Ezer fölé emelkedett a marokkói földrengés halálos áldozatainak a száma, több száz sérült van kritikus állapotban. Összefoglaló

Marokkót péntekről szombatra virradóan a Richter-skála szerinti 7-es erősségű földrengés rázta meg. A halottak száma a jelenlegi információk szerint ezer fölött van. 1200 sérültről tudnak, közülük több mint 700-an súlyos állapotban vannak.
A Guardian által közölt információk szerint ezek a legfontosabb tudnivalók:
- A belügyminisztérium közölte az állami televízióval, hogy több mint 1000 ember meghalt Marokkóban, miután egy erős földrengés több várost is megrázott, és legalább 721-en vannak kritikus állapotban. A túlélők keresése folytatódik.
- A hivatalos közlemények szerint a legtöbb haláleset a nehezen megközelíthető hegyvidéki területeken történt.
- Ez volt Marokkó leghalálosabb földrengése legalább a 2004-es, az északi Rif-hegységben történt rengés óta, amely több mint 600 ember halálát okozta.
- A tudósok szerint a földrengés, amelynek középpontja Ighilben volt, legalább 6,8-as erősségű volt, bár egyes mérések szerint ennél nagyobb. Azt mondták, hogy viszonylag sekély földrengés volt – általában ez a legpusztítóbb földrengés.
- Marrákesben az Unesco világörökség részét képező óvárosban néhány épület megrongálódott vagy megsemmisült.
- A világ számos vezetője, köztük Emmanuel Macron, Volodimir Zelenszkij, Narendra Modi és Olaf Scholz küldött támogató üzenetet.
VI. Mohamed marokkói király utasította a fegyveres erőket, hogy mozgósítsák a légi és szárazföldi eszközöket, speciális kutató- és mentőcsapatokat és egy sebészeti tábori kórházat – írja az Associated Press a hadsereg közleményére hivatkozva.
A hírügynökség szerint az intézkedés a katasztrófa hatalmas méretének jele. Mindazonáltal a világ minden tájáról érkező segítségfelajánlások ellenére a marokkói kormány hivatalosan nem kért segítséget; ez a lépés szükséges ahhoz, hogy a külső mentőcsapatok bevetésre kerülhessenek.

A Reuters helyszíni beszámolója szerint sokszor tehetetlenek a mentőcsapatok, nem tudják kiemelni a romok közül az odaszorultakat
Amizmiz faluban, Marrákestől mintegy 40 mérföldre délre, a mentőmunkások a romok között kutakodtak – írja a Reuters. Mohamed Azaw lakos elmondta a hírügynökségnek: amikor éreztem, hogy megremeg a föld a lábam alatt, és a ház megdől, rohantam, hogy kihozzam a gyerekeimet. De a szomszédaim nem tudtak kiszabadulni. Sajnos, abban a családban senkit sem találtak élve. Az apát és a fiút holtan találták, az anyát és a lányt pedig még keresik.
Körülbelül 20 ember, köztük tűzoltók és katonák álltak a falusi ház romjain, miközben megpróbálták eltávolítani a törmeléket, a szőnyegdarabokat és a bútorokat, amelyek a megrepedt betonpadlók közötti résekből álltak ki.
Marokkóban nagyon ritkák a földrengések, természetes, hogy felkészületlenül érte őket
David Rothery professzor, az Open University geológusprofesszora szerint a földrengés a hegyekben történt, körülbelül félúton Agadir és Marrákes között. Az afrikai tektonikus lemez és az eurázsiai lemez közötti határtól mintegy 500 km-re délre volt, de ennek ellenére Afrika Eurázsiával való északi ütközésének következményeként következett be egy olyan helyen, ahol a Magas-Atlasz-hegység felfelé tolódik.
Ez a földrengés 6,8-as erősségű volt, és nincs feljegyzés arról, hogy 1900 előtt 6,0-nál nagyobb földrengés lett volna az epicentrum 500 km-es körzetében.
Valószínűleg sem az emberek, sem a polgári hatóságok nem voltak erre felkészülve, és még a legmodernebb épületek sem úgy épültek, hogy ellenálljanak a nagyobb földmozgásoknak, vélte a Guardiannak nyilatkozó professzor

Dr. Mohammad Kashani, a Southamptoni Egyetem szerkezet- és földrengésmérnöki docense szerint 18,5 km-es mélységben következett be a rengés, ami elég sekélynek számít, és ezek általában nagyobb pusztítást végeznek. A helyszín az eurázsiai és az afrikai lemezek határán van. A tektonikus lemezek mozgása miatt szinte minden földrengés a tektonikus lemezek határán történik.
Kashani úgy vélte, a károk mértékét még korai lenne megítélni. A fényképeken és videókon látottak alapján azonban nagyon hasonlít a februárban Törökországban történt földrengéshez. Felhívta a figyelmet, hogy a terület tele van régi és történelmi épületekkel.
A Marrákesi világörökségi kincsek is veszélyben vannak
Az Unesco Világörökség részét képező Marrákes városa még mindig vizsgálja a károk mértékét, bár az óváros főbb történelmi helyszíneinek többsége nagyrészt sértetlennek tűnik – írja a Reuters.

Az interneten megosztott, de a Reuters által nem ellenőrzött felvételeken azonban repedések és lehullott törmelék látható a középkori falak egy kis szakaszán és egy összeomlott minaretnél.
A Djemaa el-Fna téren, Marrákes központjában, a középkori Kotoubia mecset felett, ahol utcai mutatványosok, piaci árusok és kígyóbűvölők tanyáznak, a legértékesebb örökség sértetlennek tűnik.
A Kotoubia magasra törő minaretje, amelyet értékes státusza miatt gondosan karbantartanak, sértetlennek tűnik, de egy kevésbé ismert mecset minaretje a hatalmas tér egy másik részén összeomlott, és néhány autót összetört a törmelék – írja a Reuters.
Bill McGuire, a University College London geofizikai és éghajlati veszélyekkel foglalkozó professor emeritusa szerint a probléma az, hogy ott, ahol ritkák a pusztító erejű földrengések, az épületek egyszerűen nem elég robusztusak ahhoz, hogy megbirkózzanak az erős talajmozgásokkal, ezért sokuk összeomlik, ami sok áldozatot követel.
Arra számítanak, hogy a végső halálos áldozatok száma több ezerre emelkedik. Mint minden nagy földrengésnél, itt is valószínűsíthetőek utórengések, amelyek további áldozatokhoz vezetnek, és akadályozzák a keresést és a mentést.
Részvétnyilvánítások érkeznek a világ minden tájáról
A világ számos szervezetének képviselői is kifejezték támogatásukat. Az Afrikai Unió Bizottságának vezetője, Moussa Faki Mahamat azt mondta, „nagy szomorúsággal értesült a Marokkói Királyságot sújtó földrengés tragikus következményeiről”, és „őszinte részvétét” fejezte ki a királynak, a marokkói népnek és az áldozatok családjainak.
Az Egészségügyi Világszervezet vezetője, Tedros Adhanom Ghebreyesus „szívszorítónak” nevezte a földrengés okozta tragédiát, és hozzátette: „Készen állunk arra, hogy támogassuk az azonnali egészségügyi szükségleteket”.
A világ több vezetője is kifejezte szolidaritását. A török elnök, Recep Tayyip Erdoğan mindenben támogatásáról biztosította a „marokkói testvéreket ebben a nehéz órában”.
Az indiai miniszterelnök, Narendra Modi, aki a hétvégén a G20-ak csúcstalálkozójának házigazdája lesz, azt mondta,„rendkívül fájdalmasnak tartja a marokkói emberveszteséget”.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök utasította az összes kormányzati szervet és erőt, hogy adjanak meg minden szükséges segítséget a marokkóiaknak, beleértve helyszíni mentőcsapatokat is, akik a marokkói és nemzetközi erőkkel közösen vennének részt a további mentésekben. Ez a támogató megnyilvánulás a 2020-as Ábrahám-megállapodásnak köszönhető, amelynek keretében Izrael normalizálta kapcsolatait számos arab országgal, köztük Marokkóval.
Az Egyesült Arab Emírségek elnöke, Mohammed bin Zayed Al-Nahyan sejk szerint országa „a Marokkói Királyság mellett áll ebben a nehéz időszakban, és mielőbbi gyógyulást kíván az érintetteknek”. A WAM állami hírügynökség szerint „légi hidat rendelt el a kritikus segélyek eljuttatására” az országba.
Szaúd-Arábia és Egyiptom is közleményt adott ki, amelyben részvétüket és támogatásukat fejezték ki a földrengés után.
Részvétnyilvánító üzenetet tett közzé Klaus Iohannis államfő is a marokkói pusztító erejű földrengés miatt. „Elszomorít az elmúlt este Marokkóban történt katasztrófa. Együttérzek a tragédiában elhunytak hozzátartozóival. Mielőbbi felépülést kívánok a sérülteknek” – írta Iohannis a Twitterre.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!