Öt ezredmásodperc döntött a 100 méteres síkfutás olimpiai döntőjében

2024. augusztus 4. – 23:02

frissítve

A 100 méteres férfi síkfutás befutója a párizsi olimpia döntőjében 2024. augusztus 4-én – Fotó: Dimitar Dilkoff / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Az amerikai Noah Lyles 9,79-es idővel nyerte a 100 méteres síkfutás döntőjét a párizsi olimpián. A jamaicai Kishane Thompson századra azonos időt futott vele, a célfotón azonban látszott, hogy Lyles jobban dobta be magát a célba, és öt ezredmásodperccel ő ért át előbb a célvonalon. Az amerikai Fred Kerley lett a harmadik 9,81-es idővel.

Most először fordult elő olyan, hogy az olimpiai döntő valamennyi résztvevő 10 másodpercen belüli idővel került be a fináléba. Az elődöntős során a 23 éves Thompson futotta a legjobb időt, 9,80-at, így ő kapta a négyes pályát. Az aranyérem másik nagy esélyese, a 27 éves Lyles 9,83-at futott az elődöntőben, ez a harmadik legjobb idő volt, így ő a hetes pályát kapta.

A 21:50-re kiírt döntő előtt jó sokáig váratták a sprintereket, de ez nem zökkentette ki őket, már az első rajt jó volt. Thompson nem kezdett a legjobban, de féltávnál már ő volt az első helyen. Az utolsó méterekre viszont görcsössé vált a futása, míg Lyles a végén nagyon feljött rá, és mellbedobással győzött. A befutó után másodpercekig nem is volt világos, hogy ki nyerte az olimpiát, Thompson és Lyles neve mellett is 9,79 szerepelt. Végül az ezredmásodpercek döntöttek az amerikai javára: Lyles győztes ideje 9,784 lett, Thompsoné ennél öt ezredmásodperccel rosszabb, 9,789.

Ez azt is jeleni, hogy Noah Lyles a tavalyi budapesti világbajnokság után most a párizsi olimpián is meg tudta nyerni a 100 métere síkfutást. Három éve a tokiói olimpián 200 méteren bronzérmet nyert.

Ukrán arany női magasugrásban

Vasárnap este rendezték a női magasugrás döntőjét a Stade de France-ban. A szám egyértelmű esélyese az ukrán Jaroszlava Mahucsih volt, aki július 7-én a párizsi Gyémánt Liga-versenyen 210 centit ugrott, amivel megdöntötte a női magasugrás 37 éve fennálló világcsúcsát.

A 22 éves ukrán klasszis négy héttel később újabb aranyérmet nyert Párizsban, de ezúttal már az olimpián. Mahucsih a pénteki kvalifikációban 1,95-öt ugrott, amivel kényelmesen bejutott a döntőbe. Itt aztán sorra vette az akadályokat: a 191, a 195, a 198 és a 200 centit is elsőre átvitte. A 202 centit viszont kétszer is leverte, ami után rápróbált a 204 centire, de ez az ugrása sem sikerült. Az aranyérme viszont így sem forgott igazán veszélyben.

Az ausztrál Nicola Olyslagers 198 centiig tartotta vele a lépést, de a 200 centit már csak harmadik próbálkozásra vitte át, a 202 centit pedig háromszor is leverte, így övé lett az ezüstérem. A dobogó harmadik fokára az ukrán Irina Herascsenko és az ausztrál Eleanor Patterson állhatott fel, mindketten elsőre átugrották a 195 centit, de innen már nem tudtak tovább javítani.