel több mint másfél száz külföldi megfigyelő regisztrált. (MTI)

Leszavaztunk, és a legkisebb lányommal, Veronával jöttem el szavazni, hogy segítsen bedobni az urnába a szavazólapot, mert elsősorban róluk szól ez a mai szavazás, semmiképpen nem rólam, hanem a jövőről, arról, hogy Magyarországnak van-e esélye ebben a történelmi helyzetben egyáltalán megmaradni, vagy ha szeretné azt, hogy ne egy WHO-főigazgató vagy ne valami ismeretlen disznófejű nagyurak döntsenek Magyarország jövőjéről, akkor most vegye a kezébe a saját sorsának, a hazánknak az ügyeinek az intézését", és menjen el szavazni, mondta a Mi Hazánk Mozgalom elnöke a YouTube-on.

Fotó: Máthé Zoltán / MTI
Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Donáth Anna, a Momentum elnöke a főváros XI. kerületében, a kelenvölgyi általános iskolában berendezett szavazóhelyiségben adta le szavazatát, írja az MTI. Azt mondta, ő optimista, és 70 és 80 százalék közé várja a részvételt az országgyűlési választáson. Szerinte a télies időjárás miatt sokan csak később indulnak el, ám az a lényeg, hogy mindenki menjen el szavazni.

Fotó: Demecs Zsolt / MTVA – Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap
Fotó: Demecs Zsolt / MTVA – Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap

„Látszik, hogy a Fidesz érzi azt, hogy elveszítheti a választást, ugyanis az összefogás hegyeket mozgatott meg. Hogy ez ebben a túlsúlyban mire lesz elegendő, az kiderül este”.

Idén a külképviseleti névjegyzékben szereplő választópolgárok száma 65 480 fő, 4 évvel ezelőtt 58 310 ember volt.

Idén a levélben szavazók névjegyzékében szereplő választópolgárok száma
456 129 fő, ez 2018-ban 378 449 ember volt.

Különösen nagy tétje van a mostani választásnak, hiszen nemcsak jövőt választunk, hanem döntünk háború és béke kérdésben is – nyilatkozta a Fidesz frakcióvezetője újságíróknak vasárnap, miután leadta szavazatát Budapest VIII. kerületében, az 53. számú szavazókörben. Kocsis Máté azt mondta, hogy szerinte ha a baloldal kerül hatalomra, akkor könnyen belesodródhat Magyarország a háborúba. „Ezt nem engedhetjük”.

A politikus arra kért mindenkit, hogy éljen szavazati jogával, hiszen „a szavazás egy ünnep”. Kocsis Máté felhívta a figyelmet a gyerekvédelminek mondott népszavazásra is. Arra kérte a szavazókat, hogy erre voksoljanak négy nemmel, az országgyűlési választáson pedig támogassák a Fidesz és a KDNP egyéni jelöltjeit, valamint országos listáját. Arra a kérdésre válaszolva, hogy megszerzik-e a kétharmadot, Kocsis Máté arról beszélt: ha a választók akarata parlamenti többséget ad egy politikai közösségnek, az óriási megtiszteltetés és felelősség. Az, hogy ez a többség mekkora, „teljesen másodlagos” – mondta. (MTI)

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!