2,8 milliárd eurót kap Románia, ez lesz a második kifizetés az uniós helyreállítási alapból
2023. június 27. – 14:04
Az Európai Bizottság kedden hivatalos közleményben jelentette be, hogy jóváhagyja a helyreállítási terv második kifizetési kérelméhez kapcsolódó pénzeszközök részleges kifizetését. A kifizetés 47 mérföldkőre vonatkozik, több mérföldkövet azonban nem sikerült teljesíteni, így azokat nem fizetik ki – közölték kormányzati források a G4Mediával, így Románia a 2. kifizetési kérelemhez kapcsolódóan mintegy 2,8 milliárd eurót kap. A felfüggesztett összeg akkor szabadulhat fel, ha Románia teljesíti a fennmaradó mérföldköveket is, amelyek az országos helyreállítási programban szerepelnek.
A Bizottság megállapítja, hogy "két, az energetikai beruházásokkal kapcsolatos mérföldkövet (nevezetesen a 129. és 133. mérföldkövet) nem teljesítettek kielégítően, igaz, elismeri, hogy Románia már megtette az első lépéseket azon a téren is. A Bizottság nem közölte a felfüggesztett összeg pontos összegét, azonban azt biztosan lehet tudni, hogy az eredeti kifizetendő összeg 3,2 milliár euró lett volna.
A 2. kifizetési kérelmet Románia jelentős késéssel nyújtotta be. ha az ütemtervet betartotta volna a román kormány, akkor ez 2022 októberében lett volna esedékes, a kifizetésnek pedig 2022 decemberében kellett volna megtörténnie. Ehelyett a Ciucă-kormány csak 2022. december 16-án nyújtotta be a kérelmet, az Európai Bizottság pedig folyamatosan késleltette a kifizetést, mert Románia nem teljesítette egyes célkitűzéseit, és mindegyik mérföldkőnél újabb és újabb információkat, bizonyító dokumentumokat kért a bizottság ahhoz, hogy teljesítettnek minősíthesse a mérföldköveket.
A helyreállítási terv 2. kifizetési kérelmének egyik legnagyobb problémája a közérdekű bejelentők védelméről szóló törvény volt, amelyet első körben a PSD-PNL-RMDSZ koalíció csonkított meg a parlamentben. A kormánykoalíció eredeti változatában a közintézményekben dolgozó bejelentők védelme nem volt biztosítva az intézményvezetők előtt. Csak a civil társadalom tiltakozása és az Európai Bizottsággal folytatott párbeszéd után módosította a koalíció a törvényt, hogy a korrupciót felfedő bejelentők hatékony védelmet élvezhessenek.
A kormánynak idén még két kifizetési kérelmet kellene benyújtania, a 3. és 4. kérelmet, de a 3. kérelmet máris augusztusra halasztották, mivel a kifizetéshez kapcsolódó mérföldköveket még nem sikerült teljesíteni. A mérföldkövek a román kormány által a különböző területeken végrehajtandó reformokat jelölik, és azoknak teljesítése nélkül az Európai Bizottság nem hagyja jóvá a Romániát megillető helyreállítási összegeknek a kifizetését. A kifizetési mechanizmus szerint az Európai Bizottság csak abban az esetben fogad újabb kifizetési kérelmet, ha az előzőben szereplő reformokat elfogadja.
Most még nincs terítéken, de a különnyugdíjak kérdése kulcsszerepet kaphat
Amint már írtunk róla, ez egy későbbi elszámolásnál fog számítani, de Románia az országos helyreállítási terv összeállításánál azt is vállalta, hogy a Világbank szakértőinek bevonásával a hazai nyugdíjrendszer megreformálásáról szóló intézkedéseket dolgoz ki és ültet gyakorlatba. Ezeknek a reformoknak az egyik legnagyobb vállalása az úgynevezett különnyugdíjak racionalizálásáról szóló törvény, amelyről 2022 októberében még Ursula von der Leyen bizottsági elnök és Nicolae Ciucă miniszterelnök találkozóján is külön szó esett.
A román parlament június 26-án szavazott a törvényhozók különnyugdíjának eltörléséről, de az elemzők szerint ezt a jogszabályt az alkotmánybíróság elkaszálja, azaz hathatós elmozdulás a reform irányába egyelőre nem történt. A parlamenti vakáció előtt várható, hogy egy másik törvény a kiváltságos kategóriák, bírák, igazságszolgáltatásban dolgozók, rendőrök és katonák különnyugdíját is eltörli.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!