A romániai nagy élelmiszeripari vállalatok nyeresége megháromszorozódott 2019 és 2022 között

2024. május 27. – 11:51

Másolás

Vágólapra másolva

A romániai nagy élelmiszeripari vállalatok és forgalmazók jelentős profitnövekedése azt jelzi, hogy a cégek a válsághelyzeteket kihasználva növelték áraikat a költségnövekedést meghaladó mértékben. Az infláció és a shrinkflation(zsugorinfláció) jelensége tovább rontotta a fogyasztók helyzetét, mivel az árak továbbra is emelkednek, miközben a termékek mérete csökken. Az árnövekedések hátterében a vállalati profitmaximalizálás állhat, ami miatt kormányzati vizsgálatokat is indítottak.

A romániai nagy élelmiszeripari vállalatok nyeresége megháromszorozódott 2019 – a világjárvány előtti év – és 2022 – Oroszország ukrajnai inváziójának éve – között, derül ki a vállalatok által benyújtott pénzügyi adatokon alapuló elemzésből, amelyet a Libertatea készített az AlertaCUI.ro adatszolgáltató cég adatai alapján. Ugyanebben az időszakban az élelmiszer-forgalmazó cégek nyeresége is 50 százalékkal nőtt.

A greedflation jelensége

A nemzetközi tanulmányok is megerősítik a greedflation (profitéhség) jelenséget, amelyet a közgazdászok úgy definiálnak, hogy a vállalatok az áremeléseket nagyobb mértékben hajtják végre, mint ahogy azt a költségnövekedés indokolná. A járvány idején az elektronikai cikkek árai azért emelkedtek, mert a gyártás problémái miatt ázsiai üzemek leálltak. Az autók árai a chiphiány miatt ugrottak meg, az élelmiszerek pedig az energiaárak növekedése miatt drágultak az ukrajnai invázió után.

Bár a világjárvány véget ért, a chiphiány megoldódott, és az olaj ára 2022-ben 130 dollárról 80 dollárra csökkent, az energia- és gázárak pedig szintén mérséklődtek a tőzsdéken, a fogyasztók nem érzik ezeknek a csökkenéseknek a hatását. Az áruk és szolgáltatások továbbra is drágulnak, bár a Román Nemzeti Bank erőfeszítéseinek köszönhetően az infláció lassult, az árak továbbra is emelkednek.

Brit tanulmány és IMF jelentés a globális helyzetről

Egy friss brit tanulmány, amelyet a Unite Union készített, kimutatta, hogy az Egyesült Királyságban működő vállalatok profitabilitása 30 százalékkal növekedett a Covid utáni időszakban, összehasonlítva a 2018-2019-es időszakkal.

A Fortune magazin szerint a brit cégek 60 százaléka növelte nyereségét, beleértve az energiaszektort, a szupermarketeket és az állatorvosi rendelőket. Egy globális tanulmány, amely olyan vállalatokat vizsgált, mint az Exxon, Shell és Kraft Heinz, megállapította, hogy a multinacionális vállalatok nyeresége 30 százalékkal nőtt 2019 és 2022 között.

Az IMF egy 2023 júniusi tanulmányában kimutatta, hogy az eurozónában 2022-ben tapasztalt infláció 45 százaléka a hazai profitoknak tulajdonítható. Azok a vállalatok növelték a nyereségüket leginkább, amelyek az alapanyagok magasabb árai és a kereslet-kínálat közötti egyensúlyhiány miatt profitálhattak.

A romániai infláció

Románia áprilisban az Európai Unió legmagasabb inflációs rátáját regisztrálta, amely 5,9 százalék volt, több mint kétszerese az európai átlagnak. Az élelmiszer- és energiaárak állami plafonálása ellenére a fogyasztói árak továbbra is emelkednek.

A Libertatea elemzése szerint a romániai élelmiszeripari vállalatok bevételei 70,38 százalékkal nőttek 2019 és 2022 között. Az iparág profitja pedig 188 százalékkal nőtt, elérve a 3,13 milliárd lejt 2022-ben. Az élelmiszer-forgalmazó cégek nyeresége 50 százalékkal emelkedett ugyanezen időszak alatt.

  • A legnagyobb cég, a Bunge Románia, a gabonakereskedelemből származó bevételeit 1,95 milliárd lejről 4,87 milliárd lejre növelte 2019 és 2022 között.
  • Az Expur Rt., az egyik legnagyobb olajmag-feldolgozó vállalat, 20-szoros profitnövekedést ért el, 23,7 millió lejről 533,4 millió lejre.
  • A Prutul Rt., egy másik olajipari cég, profitja 30-szorosára nőtt.
  • A forgalmazási szektor bevételei 41,17 százalékkal nőttek 2019 és 2022 között, míg a profitok 51,85 százalékkal emelkedtek.
  • A Metro és a Selgros vezető szerepet tölt be a piacon, bár a Metro profitja csökkent, a Selgrosé növekedett.
  • A Nestle România is jelentős profitnövekedést könyvelt el.

Románia a shrinkflation-nal, vagyis a termékek méretének zsugorodásával is küzd. Az alapvető élelmiszerek kereskedelmi árréseit a kormány rögzítette, de az árak továbbra is emelkednek, így a mosószerek, gyógyszerek és postai szolgáltatások árai is magasabbak lettek. Marcel Ciolacu miniszterelnök vizsgálatot kért a mosószerek árának emelkedése kapcsán, és a Versenytanács jelenleg is vizsgálja az áremelkedéseket.

A szaknyelvben zsugorinflációnak nevezett jelenség egyáltalán nem új. Röviden és tömören ez a szó azt írja le, amikor egy cég nem egyszerűen megemeli egy termék árát, hanem csökkenti a kiszerelést, és azt kínálja olyan áron, mint a korábbi, nagyobb kiszerelést. Tipikus példa erre a 19 szálas doboz cigi vagy épp a vécépapír-guriga, amiben egyre nagyobb a tartókarton. A vendéglátásban pedig hasonló okokból terjedt el a négydecis korsó sör. A lényeg, hogy a kiszerelés minél kevésbé észrevehető mértékben csökkenjen, ami persze azt jelenti, hogy az árak burkoltan emelkednek, mert a fogyasztó kevesebb terméket kap a pénzéért, még ha ezt nem is biztos, hogy rögtön észreveszi.

Ahogy a kormányfő is említette, a készül kidolgozni egy zsugorinfláció elleni szabályozást. Eszerint a kereskedőknek jelezniük kell, hogy mely élelmiszerek és egyéb fogyasztási cikkek méretét csökkentették oly módon, hogy az áremelkedéshez vezetett.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!