Hát minket meg ki pénzel? - Új rendszeres támogatókat keresünk! Jelentős részben az olvasók, ettől lehet a Transtelex az erdélyi nyilvánosság egyik legfontosabb lapja. Most új rendszeres támogatókra van szükségünk, hogy biztos legyen a bázisunk. Beszállok! Elrejtés

Az energiaellátási zavarok még jó ideig magasan tarthatják az árakat

2022. július 4. – 16:12

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A fejlett országokban az 1970-es, 1980-as évek óta nem látott szintre emelkedett az infláció. Az Európai Központi Bank (EKB) portugáliai konferenciáján részt vevő közgazdászok és jegybankelnökök arra figyelmeztettek, hogy időbe telik, amíg az áremelkedés mérséklődni fog – írja az AFP elemzésére hivatkozva az Agerpres.

„Az élelmiszerek és az ipari termékek jelenlegi árszintjére a nyolcvanas évek közepe óta nem volt példa” – nyilatkozta Christine Lagarde EKB-elnök egy június 29-i sajtótájékoztatón. Ugyanakkor az energia relatív árának elmúlt hónapokbeli emelkedése sokkal nagyobb, mint az 1970-es években az olajsokk miatt bekövetkezett egyedi kiugrások – tette hozzá Lagarde.

Az emelkedő infláció – amely májusban nyolc százalék fölé nőtt az euróövezetben – egy „kaotikus világban bekövetkező folyamat végét jelenti” – mondta az AFP-nek a genfi Graduate Institute közgazdász professzora, Richard Baldwin.

A 2020-ban kitört koronavírus-járvány okozta kínálati sokkot egy „eltorzult kereslet” követte, amikor az emberek többnyire áruk vásárlására költötték a pénzüket – magyarázta Baldwin. Aztán ahelyett, hogy enyhült volna a helyzet, az Ukrajna ellen indított orosz invázió hatására jelentősen megnőtt az élelmiszerek és az energia ára, tovább fokozva az inflációs nyomást – tette hozzá. De itt nem csak az energiáról van szó. A korlátozások feloldása után jelentősen megnőtt a szolgáltatások iránti kereslet, és a turizmus is élénkülni kezdett – jegyezte meg Lagarde.



„Erre az inflációra nincs forgatókönyv”

– véli Baldwin.

Mivel még nem látszik az ukrajnai háború vége, az energiaellátási zavarok még jó ideig magasan tarthatják az árakat. Belföldi tényezők is növelhetik az inflációs rátát, mivel a munkavállalók támogatásokat és magasabb béreket követelnek, hogy tudjanak megbirkózni a megélhetési költségek emelkedésével. Fokozza a nyomást az alacsony munkanélküliségi ráta is, ez nagyobb mozgásteret biztosít a magasabb béreket követelő munkavállalóknak.

„Tekintve, hogy az infláció elérte a jelenlegi szintet, és az elvárások, valamint a bérek emelkedni kezdenek, a monetáris politikának cselekednie kell”

– mondta az AFP-nek a Marylandi Egyetem közgazdász professzora, Sebnem Kalemli-Ozcan. Ezt tervezi tenni az EKB is, amely bejelentette, hogy júliusban – az elmúlt 11 évben először – emelni készül az irányadó kamatlábakat. A frankfurti székhelyű intézménynek azonban óvatosnak kell lennie, hogy ne fojtsa meg teljesen a gazdasági növekedést.

„Nem az a kérdés, hogy csökkennek-e az árak egy bizonyos idő után, hanem az, hogy mi lesz a növekedéssel” – hangsúlyozta Kalemli-Ozcan. Ezért hasonlítják össze a jelenlegi helyzetet az 1970-es évek úgynevezett stagflációjával, amelynek a fő jellemzője, hogy a magas infláció lassú gazdasági növekedéssel párosul.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!