Jelentős légicsapásokat mért húszi célpontokra az izraeli légierő
Az Irán-barát húszik jemeni kikötőire és több jemeni célpontra mért légicsapásokat az izraeli légierő vasárnap éjjel – írta meg a Reuters.
Az izraeli hadsereg (IDF) hétfő reggeli közlése szerint közel ötven rakétát lőttek ki: a Rasz Isza, Hudajda és az Asz-Szalíf kikötőket lőtték, melyeket Izrael szerint iráni fegyverek szállítására használnak a húszik. Szintén célba vettek egy erőművet Rasz Katíbban. A célpontok között szerepelt a Galaxy Leader nevű hajó is, amelyet a húszik 2023 novemberében foglaltak el, és Izrael szerint a terrorista húszi rezsim tevékenységének támogatására használják.
Elmondása szerint az IDF a hadművelet előtt sürgős evakuálási figyelmeztetést adott ki a három érintett jemeni kikötőre. „Jemen sorsa ugyanaz, mint Teheráné” – mondta Jiszráel Kác izraeli védelmi miniszter az akció után. Ezzel az Irán elleni júniusi, 12 napos háborúra utalt, amelyben az izraeli légierő számos csapást hajtott végre iráni katonai célpontok ellen.
Órákkal a csapások után az izraeli hadsereg közölte, hogy két rakétát indítottak Jemenből, és megkísérelték elfogni őket, de annak eredményeit még vizsgálják. Az izraeli mentőszolgálat közlése szerint a Jemenből indított támadás után nem kaptak hívásokat rakéták becsapódásáról vagy áldozatokról.
Pár órával az izraeli támadás előtt vasárnap egy libériai zászló alatt közlekedő, görög tulajdonú kereskedelmi hajót támadtak meg a Vörös-tengeren, a jemeni Hodeida kikötővárostól 100 kilométerre. Egyelőre nincs bizonyíték az Irán-barát húszik részvételére, nem is ismerték el a támadást, szakértők szerint azonban annak jellege és a használt fegyverek az ő felelősségükre utalnak.
Néhány hete az IDF megpróbálta likvidálni a húszi fegyveres erők vezérkari főnökét, Mohamed al-Gamarit, aki a hírszerzési jelentések szerint kulcsszerepet töltött be az iráni-húszi katonai együttműködésben. Egyelőre nem világos, hogy al-Gamari megsebesült vagy életét vesztette-e az ellene indított támadásban.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!