Újjáépült a nyáron leégett vlegyászai meteorológiai állomás

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

Újjáépült a nyáron leégett vlegyászai meteorológiai állomás – számolt be Kolozs megye prefektusi hivatala, miután az intézmény vezetője látogatást tett a helyszínen.

„Öt hónappal azután, hogy a tűz teljesen elpusztította a meteorológiai állomás épületét, ma visszatértünk a Vlegyásza-csúcsra. A jó hír az, hogy ez idő alatt elkészült az új épület, amely öt meteorológus munkáját fogja szolgálni. A következő hónapokban át is fognak költözni a két ideiglenes konténerből az újjáépített épületbe” – idézik Maria Forna prefektust.

A román kormány képviselője kiemelte, hogy a vlegyászai meteorológiai állomás elkészültét az Országos Meteorológiai Szolgálat mellett a kormány és belügyminisztérium, valamint az Állami Tartalékok és Különleges Helyzetek Országos Hivatala is támogatta. Kolozs Megye Tanácsa és Székelyjó község pedig az állomáshoz vezető út korszerűsítését finanszírozta.

Június végén égett le az 1 836 méteren fekvő Vlegyásza-csúcs meteorológiai állomása és a mellette álló menedékház. A tűzoltóknak nem sok esélye volt megfékezni a lángokat, mert a viharos szél jelentősen gyorsította a terjedésüket. Az épületekkel együtt a meteorológiai szolgálat műszerei is teljesen elpusztultak, és akkor sokan attól tartottak, hogy az állomás mérési sorozat folytonossága meg fog szakadni.

Az állomást 1961. január elsején avatták, és azóta kulcsszerepet játszott az Erdélyi-Szigethegység magashegyi klímakutatásában. A mérőhely 2009-ig éjjel-nappal szolgáltatott szinoptikus és klimatológiai adatokat, később 15–24 órás műszakban működött, 2016-tól hó- és lavinamegfigyeléseket is végzett.

Először önkéntesekkel takarították el a romokat, majd egy statikai szakvélemény elkészítése után végül úgy döntöttek, hogy a meteoállomást és a hozzá tartozó épületeket teljes egészében újjá fogják építeni. Közben a helyi és megyei önkormányzat az állomáshoz vezető út sürgősségi javításával segített, hogy minél hamarabb elkészülhessen az új menedék. A mostani tájékoztatás arra nem tér ki, hogy a meteoállomáshoz tartozó menedékhelyet is újjáépítették-e.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!