Művelődési központot csináltak a kézdivásárhelyi Vigadóból, így szervezték alá a hányatott sorsú Udvartér Teátrumot

Teljes átszervezésen esett át a kézdivásárhelyi Vigadó. A városi önkormányzattal arra a döntésre jutottak, hogy művelődési központtá alakítják át, így ezután kettős szerepet tölt be: kulturális intézményként működik tovább, de most már az Udvartér Teátrum fenntartója is lesz.
A városi színházat eddig – a Vigadóval csak névrokonságban álló – Vigadó Kulturális Alapítvány működtette. Kolcsár József igazgató távozását követően azonban az alapítvány 2022 október óta új vezetőt nem talált, sem olyan megoldást, amiben a színészek és a társulat tagjai körül ne alakult volna ki egyfajta toxikus légkör. Emiatt több színész és alkalmazott távozott a színháztól. A városban pedig sokan úgy tartották, hogy a kézdivásárhelyi önkormányzat és Szöllősi Tamás alapítvány elnök dilettantizmusa miatt megszűnik a színház és a Vigadó is. Pedig, mint körképünkből kisejlik, épp ezek azok az intézmények, amelyek Kézdivásárhely szerény kínálatának kulturális oázisai.
Lung László Zsolt, a Vigadó Művelődési Központ igazgatója és Bokor Tibor polgármester sajtótájékoztató keretében számoltak be arról, hogy az átszervezés egy jól felépített és újragondolt évadot is eredményez a céhes város kulturális életében.
Bokor Tibor itt fontosnak tartotta kihangsúlyozni: sosem állt szándékában megszüntetni a kézdivásárhelyi színházat, de meggyőződése volt, hogy újra kell gondolni annak működését, a mostani helyzetet pedig, több mint bíztatónak tartja.
„Bő fél esztendeje kezdtük el keresni a jogi formákat arra, hogy stabil működést tudjuk biztosítani a Vigadó Művelődési Háznak, úgy, hogy az Udvartér Teátrum is fennmaradhasson, és a két intézmény tudjon együtt működni. Június elsején zárult ennek a folyamata, a Vigadó levált az önkormányzatról, amely korábban mintegy kulturális alirodája volt, most jogilag önálló intézmény lett. Hangsúlyozom, nem »elhagytuk« a Vigadót, továbbra is anyagilag támogatjuk, de így tudtuk elérni, hogy az Udvartér Színház annak alintézményeként működhessen” – fejtegette a polgármester a sajtótájékoztatón a közlemény alapján.
Lung László Zsolt, a Vigadó Művelődési Központ igazgatója szerint a Vigadó közintézményesítése fontos lépés volt, ez jelenti számukra a stabilitást. Kiemelte, az átszervezés nagy része inkább a színházat érintette. Lung László Zsolt bemutatta a bérletrendszert, valamint a négy alkalmazott színészt: Gecse Noémi és Kiss László színművészek, valamint Elek Ágota és Mihály János mesteris színészhallgatók erősítik az Udvartér Színházat, hozzájuk csatlakoznak a meghívott művészek, hiszen a repertoárszínház, amelyet megálmodtak, teljes létszámú társulatot követel.
Az igazgató a továbbiakban bemutatta az Udvartér Színház új arculatát, a 15 produkcióból álló évadtervet, valamint ennek közreműködőit és alkotóit, emellett bejelentette, hogy évadzáróként nyári színházi fesztivált tervez, amelyet 2024. június 22. és 26. között, a megújuló kaszárnya épületében valósítana meg, mintegy felvezetőjeként a Sokadalom városünnepnek.
Az újonnan megalakult intézmény tervében 27 állás szerepel, ebből a 2023/2024-es évadban 18-at töltöttek be, de a gazdasági helyzet függvényében arra törekednek majd, hogy tudják növelni az alkalmazottak számát. A központ költségvetése kétmillió lej, és reménykednek a román kormány támogatásában, amely tovább növelhetné bevételeiket.
A Vigadó Művelődési Központ két művészeti profiljának – a kulturális intézmény és a színház – 18-as létszámú személyzetéből négy állást foglalnak el a színészek, a további munkatársak szervezési, alkotói, adminisztrációs, valamint működtetési feladatokat látnak el.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!