Az alkotmánybíróság elutasította a medvekilövési kvótát megduplázó törvény elleni kifogásokat
Elutasította szerdán az alkotmánybíróság Nicușor Dan államfő kifogását a medvekilövési kvóta növelését előíró RMDSZ-es kezdeményezésű törvény ellen, értesült igazságügyi forrásokból a G4Media. Az ítéletről később az alkotmánybíróság is közleményt tett közzé.
Nicușor Dan májusban támadta meg az alkotmánybíróságon a törvényt, amely országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezi a populáció szabályozása érdekében. A beadvány szerint
- a megelőző célú kilövési kvóta aránytalan intézkedésnek minősülhet, ha nem bizonyítható tudományosan, hogy a barna medve populációja túlszaporodott, és hogy az ökológiai egyensúly és a lakosság biztonságának fenntartására szolgáló egyéb megoldások nem elégségesek;
- bár a jogszabály tiltja a két év alatti bocsokat nevelő anyamedvék kilövését, ennek megszegése esetén nem ír elő szankciókat;
- a 859 példányra vonatkozó országos szintű kvóta jóváhagyása egy digitális/valós idejű monitoring rendszer – például a vadgazdálkodási kerületek kezelői és a hatóságok számára egyaránt hozzáférhető adatbázis – hiányában lehetetlenné teszi a megszabott felső határ betartását, és több példány kilövését tenné lehetővé.
A 2021/81-es sürgősségi kormányrendeletet módosító törvényt április 22-én szavazta meg döntő házként a képviselőház. Elfogadtak ugyanakkor egy másik jogszabályt is, amely lehetővé teszi a veszélyes medvékkel szembeni azonnali beavatkozást is, rögzítve, hogy ha egy település belterületén medve jár, a helyi beavatkozási csapat azonnal dönthet a kilövéséről.
Az RMDSZ szerint a kvótaemelés a legfrissebb genetikai populációfelmérés eredményeire épül, amely szerint 10 és 13 ezer közé tehető a Romániában élő barnamedvék száma. A romániai medvepopuláció genetikai felmérését azonban több természetvédő szervezet is hiteltelennek tartotta.
Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter nemrég bejelentette, hogy Románia a medvék uniós védettségének enyhítését kéri az Európai Bizottságtól, a javaslatot végül Szlovákiával közösen nyújtották be. Tánczos hétfőn az Európai Unió agrárminisztereinek luxemburgi ülésén is felvetette a kérdést. „Felhívtam a figyelmet arra, hogy Romániában emberéleteket követelt és jelentős mezőgazdasági károkat okoz a medvék túlszaporodása, állandó veszélyt jelentve a lakosságra. A vita során további 12 tagállam fejezte ki támogatását, egyetértve abban, hogy fontos a nagyragadozók védelme, de az nem lehet fontosabb az emberi életnél és a mezőgazdaságban dolgozók munkájánál” – idézte Tánczos Barnát az RMDSZ közleménye.
A politikus kedden Jessika Roswall környezetvédelmi biztossal abban állapodott meg, hogy egy romániai szakértői csapat Brüsszelben bemutatja a tavaly lezárult genetikai populációfelmérés eredményeit. Az Európai Parlament Petíciós Bizottságának (PETI) a nagyragadozók kezeléséről szóló brüsszeli munkaértekezletén Vincze Loránt EP-képviselő is a szigorúbb állományszabályozás mellett érvelt.
Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!
Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.
Támogatom