Kelemen Hunor Manfred Weberrel tárgyalt Bukarestben

Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!

„Európának nem szabad statisztának maradnia a világpolitikában” – fogalmazott hétfői Facebook-bejegyzésében Kelemen Hunor, miután Bukarestben tárgyalt Manfred Weberrel, az Európai Néppárt elnökével. Az RMDSZ vezetője szerint az EPP-nek vissza kell találnia keresztény gyökereihez, és élen kell járnia a biztonságot és kiszámíthatóságot jelentő változásokban.

A találkozóról készült fotókon Kelemen mellett Vincze Loránt EP-képviselő is ott ül, aki az elmúlt években következetesen kritizálta Brüsszelt, Ursula von der Leyent és magát Webert is, rendszeresen egybehangzóan a Fidesz narratívájával. A mostani bukaresti mosolygós kézfogás tehát legalább annyira a politikai realitásokról szól, mint a párbeszédről: az RMDSZ egyszerre akarja megőrizni a Néppártban betöltött helyét és a budapesti szövetséghez fűződő kapcsolatát.

A helyzet azért is figyelemre méltó, mert a magyar kormány évekkel ezelőtt nyíltan szakított Weberrel, a Fidesz legutóbb Magyar Péter találkozói kapcsán támadta hevesen az EPP vezetőjét. Így a romániai magyar politikusok jelenléte Weber oldalán egyszerre tesz egy óvatos gesztust Brüsszel felé, miközben lojalitást ígér Budapestnek a keresztény gyökerek emlegetésével.

Az RMDSZ politikája régóta erre a kettős kötődésre épül. Most azonban különösen látványos, ahogy ugyanazok a szereplők, akik otthon a brüsszeli döntéshozókat ostorozzák, és erre egy egész kapmányt is felfűztek múlt évben, most pedig a nemzetközi színtéren partnerekként ülnek velük egy asztalnál.

Támogasd a Transtelexet egy kávé árával!

Munkánkkal minden nap magyar közösségeket tartunk képben, teret adunk helyi ügyeknek, és fontos erdélyi történeteket mutatunk be — függetlenül, szabadon. Ahhoz, hogy ezt továbbra is így tehessük, rád is szükségünk van.

Támogatom
Állítsd be a Transtelexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!