Magyar Péterék felszámolják a jelenlegi közmédiát, a Fideszhez köthető sajtó közben pénzhiányra panaszkodik

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Elfogadta a magyar Országgyűlés azt a médiatörvény-módosítást, amely gyökeresen átalakítja a közmédiát, és megszünteti azt az intézményi rendszert, amelyet a Tisza Párt szerint a Fidesz-kormány propagandacélokra használt – írta a Telex.

A törvény 145 igen és 39 nem szavazattal ment át a parlamenten. A javaslatot a Tisza Párt és a Mi Hazánk képviselői támogatták, míg a Fidesz-KDNP ellene szavazott.

A módosítás nyomán megszűnik a jelenlegi formájában működő Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és a Duna Médiaszolgáltató, helyüket két új szervezet veszi át: a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt., valamint a Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt. Emellett új vezetőket választanak nyílt pályázatokon, és létrehoznak egy Független Közmédia Testületet is, amely a közmédia működését és gazdálkodását ellenőrzi majd.

A törvény része egy új Sajtóalap létrehozása is, amelynek feladata a független médiumok támogatása lesz.

A közmédia átalakítása Magyar Péter egyik fontos kampányígérete volt. A Tisza Párt politikusai korábban többször bírálták az MTVA hírszolgáltatását, amely szerintük a Fidesz politikai érdekeit szolgálta.

Pénz nélkül maradt a fideszes médiabirodalom

A Telex egy másik cikke szerint eközben Navracsics Tibor korábbi miniszter és Ferencz Orsolya országgyűlési képviselő nyílt levélben fordult azokhoz a magyarországi üzletemberekhez, akik az Orbán-kormány idején jelentős vagyonra tettek szert.

A két politikus arra kérte a „nemzeti tőkéseket”, hogy finanszírozzák a jobboldali médiát, és segítsenek munkát találni azoknak az újságíróknak, akik a kormányváltás után elveszítették állásukat.

A felhívás előzménye, hogy az elmúlt hetekben jelentős leépítések kezdődtek a Fideszhez köthető médiavállalatoknál. A Telex szerint megszűnt a Bors nyomtatott kiadása és több megyei lap papíralapú változata, felfüggesztették a Ripost.hu és a Metropol.hu működését, a PestiSrácok pedig elbocsátotta valamennyi munkatársát.

Navracsicsék levelükben azt írták: a konzervatív médiának most van leginkább szüksége támogatásra, ezért szerintük a jobboldali üzleti köröknek mecénásként kellene szerepet vállalniuk a sajtó finanszírozásában.

A Fidesz ugyanakkor bírálta a közmédia átalakításáról szóló törvényt, és azt állítja, hogy a változtatásokat nem előzte meg megfelelő társadalmi egyeztetés.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!