Több mint 42.500 külföldi kapott munkavállalási engedélyt idén Romániában

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Már több mint 42.500 külföldi kapott idén munkavállalási engedélyt Romániában – közölte Daniel Titirigi, a Bevándorlási Főfelügyelőség egyik vezetője egy szakmai eseményen szerdán.

Az Agerpres arról ír a bejelentés kapcsán, hogy míg 2015-ben a román állam évente csak 5000 vendégmunkás számára engedélyezte a munkavállalást, azóta ez a szám alaposan megnőtt – most már évi 100 ezer fő a felső határ. Ez a keret csak azokra vonatkozik, akik először jönnek dolgozni az országba, nem pedig azokra, akik csak munkahelyet vagy pozíciót váltanak.

Titirigi kiemelte: a külföldiek csak akkor kérhetnek romániai munkavállalói vízumot, ha már megkapták az engedélyt a munkára. Emellett azt is elmondta, hogy az IGI komolyan veszi az illegális munkavégzés és a szabálytalan tartózkodás elleni fellépést – aki nem tartja be a feltételeket, azt visszaküldhetik a hazájába vagy átirányíthatják egy másik országba, ha oda szeretne továbbmenni.

Romániában az utóbbi években egyre nagyobb szükség van munkaerőre, főleg az építőiparban és a szolgáltatások terén. Mivel a hazai munkaerő nem elég, a cégek egyre inkább külföldi – főleg nem EU-s – dolgozókra támaszkodnak.

Az IGI korábbi adatai szerint 2024 végén már több mint 140 ezer nem uniós munkavállaló dolgozott hivatalosan Romániában. A legtöbben Nepálból, Srí Lankáról, Törökországból és Indiából érkeztek, és főként a feldolgozóiparban (29.141 fő), építőiparban (28.538), kereskedelemben (20.008) és vendéglátásban (18.844) dolgoznak.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!