Székelyföldön és a Dél-Tirol autonóm tartományban is jól működik az etnikai alapú turizmus
2022. május 17. – 19:57
Székelyföld alapvetően egy olyan régió, ahol az egyik legfontosabb gazdasági húzóerőt a turisztikai potenciálok megfelelő kiaknázása jelentheti. A 12. Szociológus Napok egyik kiemelt előadásában a régiót olyan népszerű turisztikai célpontokkal hasonlították össze, mint a dél-tiroli autonóm tartomány vagy a Balaton.
Rögtönzött „közvélemény-kutatást” tartottam a szerkesztőségben, ahol arra kértem a kollégákat, mondják el, mi az első dolog, ami bevillan nekik a székelyföldi turizmusról. Van, aki rögtön a szovátai Medve-tavat emeli ki, mások a kulináris élményeket. Egyik székelyföldi származású kolléga a kevésbé professzionális és időnként egyenesen barátságtalan kiszolgálásról panaszkodik, mások pedig arról, hogy egy rövid túra alkalmából mennyire tartottak a medvétől Tusnádfürdő közelében.
A válaszokból nagyjából visszatükröződnek a székelyföldi turisztikai ismertetőjegyek, a természetközeli helyek, a termálvizek, wellness-fürdők, a só gyógyhatása, de az is, ami Tóth-Batizán Emese Emőke összehasonlító elemzésének is az egyik fontos pontja volt: a régió turizmusa „megengedhet magának gyengébb minőségű szolgáltatásokat” a más, nemzetközi szinten ismert turisztikai célpontok kínálataihoz képest. Ennek pedig rengeteg oka van, közülük csak az egyik, hogy a turisztikai vállalkozásokat teljeskörű ellenőrzésére nincs kapacitása az állami vagy szakmai szerveknek. Székelyföldön jellemzően egy szürke ágazat van jelen, ahol a minősített szolgáltatók mellett számos más, nem hivatalosan működő egység is elfér.
A kutató elmondta, hogy a régió „elmaradottsága” kapcsán nem kellene megelégedni azzal a magyarázattal, hogy „egyszerűen kevesebb pénz jut ennek a vidéknek”, éppen ezért tartotta érdemesnek megvizsgálni a különböző gazdaságszociológiai modelleket. Például, hogy miben marad alul Székelyföld turizmusa a Balaton és Dél-Tirol modelljéhez képest, meg egyáltalán, melyek azok a területek, amelyeken egy újratervezéssel nagyot lehetne javítani.
Miért pont ezeket a turisztikai célpontokat vette összehasonlításként?
A szociológus kifejtette, a Balatonra azért esett a választása, mert kulturálisan és földrajzilag is közel esik Székelyföldhöz. Dél-Tirol esetében az volt a döntő szempont, hogy a világ egyik leglátogatottabb turisztikai célpontja, nem mellékesen, Székelyföldhöz hasonlóan a többség-kisebbség kontextusban alakították ki az igencsak fejlettnek számító turisztikai piacukat.
A kutató már az előadása elején leszögezte, hogy valós eredmények elérése céljából a „teljes ökoszisztéma” átgondolására szükség lenne. „A turizmus fejlődése valóban vezethet gazdasági fejlődéshez, fontos katalizátora lehet az életszínvonal emelkedésének, nem mellékesen akár a migráció csökkentése szempontjából is. (...) Többen kötődünk ehhez a vidékhez, én is Marosvásárhelyen élek. Mindannyian azt szeretnénk, hogy a turizmus professzionalizációjával segítsük a jobb élet megteremtését” – mondta a kutató.
Milyen hátrányokkal indul Székelyföld?
- Akár országos vagy nemzetközi népszerűsítésről legyen szó, a székelyföldi turisztikai látványosságok főként a régiós törekvéseknek, illetve a magán és civil szféra kezdeményezéseinek köszönheti ismertségét. Az állam, mivel „hivatalos diskurzusok szintjén” nem ismeri el Székelyföldet, eleve nem is szán olyan koncentrált fejlesztési programokat a környék turisztikai fejlesztésére, mint például Magyarország a Balaton környékének esetében (amelyet már a szocialista korszakban elkezdtek ). Dél-Tirolban az állam szerepe teljesen más értelmezést kap, hiszen a régió már 1971 óta autonóm kisebbségi tartomány, saját helyi parlamenttel, melynek teljeskörű hatásköre van az idegenforgalmi intézkedések terén.
- Dél-Tirolban nagyon fejlett a TDM, azaz a Turisztikai Desztinációs Menedzsment szervezeti hálózat kialakulása. Ezek olyan professzionális turizmusirányítási rendszerek, melyek az adott területek komplett menedzselését végzik, összekötve a térség idegenforgalmi vállalkozóit, civil egyesületeit, az önkormányzatokat és a jelentős turisztikai attrakciókat. Magyarországon 2011-ben volt egy jelentős kezdeményezés a magyar TDM-ek kialakítására, azonban a kutató szerint „itt is számos probléma felmerül”. A Balatonnal kapcsolatban azt is megemlíti, hogy az infrastruktúra jól ki van építve, gondoljunk csak arra, hogy az egész tavat bicikliút veszi körbe, a régió egyébként is önálló területrendezési tervvel rendelkezik. Persze, Székelyföldön is léteznek TDM-kezdeményezések, bár a működésüket még nem szabályozza a román jogrend, azaz a TDM-rendszer mint olyan, még nincs bevezetve.
- Dél-Tirolban a központi támogatás és a nagy turisztikai érdeklődés miatt nagyon magas az árszint a szolgáltatások terén, így természetesen a szolgáltatások is csúcsminőségűek. A kutató szerint épp emiatt egyáltalán nem tűrik meg egymás között a feketén működő „potyautasokat”, akik esetleg olcsóbb kínálattal próbálkoznak betörni a piacra. „Azonnal jelentenék a hatóságoknak, ha valakit csaláson érnének” – fejti ki Tóth-Batizán. Ehhez képest Székelyföldön az államnak nincs különösebb érdeke, hogy kifehérítse a piacot, így igen népszerűek azok a vállalkozások/attrakciók, amelyek a szürke zónába tartoznak, ez pedig a szolgáltatások minőségén is meglátszik. Persze ez nem jelenti, hogy a környéken ne lennének csúcskategóriás szolgáltatások, a kutató itt külön kiemeli a Kovászna megyei vadász- és kastélyturizmust. Ami a Balaton környékét illeti, elmondása szerint voltak jó kezdeményezések a vállalkozások hivatalos működésének népszerűsítésére, erre kiváló példa a Kisfaludy pályázati program. Erre minden hivatalosan működő turisztikai egység jelentkezhetett és pályázhatott 1 millió forintot, a kapott összeget pedig bármire elkölthették. Ennek fényében már több vállalkozónak megérte, hogy a teljes működését hivatalos körülmények között folytassa.
- A kutató külön kitért arra is, hogy Dél-Tirolban és a Balatonon sokkal népszerűbb a kollaboráció a turisztikai vállalkozók között. Ahogy fogalmaz: „sokkal inkább egységben gondolkodnak”. Erre egy példát is hozott: Dél-Tirolban ha egy turisztikai szervezet biciklikölcsönzést működtet, de időközben megjelenik a közelben egy kimondottan erre szakosodó piaci szereplő, akkor a szervezet azonnal beszünteti a tevékenységét. Székelyföldön még nagyon messze állnak a piaci szereplők az ilyenszerű együttműködéstől. A kutató szerint rendkívül nehéz dolguk van azoknak a szakmai szervezeteknek, akik ezt a problémát orvosolni próbálják, mint elmondta, olyan eset is volt, hogy a vállalkozók nemhogy tárgyalni nem voltak hajlandók, de még egy asztalhoz sem tudták őket leültetni.
- Tóth-Batizán szerint nem elhanyagolandó szempont a vállalkozók egymással szembeni bizalmának kérdése, de ugyanúgy a szakmai szervezetek és állam iránti jóhiszeműség is. Utóbbira a magyarázat, hogy az állami apparátus részéről igen elenyésző a támogatás mértéke. A szakértő szerint az általa készített interjúkból az tűnt ki, hogy a balatoni szolgáltatók inkább ajánlják egymás szolgáltatását a turisták előtt, Dél-Tirolban pedig ez a bizalmi szint már teljesen más dimenziókat ér el: hogyha egy szolgáltató mondjuk nem tud a TDM-ek felé illetéket fizetni, akkor „elhiszik neki, hogy tényleg nagy a baj” és nem csak átverésről van szó.
Vannak hasonlóságok is Székelyföld és Dél-Tirol között: az etnikai turizmusra való építkezés
„Hogy ne csak arról beszéljünk, mivel van elmaradva a székelyföldi turizmus”, egy fontos hasonlóságra is felhívta a hallgatóság figyelmét. Mint elmondta, Székelyföld és Dél-Tirol számára is fontos húzóágazatnak számít az etnikai turizmusra való alapozás. A kutató itt ismertette, hogy az egykor az Osztrák-Magyar Monarchiához tartozó régióban mai napig nagyon sokan beszélik a németet, eleinte pedig a turizmus is inkább a németországi turistákra alapozott, pont ugyanúgy, ahogy Székelyföld esetében a magyarországi turisták voltak az elsődleges célcsoport.
A kutató szerint Dél-Tirolban ez a trend a koronavírus-járvány berobbanásával együtt mára már egészen megváltozott, ugyanúgy nagy hangsúlyt fektetnek az olasz turisták bevonzására is. Székelyföldön már jóval korábban megkezdődött egy nyitás a romániai románok irányába, ennek hatását pedig egyre inkább érezhetjük – fejti ki Tóth-Batizán.
„Nagyon izgalmas itt megfigyelni, hogy az etnikai megosztottság szempontjából hogyan alakul ki egy turisztikai piac. A dél-tiroliaknak egészen könnyű dolguk volt: az olaszok többnyire nyáron látogatják a vidéket, amikor a félszigeten elviselhetetlen a hőség. Érdekes módon a karácsonyi ünnepek idejére is szeretnek oda utazni. Ezzel szemben az idősebb német turisták főként tavasszal és ősszel keresik a dél-tiroli szolgáltatásokat, így az ottani szezon nagyon hosszúra nyúlik, ami üzleti szempontból igen kedvező” – magyarázta a kutató.
Az etnikai turizmus tekintetében azt is megjegyezte, hogy például a dél-tiroli vendéglátóknál is felmerültek nyelvi akadályok (a székelyföldi magyarok román nyelvvel való küszködéséhez hasonlóan a dél-tiroliak több évtizeddel ezelőtt szintén alig beszélték az olasz nyelvet), de a kutató szerint sokkal fontosabb szempont volt egy turistának, hogy „finom legyen a leves” és jó legyen a szolgáltatás.
A kutató szintén az etnikai turizmus kategória alá sorolta a „helyi turizmust”, azaz a vendéglátás azon formáját, amikor a kulturális másság lehet vonzóerő egy bizonyos célcsoport számára. Itt azonban hozzáfűzte: rendkívül nagy figyelmet kell szentelni arra, hogy a helyi közösséget ne zavarja meg az „over turism”, azaz a turisták túlzott bevonása, mely már kártékony hatással lehet a lakosságra.
Milyen konkrét megoldásokat javasol a székelyföldieknek?
- Ha van egy természeti adottságunk, legyen mellé egy jó sztori is. Ne csak a mofettát mutassuk meg, hanem legyen mellette valamilyen attrakció. „Hiába gyönyörű a székelyföldi táj, azon is el kell gondolkodnunk, hogy az oda látogató turisták mit kezdjenek magukkal egy egész héten keresztül”.
- Fontos a brandek megerősítése és a kreatív becsomagolása.
- Szerinte a székelyföldiek nagyon jól ráéreztek arra, hogy a hagyományokat jól el lehet adni a piacon, itt azonban ismét kiemelte: a vendégek és a helyiek meg kell találják a közös pontokat.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!